Vzorek DNA na lepicí pásce podle soudu usvědčil muže z přepadení rodiny v Jedovnicích

Krajský soud v Brně poslal v úterý obžalovaného Romana Koudelku za přepadení páru s dítětem a krádež 890 tisíc korun na 8,5 roku do vězení. Mladý pár napadla dvojice v rodinném domě v Jedovnicích na Blanensku v roce 2012. Jde o třetí odsuzující rozsudek, předchozí dva vrchní odvolací soud zrušil. Koudelka vinu odmítá, obhajoba se proti nepravomocnému rozsudku odvolala.

Ilustrační foto
Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Henryk T. Kaiser

Obžalovaného podle soudu usvědčil především jeho vzorek DNA, který byl nalezen na kobercové lepicí pásce. Tou byla zalepena ústa jednoho z přepadených. Podle odůvodnění soudkyně není pochyb o tom, že ten, kdo DNA na pásce zanechal, musel být v domě. Žádným jiným způsobem se DNA na pásku podle ní dostat nemohla.

„Předložený ucelený řetězec důkazů jednoznačně ukazuje na pana obžalovaného, je jednoznačně prokázáno, že obžalovaný na místě činu byl,“ uvedla předsedkyně senátu Dagmar Bordovská. Soud muže odsoudil za loupež a porušování domovní svobody.

Podle dřívějších výpovědí měli pachatelé rukavice, obhajoba tedy odmítá možnost přenosu DNA. Podle odůvodnění Bordovské to, že měli pachatelé rukavice, nijak nevylučuje možnost přenosu DNA. Například kapénkami, pachatel mohl také podle ní lepicí pásku utrhnout třeba pomocí zubů.

Podle obhajoby chybí přímý důkaz

Vrchní soud dva předchozí odsuzující rozsudky zrušil, vyhověl tak odvolání obžalovaného. Podle jeho obhájce Jaroslava Bárty nebyla vina věrohodně prokázána. „Nelze se ztotožnit s tím, že okruh nepřímých důkazů by byl úplným a v takové hodnotě, jak vyžaduje judikatura, aby bylo možno rozhodnout o vině. Přímý důkaz není žádný,“ uvedl ve středu obhájce v závěrečné řeči.

Navrhoval zproštění obžaloby. Podle státního zástupce Ivana Hrazdiry předložené důkazy naopak tvoří ucelený řetězec. Uvedl, že kobercovou pásku s DNA obžalovaného nikdo jiný než obžalovaný do domu přinést nemohl. Ucelený řetězec důkazů pak podle žalobce podporuje i výpověď poškozených, podle kterých byl pachatel vysoký. Koudelka měří 203 centimetrů.

Pachatelé rodinu přepadli 19. ledna 2012. Koudelka podle obžaloby s neznámým komplicem vnikl do domu poté, co jim žena otevřela na zaklepání. Srazili ji k zemi a odvlekli i s jejím malým synem do koupelny. Tam ženu spoutali a jí i dítěti přelepili ústa páskou.

Když vstoupil do domu muž, lupiči jej srazili pomocí elektrického paralyzéru, spoutali a na hlavu mu dali textilní tašku. Z domu si nakonec odnesli dohromady 890 tisíc korun v českých korunách a eurech. Žena po přepadení trpěla posttraumatickou poruchou, a to nejméně do jara 2013. Úterní rozsudek je souhrnný, soud Koudelku už dříve potrestal za jiné trestné činy.