Černé skládky, hromady u popelnic. Města raději otevírají sběrné dvory

V České republice začínají v omezeném režimu fungovat některé sběrné dvory. Původně se uzavřely kvůli zavedení opatření proti šíření koronaviru, odpad se ale začal hromadit na nevhodných místech.

Města otevírají sběrné dvory
Zdroj: ČT24 Autor: Ondřej Šimeček

Původně to vypadalo, že lidé budou muset jarní úklid sklepů, půd a zahrad odložit. S vyhlášením nouzového stavu se totiž uzavřely i brány sběrných dvorů. Místo toho ale lidé začali odpad odvážet na jiná, nevhodná místa, třeba v Praze se velkoobjemový odpad hromadil u kontejnerů.

Na Ostravsku zase začaly vznikat černé skládky. „Občané s nastávajícím jarem začali odkládat zejména objemný odpad na místa, která nejsou k tomu určená, a zakládat tím nepovolené skládky. Proto se město rozhodlo sběrné dvory v omezeném režimu otevřít,“ uvedla ostravská náměstkyně pro životní prostředí Kateřina Šebestová (ANO).

Stejně se rozhodlo i vedení Prahy. Zařízení ale budou fungovat s menším množstvím pracovníků. „Reagujeme na požadavky městských částí, které se na nás začaly s problémem obracet. Jednali jsme se všemi provozovateli dvorů a našli shodu na systému provozu,“ uvedl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN).

Popeláři v karanténě pracovali s odstupem

Sběrné místo se v úterý znovu otevřelo i v Uničově na Olomoucku, který byl spolu s Litovlí kvůli velkému počtu nakažených koronavirem na dva týdny izolován od okolí. Svoz komunálního odpadu tu v době karantény zajišťoval jen jeden vůz. Jeho osádka ale nepochází z Uničova, musela proto dodržovat odstupy od místních obyvatel.

Příští týden se obnoví provoz i v některých sběrných dvorech v Olomouci a Prostějově. Obecně platí, že obyvatelé by měli místa navštěvovat jen v nutných případech, vybaveni rouškou a nejlépe i rukavicemi.