Noční bouřky zaměstnaly hasiče i energetiky, komplikace byly na železnici

Nahrávám video

Velmi silné bouřky, které se v sobotu večer a v noci vyskytovaly na jihu a severovýchodě Česka, zaměstnaly hasiče i energetiky. Hasiči zaznamenali více než tisícovku výjezdů. Omezené dodávky elektřiny měly v neděli večer asi dva tisíce odběratelů. Popadané stromy komplikovaly i provoz na železnici. Černovický potok v Tučapech na Táborsku dosáhl dopoledne třetího stupně povodňové aktivity. Od 17:40 se jeho hladina snížila na první stupeň.

Hasiči vyjížděli v souvislosti s večerní a noční bouřkou celkově k více než tisíci událostem, od sobotní devatenácté hodiny do nedělní sedmé ranní zaznamenali jedenáct set technických pomocí. „Jen k technickým pomocem jsme vzhledem ke včerejší (sobotní) situaci vyjížděli skoro třikrát častěji, než je náš dlouhodobý denní průměr všech výjezdů (431),“ uvedli hasiči na sociální síti X (dříve Twitteru). 

Silná bouře postupovala v sobotu z Bavorska přes jižní Čechy, následně přes noc z jižní Moravy směrem na severovýchod. Jihočeští hasiči řešili do nedělního rána 550 zásahů, nejčastěji popadané stromy.

Jihomoravští hasiči řešili k půl jedné v noci zhruba sedm desítek událostí, do osmi ráno dalších dvacet. Podle mluvčího krajských hasičů Štěpána Komosného způsobily bouřky více drobných škod, zpravidla spadlé stromy, čerpání vody nebo poškozené střechy.

Mezi nejvíce postižené patřila obec Hodějice na Vyškovsku mezi Slavkovem a Bučovicemi. „Zjišťujeme, kdo tu teď potřebuje jakou pomoc. Nejvíce je tady asi poničená střecha na škole a práce na ní budou delší,“ předpokládá mluvčí krajských hasičů Štěpán Komosný. Po poledni už byla situace ve vesnici stabilizovaná a většina jednotek mohla odjet na základnu.

Podobně vypadala situace v Moravskoslezském kraji, kde hasiči vyjeli k více než dvěma stům událostí.

Utržené části střech, stržené dráty, poškozená vozidla nebo popadané stromy a větve na cestách řešili také hasiči v Olomouckém kraji. Vyjížděli rovněž k zatopeným sklepům či naplaveninám. Celkově v noci zaznamenali více než sto padesát událostí.

„Přes Česko přecházelo pásmo velmi silných i extrémně silných bouřek. Doprovázené byly nárazy větru někde i přes devadesát kilometrů za hodinu, ale i extrémními srážkami, ty byly hodně výjimečné,“ řekla Jana Hujslová z Českého hydrometeorologického ústavu. Takových mimořádných, tedy extrémních bouřek, jsou podle ní jednotky za rok.

Výjimečná byla i blesková aktivita. ČHMÚ uvedl s odkazem na Facebook meteorologického serveru In-pocasi.cz, že uhodilo 84 tisíc blesků, což je nejvíce za posledních deset let. Nárazy větru podle meteorologů překračovaly i devadesát kilometrů v hodině.

Nahrávám video

Zničený chmel za pětadvacet milionů

Zemědělskému družstvu z Kokor na Přerovsku zničila noční bouřka zhruba desetinu rozlohy chmelnic, škoda je odhadována nejméně na dvacet pět milionů korun. „Konstrukce spadly na více než dvaceti hektarech chmelnic,“ řekl předseda ZD Kokory Vladimír Lichnovský, podle kterého chmel z poškozené části chmelnic už nebude možné sklidit. ZD Kokory jsou největším producentem chmele v kraji. 

