V dolech OKD se zase těží naplno. Firma bude horníky preventivně testovat

Společnost OKD v pátek obnovuje provoz ve všech dolech. Z provozu je na několik týdnů vyřadil koronavirus, který se rozšířil mezi horníky. Přípravné práce na obnovení těžby začaly 10. srpna. OKD bude zaměstnance jednou za dva týdny testovat, aby došlo k včasnému odhalení vzniku případného dalšího ohniska.

Zaměstnanci v dolech OKD
Zdroj: ČTK/PR/OKD Autor: OKD

„Od dnešního dne (pátku) se v dolech OKD naplno rozjede provoz. V odpoledních hodinách se uhlí začne těžit v Dole Darkov, ČSA a ČSM. Po šestitýdenním přerušení těžby tak znovu z dolů zamíří uhlí na povrch,“ uvedla mluvčí těžební společnosti Naďa Chattová. Společnost OKD těžbu přerušila 3. července, po plošném testování na Dolech ČSM-Sever a ČSM-Jih. Těžbu v Dole Darkov přerušila už na konci května.

Přípravné práce v dolech firma začala provádět v pondělí. „Obnoveny byly i práce na údržbě… které jsou pro provoz dolů velmi potřebné. Rovněž jsou v potřebné míře prováděny práce související s bezpečností při plném provozu. Až bude dopraveno dostatečné množství uhlí na povrch, rozjedou se naplno i obě naše úpravny,“ dodal ředitel provozu OKD David Hájek.

OKD postupně navyšuje počet důlních pracovníků na jednotlivých lokalitách. K pátku se do práce vrátilo po prodělaném onemocnění covid-19 už více než 900 zaměstnanců.

Dvanáct tisíc testů měsíčně

Od pondělí 17. srpna 2020 začnou v OKD preventivní testy na covid-19, které společnost zajistila pro své zaměstnance. „Díky kontinuálnímu preventivnímu testování budeme schopni velmi rychle zachytit a izolovat potenciální nové ohnisko,“ dodala předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

Testování zaměstnanců těžební společnosti OKD

Zdroj: ČTK/OKD

Zaměstnanci budou na odběry docházet ve dvoutýdenních intervalech. Předpokládá se, že denně by tak testy mohlo podstoupit kolem pěti set až šesti set zaměstnanců, měsíčně by jich ve firmě udělali zhruba dvanáct tisíc. Náklady na testy bude hradit OKD.

Koronavirová nákaza nejprve zasáhla Důl Darkov a posléze se rozšířila na Doly ČSM. Dolu ČSA se hromadná nákaza vyhnula. Vedoucí protiepidemického oddělení hygieniků v Karviné Andrea Lipjaková sdělila, že se v souvislosti s tímto ohniskem nakazilo přes 1700 horníků, jejich příbuzných či kontaktů. V souvislosti s nákazou na Dole Darkov hygienici zaznamenali 516 nakažených, u Dolu ČSM-Sever to bylo 819 nemocných a u Dolu ČSM-Jih 402 pozitivních. Přímo na pracovištích firmy to z celkového počtu bylo přes 1200 nemocných.