Ukrajinci hlásí další ruské útoky na města, podle Zelenského je zničena třetina elektráren

Ukrajinské úřady hlásí exploze v několika regionech země. Ruské invazní síly podle nich podnikly útoky na Kyjev, Charkov, Dnipro i další města. V metropoli mířily na objekty kritické infrastruktury na severovýchodě města, píše agentura Unian. Útok na kyjevské energetické zařízení si vyžádal životy dvou lidí, uvedla městská prokuratura. Další člověk je podle předběžných informací zraněný. Ruské útoky zničily podle Kyjeva už třicet procent ukrajinských elektráren.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

Žytomyr, jenž se nachází na severu země, se ocitl bez dodávek elektrické energie a vody, uvedl starosta Serhij Suchomlyn. „Ráno začalo v Žytomyru s ‚přílety‘,“ uvedl Suchomlyn na Facebooku, přičemž použil termín, kterým Ukrajinci označují ruské nálety. „Ve městě teď není světlo ani voda,“ napsal a poznamenal, že nemocnice fungují díky záložním zdrojům.

Později sdělil, že při útocích byli zraněni dva lidé. Zároveň se podle něj začalo dařit obnovovat dodávky elektřiny i vody.

V Kyjevě exploze otřásly Desňanskou čtvrtí, podle starosty Vitalije Klička Rusové zasáhli objekt kritické infrastruktury. Zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko informoval o třech útocích na energetické zařízení v levobřežní části města. Po výbuchu vypukl rozsáhlý požár a došlo k výpadkům proudu, píše agentura Unian.

Podle ruskojazyčného webu stanice BBC jsou po útoku v levobřežní části metropole výpadky v dodávkách elektřiny i vody.

V Mykolajivu zasáhli Rusové obytný dům, jeden člověk zemřel

Ukrajinské úřady hlásí ráno výbuchy také z Charkova, Dnipra nebo Mykolajivu. „Charkov je pod palbou – během pěti minut došlo ve městě ke dvěma sériím výbuchů. Podle předběžných informací je zasažen areál jednoho z městských průmyslových podniků,“ uvedl podle ruskojazyčného webu stanice BBC starosta města Ihor Těrechov. Kvůli ostřelování nejezdí soupravy metra, sdělil dopravní podnik.

Mykolajiv podle ukrajinských úřadů Rusové ostřelovali v noci na úterý raketami S-300, přičemž zasáhli obytný dům. Hasiči vytáhli z trosek tělo mrtvého muže, píše agentura Reuters s odvoláním na svědka.

V Dnipru je po explozi poškozen objekt energetické infrastruktury, informuje Unian. V Záporoží podle šéfa oblastní správy Oleksandra Starucha zasáhl ruský dron infrastrukturní objekt, jenž následně vzplál, a raketa udeřila na místní sklad.

Zelenskyj: Rusové zničili třetinu našich elektráren

Ruské ministerstvo obrany zatím neinformovalo o žádných nových útocích, nicméně Moskva v posledních dnech hlásí údery na vojenská zařízení a energetickou infrastrukturu. Ukrajinští představitelé a svědci informují také o zásazích civilních budov a civilních obětech.

V pondělí Rusko – stejně jako přesně před týdnem – podniklo rozsáhlé útoky raketami a bezpilotními letouny napříč Ukrajinou. Agentura AP tuto taktiku označila za zjevnou snahu Moskvy vystavit Ukrajince zimě a tmě.

Od 10. října zničily ruské útoky už třicet procent ukrajinských elektráren, což způsobilo masivní výpadky v dodávkách elektrického proudu po celé zemi, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj. Nálety zaměřené na energetickou a kritickou infrastrukturu označil za „další druh ruských teroristických útoků“. Pro vyjednávání s režimem šéfa Kremlu Vladimira Putina podle něj nezbyl žádný prostor. 

Rusko podle Kyjeva útočí íránskými drony, Teherán i Moskva to popírají

Ukrajina tvrdí, že Rusko získalo a používá k útokům tisíce bezpilotních letounů Šáhed-136 z Íránu. Podle agentury AP tyto stroje s výbušnými náložemi útočily také na cíle v Kyjevě.

Jen za poslední týden narazilo přes sto ruských dronů íránské výroby do ukrajinských elektráren, čističek odpadních vod, obytných budov, mostů a dalších cílů v městských oblastech, uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí.

Ruské drony íránské výroby podle ukrajinských představitelů v pondělí zaútočily na Kyjev, kde zasáhly mimo jiné obytný dům. Kyjevský starosta Klyčko uvedl, že počet obětí tohoto útoku stoupl ze čtyř na pět. Záchranáři z trosek obytného domu podle něj vyprostili tělo starší ženy. O čtyřech mrtvých informovaly v pondělí úřady v Sumské oblasti na severu Ukrajiny.

