Ústavní soud se zastal Švachuly. Soud pochybil při rozhodování o jeho vazbě

Krajský soud v Brně chyboval při rozhodování o vazbě bývalého radního Brna-středu Jiřího Švachuly (dříve ANO). Nedal obhajobě příležitost doplnit argumenty proti dalšímu trvání vazby, konstatoval ve čtvrtek Ústavní soud (ÚS). Švachula podle kriminalistů jako člen početnější skupiny obviněných manipuloval se stavebními zakázkami městské části Brno-střed.

Není pravděpodobné, že by čtvrteční nález vedl ke Švachulově propuštění na svobodu. Konstituční tribunál sice zrušil jedno z usnesení krajského soudu, vazba ale pokračuje na základě pozdějšího rozhodnutí Městského soudu v Brně, které ústavní stížnost nenapadala. Oprávněnost dalšího trvání vazby soud nyní neřešil.

„Neříkáme, zda má, nebo nemá být propuštěn z vazby, ale soud musí příště, to znamená vzápětí, rozhodnout znovu,“ řekl soudce zpravodaj Jiří Zemánek. Švachula ani jeho obhájce se vyhlášení nálezu nezúčastnili.

Jiří Švachula u Městského soudu v Brně
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

ÚS se zabýval procesní situací po srpnové Švachulově žádosti o propuštění z vazby. Městský soud žádost zamítl. Obhajoba podala stížnost. V takzvaném blanketním podání avizovala, že odůvodnění doplní nejpozději do 25. září. Krajský soud v Brně ale už 19. září v neveřejném zasedání stížnost zamítl s tím, že ji Švachulova obhajoba nezdůvodnila.

Švachula to v následné ústavní stížnosti označil za porušení svých práv. Je prý zřejmé, že krajský soud nerespektoval lhůtu, kterou avizovala obhajoba, a při svém rozhodování tedy neznal její argumenty a námitky. Soud prý mohl alespoň upozornit obhájce, že avizovaná lhůta je nepřiměřeně dlouhá, a stanovit mu kratší.

„Krajský soud prostě uspěchal své rozhodnutí,“ potvrdil ve čtvrtek Zemánek.

Obžaloba se rozšířila o dvě právnické a jednu fyzickou osobu

O dalším pokračování vazby rozhodl Městský soud v Brně koncem listopadu. Obhajoba podala stížnost, kterou by měl řešit Krajský soud v Brně. Zatím podle dostupných informací nerozhodl.

Hospodářské noviny napsaly, že kauza, která se dosud týkala deseti obviněných, se nově rozšířila o dvě společnosti a jednoho podnikatele. Podle zjištění redakce jde o společnosti KROS-stav a UNO, v.o.s. a majitele jedné z nich Luboše Krejčího.

„Jsou nově obviněny dvě právnické a jedna fyzická osoba. Věc ale nebudu dále komentovat,“ řekl listu dozorující státní zástupce Radek Mezlík. Stíháni jsou za účast v organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a podplácení.