Břeclav má nový územní plán. Díky němu vzniknou byty, kanceláře i nová parkovací místa

Nahrávám video

Zastupitelé Břeclavi odsouhlasili zásadní změny územního plánu. Díky nim se bude moct uskutečnit hned několik projektů – vzniknout mají například nová parkovací místa nebo více než desítka bytů. Na schválení čekala zhruba šedesátka drobných podnětů od města, obyvatel i podnikatelů. Nový územní plán schválili zastupitelé po dlouhých pěti letech jednání.

Díky nově schválenému územnímu plánu se bude moci opravit například břeclavský kulturní dům. Objekt před dvěma lety koupil nový majitel, rekonstrukci budovy i s výstavbou bytů ale musel odložit, protože to starý dokument neumožňoval.  

„Určitě je to pro mě dobrá zpráva, konečně se tam dá něco dělat. Budou tam kancelářské prostory pro provoz i nějaké ty byty. Ty tam budou hlavně pro lidi, co tam budou pracovat,“ řekl majitel kulturního domu Bohumil Vavříček. 

Změna územního plánu má pomoci například i v přestavbě bývalého hotelu Imos na Komenského nábřeží u řeky Dyje. Hotel přestal fungovat v době pandemie koronaviru. Areál odkoupila hodonínská stavební firma, která má v plánu objekt přestavět mimo jiné na byty.

O byty je enormní zájem

Právě po nových bytech je podle vedení města v posledních letech velká poptávka. „Nechali jsme zpracovat studii průzkumu trhu, ta ukazuje, že ceny bytů v Břeclavi se blíží cenám bytů v Brně. Spousta lidí odtud do Brna dojíždí, takže poptávka je obrovská. Co se objeví na trhu, tak okamžitě během týdnů z trhu zmizí,“ popsal situaci místostarosta Břeclavi Jakub Matuška (Mladí a Neklidní). 

Ovšem nejenom bytů je málo, stejný problém je v Břeclavi i s parkovacími místy. Řešením by mohl být nový parkovací dům. Ale podmínkou, aby mohlo město žádat o dotaci, je stavební povolení. Doposud bylo jeho vydání právě v rozporu s územním plánem. „Na bývalém autobusovém nádraží vznikne třípatrový objekt pro zhruba 230 vozidel,“ přiblížil Matuška.  

A díky novému územnímu plánu je téměř vyřešen další velký problém – výrobní firma přímo v centru města. Nyní se bude moci společnost Racio přesunout do průmyslové části města v lokalitě Poštorná. Firma se chce totiž rozšířit, v centru to však nebylo možné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jih Prahy zasáhly přívalové srážky. Jižní Morava řeší následky podvečerní bouřky

Jihozápadně od Prahy se od jedné hodiny ráno vyskytovaly přívalové srážky a dle radarových odhadů napršelo i kolem 60 milimetrů srážek, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Bouřky se následně přesouvaly na jih a jihovýchod Prahy, kde lokálně spadlo až 50 milimetrů. Jihem Moravy se bouřka prohnala už v podvečer. Největší škody napáchala v Prušánkách na Hodonínsku, kde poničila střechy domů a školy. Ve Velkých Bílovicích kroupy poničily až čtyři pětiny vinohradů.
10:12Aktualizovánopřed 27 mminutami

Knoflíčky, hrnky i nábojnice. Archeologové zkoumají bývalý tábor pro Romy

Pozůstatek terasy, na které stál vězeňský dům, ale také knoflíčky, hrnky nebo nábojnici objevili archeologové ze Západočeské univerzity v Plzni v areálu bývalého tábora pro Romy v Hodoníně u Kunštátu. Výzkum v místě, kde se dnes nachází Památník holokaustu Romů a Sintů, začal minulý týden.
před 1 hhodinou

Do hašení požáru ve Zlíně zapojili hasiči znovu výškovou techniku

Rozsáhlý požár budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně likvidují hasiči už týden. Stejně jako v předchozích dnech prolévají vodou sutiny objektu, jehož část se minulý týden zřítila. Od čtvrtka opět využívají i výškovou techniku, ze které hasí žhavá místa na střeše torza objektu. Jak dlouho ještě zásah potrvá, nechtějí hasiči předjímat. Kriminalisté v souvislosti se zjišťováním příčin požáru vyslýchají svědky.
před 2 hhodinami

Začal festival Masters of Rock. Tahákem prvního dne je kapela Helloween

Návštěvníkům ve čtvrtek otevřel brány festival Masters of Rock – jedna z největších hudebních akcí zaměřených na rockovou a metalovou hudbu v Evropě. Festival ve Vizovicích na Zlínsku potrvá čtyři dny a pořadatelé očekávají na dvacet tisíc fanoušků z celého světa. Hlavní hvězdou úvodního dne je německá kapela Helloween.
před 3 hhodinami

ÚS odmítl stížnost politika PRO, který nechal zapálit auto náměstka primátora

Bývalý předseda karlovarské krajské organizace hnutí Trikolóra a současný manažer strany PRO Matěj Drbohlav neuspěl s ústavní stížností, informovala ČT mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi. Podle pravomocného rozsudku v roce 2018 navedl Petra Jaburka k zapálení auta manželky náměstka chomutovského primátora Davida Dindy z regionálního hnutí Nový Sever. Soudy nižších instancí Matěje Drbohlava za poškození cizí věci potrestaly čtyřměsíčním trestem s roční podmínkou a pokutou 50 tisíc korun. Rozhodnutí potvrdil i Nejvyšší soud.
před 4 hhodinami

VideoSečteno: Kraj Vysočina

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. Ve čtvrtek 16. července se věnoval Kraji Vysočina.
před 4 hhodinami

Přes Brno prošla menší supercela

Přes Brno se ve středu odpoledne prohnala bouřka, podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) i menší supercela s kroupami. Hasiči hlásili několik výjezdů. Výstraha před silnými bouřkami platila do středečních 22 hodin zejména pro oblast jižních Čech. V platnosti je ale až do čtvrtečního odpoledne výstraha před vysokými teplotami, která platí pro většinu území Moravy, Slezska a v Polabí. V pátek meteorologové čekají na jižní Moravě teploty až 34 stupňů Celsia.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Připravte se na rozmary počasí, vyzývají organizátoři návštěvníky Colours

V ostravských Dolních Vítkovicích začal mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava. Brány areálu se návštěvníkům otevřely v poledne. Během čtyř dnů festival nabídne vystoupení 110 interpretů. Přípravy mírně zkomplikoval déšť a proměnlivé počasí má podle předpovědi pokračovat po celou dobu festivalu. Organizátoři proto vyzývají návštěvníky, aby se připravili na jeho rozmary.
včeraAktualizovánovčera v 18:05

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.