Dění na Ukrajině překonalo hrůzy, které jsme viděli na Balkáně, říká generál Opata

52 minut
Interview ČT24: Generál Aleš Opata
Zdroj: ČT24

Generál Aleš Opata stojí v čele české armády od roku 2018 jako náčelník generálního štábu, letos ve funkci končí. Působil v několika důležitých zahraničních misích a například za záchranu francouzských vojáků ze základny Karin v bývalé Jugoslávii si vysloužil francouzský válečný kříž. V Interview ČT24 Speciál vzpomínal nejen na nasazení v Afghánistánu a v bývalé Jugoslávii, ale okomentoval i současnou válku na Ukrajině.

Aleš Opata zahájil službu v armádě v roce 1987. Jak vzpomíná, během revoluce se obával, aby komunistická strana nepřikázala armádě potlačovat demonstrace. 

„Ty obavy tady byly, protože v té době v armádě existoval politický aparát, vojenská kontrarozvědka a podobně. Ale nabyl jsem dojmu, že armáda a velitelé na taktickém stupni byli přesvědčení o tom, že by to proti svému vlastnímu národu nikdy neudělali. Já jsem to tak alespoň cítil. Nešel jsem do armády proto, abych bojoval s demonstranty na Národní třídě,“ tvrdí. 

Pokud by měl vyjet v tanku do ulic, dodává, že by asi skončil před vojenským soudem za neuposlechnutí rozkazu. 

Za dobu jeho působení v armádě se podle něj nejvíce proměnily hlavně technologie, které vojáci používají. „Když to srovnám s tím, když jsme poprvé v roce 1996 byli nasazeni v operaci NATO, jaké jsme tehdy měli prostředky spojení a jaké máme dnes, tak je to propastný rozdíl. Je vidět, že technologie jdou dynamicky dopředu a technologická převaha je právě to, co armády NATO dělá silnějšími,“ vysvětluje Opata. 

Balkán ho naučil pracovat se strachem

V rozhovoru Opata zavzpomínal také na slavnou akci, na které se pod velením dnešního generála ve výslužbě Petra Pavla (tehdy v hodnosti podplukovníka) podílel na evakuaci francouzských vojáků z chorvatskými vojáky ostřelované základny Karin. Připomněl i moment, kdy jeho veliteli mířil do týlu srbský voják a Opata se rozhodoval, zda střílet, či ne. 

„V té době jsme považovali události v Jugoslávii za absolutní hrůzu,“ vzpomíná Opata. „Dnes, když se dívám, co se děje na Ukrajině, tak už to tak nevidím. Ukrajina je něco takového, co si osobně já jako voják nedovedu představit.“

Sám se prý na Balkáně naučil pracovat se strachem: „V momentě, kdy střely začnou létat proti vám, jsem přesvědčený, že každý voják ve svém prvním kontaktu s nepřítelem ztuhne, ale postupem času se s tím naučí pracovat a zvládat to.“

Každý voják je za masakry zodpovědný

Jako voják doprovázel Opata na Balkáně také misi, která odkrývala masové hroby.  V rozhovoru se tak otevřelo i téma zodpovědnosti vojáků za válečné zločiny, masakry, znásilňování a další excesy, které se nyní opakují během války na Ukrajině. 

„Každý voják má odpovědnost za věci, které dělá, a k tomu, jakým způsobem má bojovat a jak se vede válka, je poučován. Válka je organizované násilí, to si můžeme říct na rovinu. A to slovo ‚organizované' je tam důležité. Každá válka se řídí nějakými pravidly,“ vysvětluje Opata s tím, že zločiny, které ruští vojáci páchají na Ukrajině, musí být vyšetřeny mezinárodním soudem. 

Podle Opaty se útok na Ukrajinu dal očekávat a situace se dlouhodobě tímto směrem vyvíjela. „Rusové bývali součástí partnerství NATO,“ vzpomíná. „Jejich přechod od asertivního prosazování jejich zájmů přešel v agresivní v době, kdy napadli Gruzii.“

Opata říká, že tehdy ještě ne všem politickým elitám došlo, kam Rusko směřuje. „Až obsazení Krymu bylo jasným potvrzením toho, že Rusové budou své požadavky prosazovat agresivní cestou. Krym byl velmi silný moment pro NATO, aby začalo toto řešit. Tehdy bylo Rusko poprvé definováno jako protivník, či chcete-li nepřítel.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zvláštní americký vyslanec Witkoff jednal s Putinem

V Petrohradě v pátek večer skončila po více než čtyřech hodinách schůzka ruského vládce Vladimira Putina se zvláštním americkým vyslancem Stevem Witkoffem, která se soustředila na hledání mírové dohody v rusko-ukrajinské válce. Informovala o tom agentura Reuters. Výsledky jednání nebyly bezprostředně známy.
před 5 hhodinami

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Trump dělá to, co sliboval před volbami, míní Vondráček

„Nyní už víme, že jestliže přichází nějaké oznámení, může to být jen proto, aby druhý den to oznámení bylo jiné a aby se jednání (o clech) posunula,“ řekl v pořadu Interview ČT24 místopředseda ANO Radek Vondráček, podle kterého americký prezident Donald Trump dělá to, co sliboval před volbami. Vondráček kromě kroků amerického prezidenta ohledně tarifů hovořil rovněž o Trumpově nepředvídatelnosti nebo o tom, jakým způsobem by s šéfem Bílého domu měla jednat Evropská unie.
před 10 hhodinami

Velitelka americké základny v Grónsku dostala výpověď, distancovala se od Vance

Velitelka jediné americké vojenské základny v Grónsku byla propuštěna kvůli kritice politiky administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa vůči arktickému ostrovu, který je dánským autonomním územím. Velitelství vesmírných operací americké armády ve čtvrtek uvedlo, že plukovnice Susannah Meyersová byla odvolána z funkce na základně Pituffik v důsledku „ztráty důvěry v její schopnost vést“.
před 13 hhodinami

Čína navýší odvetná cla na americké zboží na 125 procent

Čína od soboty navýší odvetná cla na americké zboží z 84 na 125 procent, informuje agentura Reuters s odvoláním na tamní ministerstvo financí. Prezident USA Donald Trump ve středu oznámil navýšení cla, které označuje jako reciproční, na 125 procent. V součtu s předchozími tarify uvalenými v souvislosti s fentanylovou krizí činí celní zátěž čínského dovozu do USA 145 procent.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 15 hhodinami

OBRAZEM: V japonské Ósace odstartovalo Expo 2025

V japonské Ósace odstartovala světová výstava Expo 2025. Ještě před oficiálním otevřením se konal tiskový den, během kterého bylo možné nahlédnout do jednotlivých pavilonů a unikátních instalací. Ósaka Expo hostí podruhé v historii, první světová výstava se zde konala v roce 1970.
před 16 hhodinami

Rusové se přiblížili k Dněpropetrovské oblasti, píše server

Ruská vojska dobyla obec Oleksandropil v Doněcké oblasti a pronikla do vsi Uspenivka, ležící jen šest kilometrů od hranice Dněpropetrovské oblasti, uvedl v pátek v noci server Ukrajinska pravda s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Kyjev se k tomu zatím oficiálně nevyjádřil.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...