Pražský magistrát zažádal o stavební povolení na Trojskou lávku. Chce co nejdříve novou

Praha už požádala o stavební povolení na konstrukci provizorní lávky mezi Císařským ostrovem a Trojou. Oproti původnímu plánu to město udělalo už na konci minulého roku. České televizi to potvrdil mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník. Se stavbou by chtělo město začít v dubnu. Pokud tedy rozhodnutí o vydání povolení padne později, posune se i stavba dočasné lávky.

Troju a Císařský ostrov spojuje od 3. srpna 2018 větší přívoz
Zdroj: ČTK

Magistrát v minulém roce oznámil, že o stavební povolení zažádá na začátku ledna. Celý proces se nakonec urychlil. „Termín pro přípravu a podání žádosti jsme opravdu předpokládali v prvním týdnu ledna. Každopádně se nám vše podařilo přichystat s předstihem, a tak jsme mohli žádost podat již v prosinci,“ uvedl Provazník.

Město počítá s tím, že rozhodnutí přijde v závěru února. Aby se stavba nové lávky zahájila v dubnu, musí se stavební úřad vyjádřit maximálně do konce března.

Zřícená Trojská lávka (prosinec 2017)
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Původní lávka nebyla zakreslena v územním plánu

Zahájení stavby nového mostu bylo v minulosti několikrát odloženo. Bylo to hlavně kvůli komplikacím s územním plánem. Původní lávka, která se na konci roku 2017 zřítila, nebyla v plánu vůbec zakreslena. Bylo tak nutné zažádat o jeho změnu.

Nová stavba je ale i tak jen dočasným řešením. „Cílem je, aby lávka nezůstala trvalým provizoriem, ale jen přechodným stavem před plnohodnotným nahrazením novým pěším a cyklistickým mostem“, uvedl náměstek pro dopravu Adam Scheinherr. Hlavní město na obnovu mostu vyhradilo 60 milionů korun.

V současné době v místě funguje jen přívoz. Ten za hodinu převeze až 600 lidí. Betonová lávka v Troji se zřítila 2. prosince 2017. Zraněni byli čtyři lidé, dva z toho těžce. Na špatný stav lávky upozorňovalo několik posudků. Odborníci most pravidelně sledovali, naposledy 3 týdny před kolapsem.