Odposlechy? Spojené státy zákonem spoutaly NSA

Washington – Spojené státy po čtyřech desítkách let poprvé výrazněji omezily pravomoci tajných služeb - prezident Barack Obama podepsal zákon, který odebírá Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) pravomoc hromadně sbírat data o telefonní komunikaci. Nově je budou shromažďovat telekomunikační firmy a tajné služby do nich budou moci nahlížet jen se svolením soudu.
Video Reportáž: Spojené státy omezily pravomoci NSA
video

Reportáž: Spojené státy omezily pravomoci NSA

Zákon známý pod názvem Patriot Act, který masový sběr dat umožňoval, byl jedním z protiteroristických opatření přijatých po útocích z 11. září 2001. Mnozí kritici tvrdili, že norma umožňuje nepřípustný zásah do soukromí Američanů. Freedom Act některé části tohoto zákona obnovuje, sledovací pravomoci tajných služeb však výrazně omezuje a podřizuje soudu. Doba, kterou bude NSA mít na předání pravomocí soukromým společnostem, je půl roku.

Někteří republikánští konzervativci, kteří v čele se šéfem senátní většiny Mitchem McConnellem bojovali za co největší pravomoci tajných služeb a neúspěšně se snažili prodloužit v neděli skončenou platnost zákona známého jako Patriot Act, se při bouřlivé debatě v Senátu rozhodli přijít s vlastními pozměňovacími návrhy. Hrozilo, že návrh zákona poputuje zpět do Sněmovny reprezentantů.

Dílčí vítězství Edwarda Snowdena

Senát ale nakonec normu schválil a týž den ji podepsal i prezident Barack Obama. „Schválili jsme nejvýznamnější reformu stálého dozoru za desítky let. A to díky tomu, že jsme odložili ideologii a podněcování strachu. Tento zákon ochrání bezpečí Spojených států, ale také soukromí Američanů,“ prohlásil demokratický senátor za stát Vermont Patrick Leahy.

Nový zákon je reakcí Kongresu na slib prezidenta Obamy zreformovat NSA poté, co bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden poskytl tisku utajované informace o monitorovacích programech. Schválení Freedom Act je tak po dvou letech jeho malé vítězství; debata, kterou uprchlík žijící v Moskvě rozpoutal, nezapadla pod stůl, totiž vedla k největším omezením amerických tajných služeb od sedmdesátých let.