Hasiči na Vysočině evidují v sobotu večer a posléze v noci dvě stovky případů, nejčastěji na Pelhřimovsku, kde u obce Lidmaň z kempu preventivně evakuovali šestnáct lidí. V Třešti na Jihlavsku spadl strom na dům, na řadě míst navíc hasiči čerpali vodu ze sklepů. Na některých místech na Vysočině kvůli následkům bouřky stále nejezdí vlaky. Jedná se například o spoje Pacov – Nová Cerekev, Havlíčkův Brod – Šlapanov nebo Vlkaneč – Leštiná u Světlé.

„V noci ze soboty na neděli se bouřky opět vrátily na území Zlínského kraje. Doprovázel je silný déšť a vítr. Tentokrát se jednalo do šesté hodiny ranní celkem o 52 událostí,“ shrnul dění mluvčí zlínských hasičů David Martinec. Bezmála čtyři desítky výjezdů se týkaly spadlých stromů, které často zablokovaly silniční komunikace nebo poškodily dráty elektrického vedení.

Desetitisíce domácností bez proudu

Distribuční společnost EG.D ze skupiny E.ON, která působí zejména na jihu Čech a Moravy, evidovala v podvečer osmnáct set domácností bez dodávky elektřiny a firma ČEZ měla bez elektřiny kolem 18:00 asi čtyři sta odběrných míst. Sdělili to mluvčí E.ON Roman Šperňák a ČEZ Soňa Holingerová.

„Nejvíce omezení se týká stále Jihočeského kraje, kde se nám ale podařilo počet omezených domácností od rána výrazně snížit. Aktuálně je to zhruba devět set odběratelů, ráno to bylo šestnáct tisíc. Nejvíce postiženou oblastí je Českobudějovicko (jižní část okresu), Českokrumlovsko a Jindřichohradecko,“ uvedl Šperňák. Dodal, že nejčastější příčinou poruch je poškozené vedení elektřiny po pádu stromů. „Jedná se o potrhané vodiče a izolátory,“ řekl.

Východní část distribučního území EG.D byla podle něj zasažena méně. Na Vysočině už společnost neeviduje poruchy na vysokém napětí. Na jižní Moravě se omezení týká zhruba 170 odběratelů, ve Zlínském kraji přibližně tři sta domácností v oblasti Kroměřížska a na Prostějovsku aktuálně přibližně čtyři sta domácností.

Společnost ČEZ evidovala kolem 18:00 čtyři poruchy na vysokém napětí. Bez elektřiny byly čtyři stovky domácností, z rána jich byla podle mluvčí ještě asi stovka. Tři stovky přibyly během dne ve středních Čechách na Benešovsku. „Současně s tím pracujeme na opravách na hladině nízkého napětí,“ dodala.

Problémy na železnici

Drážní hasiči vyjížděli ke třem desítkám událostí, nejčastěji to byly popadané stromy, poškozené trakční vedení nebo zaplavené kolejiště. „Většinu problémů se nám podařilo vyřešit v průběhu noci. Někde omezení stále přetrvává,“ uvedla Správa železnic (SŽ) na síti X.

Bouřka například porušila trakční vedení na trase z Českých Budějovic do rakouského Lince. K obnově provozu došlo kolem páté hodiny večer.

S poruchou zabezpečovacího zařízení se potýkali také v Zábřehu na Moravě, tam ale nebyl provoz přerušen, jen omezen. V zasažených regionech se vlaky potýkají stále se zpožděním. Správa doporučuje cestujícím sledovat provoz vlaků na webu.

Zvýšila se hladina některých toků

Následkem bouřky se na některých tocích zvýšila hladina až na třetí stupeň povodňové aktivity. Třetí povodňový stupeň platil v neděli asi tři hodiny v Tučapech na Táborsku na Černovickém potoku. Odpoledne hladina ale zase klesla, kolem 16:00 tam platil druhý povodňový stupeň a od 17:40 se hladina snížila na první stupeň. Kolem osmé hodiny večer dosahovala 146 centimetrů.