Teherán přitom popírá, že by drony Moskvě dodal. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury Reuters prohlásil, že Kreml nemá žádné informace o tom, že by ruské síly používaly drony íránské výroby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Havlíček: Česko chce brát z Ázerbájdžánu dvě miliardy metrů krychlových plynu ročně

Česká republika chce ročně odebírat dvě miliardy metrů krychlových plynu z Ázerbájdžánu, přičemž dodávky by mohly začít mezi roky 2028 a 2029, řekl na návštěvě Baku ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Dohoda zatím nebyla podepsána, kontrakt je přislíben a je na velmi dobré cestě, dodal. Premiér Andrej Babiš (ANO) předtím řekl, že o dodávky plynu usiluje společnost ČEZ.
před 1 hhodinou

Litva obvinila třináct lidí z pokusu o dvě vraždy, do případu je zapletena ruská GRU

Litva obvinila třináct osob z pokusu o vraždu dvou lidí. Případ je spjat s ruskou vojenskou rozvědkou GRU, uvedl náčelník kriminální policie pobaltské země Saulius Briginas. Podezřelí, kteří byli zatčeni už v březnu, byli obviněni z pokusu o vraždu jednoho Litevce a jednoho ruského občana, dodal policista.
před 1 hhodinou

Polský influencer při charitativním streamu vybral 1,4 miliardy korun

Za rekordní označují polská média počin influencera Piotra Garkowského, známého jako Latwogang, který během nepřetržitého devítidenního streamu na YouTube vybral přes čtvrt miliardy zlotých (více než 1,4 miliardy korun) na podporu dětí nemocných rakovinou. Akce, jejímž cílem původně bylo vybrat půl milionu zlotých (zhruba 2,9 milionu korun) pro nadaci Cancer Fighters (Bojovníci s rakovinou), začala 17. dubna a rychle získala neočekávaný ohlas, píše internetový web deníku Rzeczpospolita.
před 2 hhodinami

Ruské údery v Oděse zranily několik lidí

Jedenáct lidí utrpělo zranění v noci na pondělí při náletu ruských dronů na jihoukrajinskou Oděsu, oznámili ráno záchranáři a úřady. Šéf městské vojenské správy Serhij Lysak na telegramu dříve hovořil o třinácti obětech. Mezi zraněnými jsou dvě děti. Ruskem dosazená správa Záporožské jaderné elektrárny podle agentury Reuters informovala, že ukrajinský dronový útok zabil jednoho zaměstnance.
09:01Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Slovensko podalo žalobu proti rozhodnutí EU ukončit dovoz ruského plynu

Slovensko minulý týden podalo dříve ohlášenou žalobu proti rozhodnutí Evropské unie postupně ukončit dovoz ruského plynu do evropského bloku, uvedlo tiskové oddělení slovenského ministerstva spravedlnosti. Žalobu v uvedené záležitosti dříve podalo k soudu EU také Maďarsko.
před 3 hhodinami

Globální vojenské výdaje vloni vzrostly o tři procenta

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 2,9 procenta na 2,89 bilionu dolarů (zhruba 60 bilionů korun), a to navzdory poklesu ve Spojených státech, který byl důsledkem rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zastavit financování vojenské pomoci Ukrajině. Ve své pondělní zprávě o tom informoval Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
09:31Aktualizovánopřed 4 hhodinami

„Jak odjet ze země.“ V Rusku roste počet lidí, kteří chtějí emigrovat

Blokování internetu a VPN služeb přimělo některé Rusy zajímat se o možnosti emigrace ze země. Tamní společnost začíná být podle politologa Ilji Graščenkova unavená z pocitu množících se omezení. Poslední velkou vlnu emigrace zažila země v roce 2022, kdy Moskva zahájila plnohodnotnou invazi na Ukrajinu. Rusista René Andrejs uvedl, že většina Rusů emigraci stále vnímá jako provizorium, z čehož pramení také jejich neochota učit se jazyky a integrovat se v hostitelských zemích.
před 6 hhodinami

Trump byl evakuován z galavečeře s novináři poté, co se v budově střílelo

Tajná služba USA v noci na neděli SELČ evakuovala amerického prezidenta Donalda Trumpa z galavečeře s korespondenty Bílého domu ve Washingtonu poté, co střelec začal střílet v hotelu, kde se událost konala, píše agentura AP. Trump po incidentu uvedl, že on, první dáma Melania Trumpová, viceprezident JD Vance a všichni členové kabinetu, kteří se události účastnili, jsou v pořádku a v bezpečí. Podezřelý střelec byl zadržen, oznámila podle agentury Reuters tajná služba. Útočník podle Trumpa napadl bezpečnostní kontrolní stanoviště tajné služby a zranil jejího agenta.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...