Nad ránem platil druhý povodňový stupeň i na Blanici u Blanického mlýna, dopoledne už byla ale hladina v normálu. Na Vysočině se na druhý stupeň dostala Želivka v Čakovicích na Pelhřimovsku, ale i tam už hladina klesla pod povodňové stupně.

V sobotu pozdě večer kvůli bouřce a následnému dešti napršelo na řadě míst v krátkém čase vyšší množství vody. Například v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku to podle meteorologů bylo 84 milimetrů a v Nové Peci na Prachaticku 82 milimetrů.

„Po horkách, které zde několik minulých dní byly, se nad naším územím vlnila studená fronta a od Alp k nám přišel výrazný bouřkový systém. Zasáhl především jihovýchodní část kraje, například Strakonicku nebo Písecku se skoro vyhnul,“ řekl Josef Slavík z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Dodal, že vítr na některých místech dosahoval rychlosti téměř sto kilometrů za hodinu. Nejvíce naměřili na stanici v Byňově na Českobudějovicku, a to 98 kilometrů za hodinu. Podobnou hodnotu evidovali meteorologové i v Českém Krumlově. „Není vyloučeno, že na některých místech kraje, kde nejsou stanice, překonal vítr mnohem vyšší rychlosti,“ řekl.

Už v sobotu bouře způsobily problémy – nejprve v jižních Čechách, kde se ocitlo bez proudu na dvacet tisíc domácností, silný vítr a pád stromů omezovaly dopravu.

Na turisty v Beskydech spadly stromy

Při bouřce zlomené stromy v sobotu odpoledne v Beskydech vážně zranily dva turisty. „Oba utrpěli těžká poranění a do nemocnic je přepravily vrtulníky letecké záchranné služby. Záchranářům zásahy komplikoval silný vítr a nepřístupný terén,“ řekl náčelník Radan Jaškovský.

První případ se odehrál poblíž Maxovy nádrže. Dva slovenští turisté, muž a žena, které zastihla bouře cestou na Masarykovu chatu se ukryli pod stromem. „Shodou okolností úder blesku tento strom zasáhl a odlomená část spadla na muže. Zaklínila jej a způsobila mu velice vážná zranění. Ještě v průběhu bouře vyrazily záchranné skupiny postiženému na pomoc. Rychlý postup ke zraněnému jim znemožňovalo velké množství spadlých a polámaných stromů,“ řekl náčelník.

Druhý zásah měl podle náčelníka stejného jmenovatele. „Tentokrát se však stala postiženou mladá dívka ze Slovenska. Pád části stromu jí způsobil otřes mozku i poranění hrudníku a břicha,“ řekl. I v tomto případě záchranářům zásah komplikovalo velké množství popadaných stromů.

„Horská služba nabádá všechny turisty k důslednému plánování túr, s přihlédnutím k aktuální meteorologické situaci a možnostem vyhledání bezpečného úkrytu v případě silných bouřek,“ dodal Jaškovský.

V neděli meteorologové očekávají bouřky zejména ve východní polovině republiky, přibližně mezi čtrnáctou a dvacátou hodinou. „Některé předpovídané parametry jsou velmi výrazné, zejména pro tvorbu supercel, ale iniciace chybí. Modely se v popisu situace rozchází, proto výstrahu zatím nevydáváme a budeme vše sledovat a případně reagovat. Je pravděpodobné, že žádná silná bouřka nebude, ale pokud ano, může to být supercela s celou parádou,“ uvedli na sociální síti X

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Příprava D35 Českým rájem je opět na začátku, řekl šéf ŘSD Mátl

Příprava dálnice D35 Českým rájem je opět na začátku, Ředitelství silnic a dálnic ČR musí znovu nechat posoudit dopady stavby na životní prostředí v cenném území, to potrvá nejméně 2,5 roku, informoval generální ředitel ŘSD Radek Mátl před jednáním se zástupci Libereckého kraje a dotčených obcí na plánované trase. Původně měla stavba začít v roce 2029, teď dokumenty ŘSD počítají se zahájením v roce 2033. I to je ale podle Mátla příliš optimistické.
před 19 mminutami

Schillerová s Juchelkou navrhují změnu platových tabulek

Od ledna by se mohly změnit platové tabulky. Nejnižší tarif by měl začínat na minimální mzdě, která by měla pro příští rok činit 24 900 korun. Žádná z dalších tarifních částek by neměla klesnout pod zaručený plat. Výdělek by se nově měl pravidelně upravovat po pěti letech praxe. Rozdíl v platovém základu podle odbornosti, náročnosti a odpovědnosti práce by měl činit nejméně čtyři procenta. Odborům a zaměstnavatelům to navrhli ministr práce Aleš Juchelka (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Zaměstnavatelé označili reformu odměňování ve veřejné sféře za odvážný krok, odboráři za revoluci.
16:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jiřikovský z bitcoinové kauzy dál zůstává ve vazbě, nastínil možnosti spolupráce

Tomáš Jiřikovský v bitcoinové kauze podle státní zástupkyně Lucie Slámové v pondělí k několika bodům obžaloby nastínil možnosti spolupráce, s policií dosud nespolupracoval. Žalobkyně to oznámila po vazebním zasedání, v němž Krajský soud v Brně rozhodl o tom, že Jiřikovský zůstane ve vazbě. V souvislosti s bitcoinovou kauzou je ve vazbě už více než rok.
před 2 hhodinami

Soud uložil hochovi za dvě brutální vraždy 9,5 roku, bylo mu patnáct let

Za dvě loňské brutální vraždy mužů na Šumpersku si mladistvý hoch odpyká ve vězení 9,5 roku. Trest mu uložil po neveřejném projednání případu olomoucký krajský soud. Druhé vraždy sedmapadesátiletého muže z ubytovny v Zábřehu, kterého si náhodně vybral na ulici, se pachatel dopustil jen dva týdny po předchozím napadení jednapadesátiletého muže v Uničově, vyplynulo z rozhodnutí soudu. Mladík, kterému v době činu bylo patnáct let, má podle rozsudku na svědomí také dvě loupeže a jedno výtržnictví.
16:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Tripartita souhlasila s růstem minimální mzdy

Tripartita souhlasila s navrhovaným růstem minimální mzdy pro příští dva roky. Nejnižší výdělek by měl podle návrhu vládního nařízení od ledna odpovídat 44,6 procenta průměrné mzdy. Zvednout by se tak měl z 22 400 na 24 900 korun. V roce 2028 by se pak měl dostat na 45,8 procenta průměrného výdělku. O výsledku mimořádného zasedání tripartity informoval prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jiří Horecký.
13:57Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Vláda schválila změny v penzijním spoření

Vláda v pondělí schválila změny v penzijním spoření. Podle návrhu zákona o doplňkovém penzijním spoření by se měla pro mladé klienty od příštího roku zvýšit podpora, zároveň by měly klesnout poplatky odváděné penzijním společnostem. Za deset let také ukončí činnost transformované fondy. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) by změna měla zvýšit motivaci k uzavření penzijního spoření. Vláda podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) také odsouhlasila podnikatelský balíček.
11:57Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rozvědka bude mít nového šéfa

V čele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) vystřídá od 1. října Vladimíra Posoldu diplomat Miroslav Toman. Po jednání vlády to řekl ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO). Dodal, že Posolda mu minulý týden předal rezignační dopis a vláda souhlasila s jeho návrhem na nové obsazení funkce.
13:31Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Úřad práce nebude několik dní nabízet volná místa

Úřad práce nebude v prvních zářijových dnech nabízet volná pracovní místa, potvrdila ČT mluvčí Jaroslava Balleková. Od středy 26. srpna přestane fungovat vyhledávač v on-line verzi, od začátku září zájemcům nepomohou ani úředníci na pobočkách. Důvodem je převod dat do nového informačního systému. Odstávka potrvá do 3. září a zasáhne i pracovní agentury.
před 6 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.