TÉMA

Výroba

Dědictví předků žije v tuniském mlýně na olivy

V tuniském městě Tebourba udržuje Abdaziz Misfare živou tradici svých předků – výrobu olivového oleje v tradičním mlýně s masivními kamennými mlýnky. „Jsou to stroje našich předků, které zpracovávají olivy stejně jako před kolonizací Tuniska,“ říká Misfare. Každý krok procesu, od drcení oliv po ruční separaci oleje od vody, zachovává přírodní kvality produktu i spojení s historií. Dokonce i zbytky z lisování nacházejí využití – pasta jde do výroby mýdla a odpadní voda slouží jako přírodní hnojivo. Tunisko, jeden z předních světových vývozců olivového oleje, nyní zažívá rekordní růst poptávky i cen.
19. 11. 2024|

Trump před volbami tlačí na celní politiku, proti není ani Harrisová

Volby v největší světové ekonomice se blíží do cílové rovinky. Jedním z tradičních a klíčových témat celé kampaně je právě ekonomika. Jak se k ní budoucí prezident či prezidentka postaví, přitom zajímá nejen Američany, ale celý svět. Byznys v USA i zahraničí se už chystá na nové překážky a obchodní války.
31. 10. 2024|

Liberty Ostrava obnovuje výrobu svodidel a provoz v rourovně

Zkrachovalá huť Liberty Ostrava díky tollingovému financování od společnosti Vítkovice Machinery Trade (VMT) ze skupiny CE Industries Jaroslava Strnada obnovuje provoz ve svých závodech 15 a 16, což jsou válcovny plochých výrobků a rourovna. Zachováno tam bude třináct set padesát míst. Celkem má nyní podnik zhruba tři tisíce zaměstnanců, na konci roku by jich mělo zůstat přibližně dva tisíce čtyři sta.
10. 10. 2024Aktualizováno10. 10. 2024|

Majitelem podniku Vítkovice Steel bude firma ze skupiny Jindal Group

Novým majitelem ostravské firmy Vítkovice Steel se stane společnost Jindal Steel International z globální průmyslové skupiny Jindal Group působící v ocelářství, energetice a těžebním průmyslu. Odkoupením podílů od dosavadních majitelů získá sto procent akcií. Nový vlastník má ostravské firmě zajistit zelenou ocel a investice do rozvoje. Vstup investora musí ještě posoudit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
7. 10. 2024|

Čína ekonomickou válku vyhraje, míní Turek. Automobilky zaspaly, tvrdí Gregorová

Číně se podaří případná cla uvalená Unií u dovozu elektroaut obejít mimo jiné tím, že začne vyrábět v jiných zemích, kde funguje bezcelní styk, a ekonomickou válku Peking nakonec vyhraje, uvedl v pořadu Události, komentáře europoslanec Filip Turek (nestr. za Přísahu a Motoristé sobě). Za problémy evropského automobilového průmyslu vidí zákazy a regulace ze strany Bruselu. Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) naopak zdůraznila, že zavedení cel přinese automobilkám pozitiva a možný přesun Číňanů do Evropy a vznik továren bude znamenat nová pracovní místa. Evropští výrobci podle Gregorové v otázce elektromobility oproti Číně a USA zaspali.
5. 10. 2024|

Břeclavský výrobce výtahů propustí většinu zaměstnanců

Břeclavský výrobce výtahů a eskalátorů Otis do konce příštího roku propustí dvě stě ze současných dvou set padesáti zaměstnanců. Výrobu eskalátorů přesune americký vlastník do čínské továrny, výrobu a modernizaci výtahů rozdělí mezi továrny ve Španělsku a ve Francii.
19. 9. 2024Aktualizováno19. 9. 2024|

Unipetrol u Litvínova po odpalu pumy pracuje na obnovení provozu

Chemička společnosti Orlen Unipetrol u Litvínova na Mostecku zahájila práce na postupném obnovení provozu. Po pátečním odpalu pumy i nadále pokračuje kontrola výrobních technologií. Zatím nebyla nalezena významná poškození, která by měla na obnovu provozu vliv, řekl mluvčí společnosti Pavel Kaidl.
31. 8. 2024Aktualizováno31. 8. 2024|

Automobilka BMW začala využívat humanoida

Automobilka BMW poprvé využila při výrobě automobilů v jednom ze svých závodů robota podobného lidem. Humanoidní robot Figure 02 v americkém závodě ve Spartanburgu po dobu několika týdnů úspěšně umisťoval plechové díly při výrobě karoserií. Informovala o tom automobilka na svém blogu.
7. 8. 2024|

Insolvenční správce: Nemám od Liberty udržitelný plán další činnosti

Insolvenční správce dosud neobdržel od hutní společnosti Liberty Ostrava, která je od června v úpadku, udržitelný plán další činnosti firmy. Způsob řízení pohybu peněz je podle správce založený na improvizaci bez jakékoliv koncepce a racionálního plánu. Insolvenčnímu správci to potvrdili i zástupci firmy na schůzce prozatímního věřitelského výboru minulý týden. Uvedli, že nemají naplánované relevantní příjmy, proto s nimi nepočítají v cash-flow plánu. Vyplývá to ze záznamu v insolvenčním rejstříku. Liberty Ostrava mezitím uzavřela smlouvy s polskou firmou Donquixote pro provozy rourovny a válcovny.
29. 7. 2024Aktualizováno29. 7. 2024|

Brněnský Zetor propustí letos celkem skoro dvě stě lidí

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors dá na konci července výpovědi sto jedenácti lidem, v podniku tak skončí na konci září. Ze tří set zaměstnanců, které měl ještě začátkem roku, má na konci roku zbýt jen zhruba stovka. Kromě zákonného tříměsíčního odstupného mají tito lidé dostat ještě odměnu ve výši dvou platů, protože je firma v následujících týdnech potřebuje ještě ve výrobě náhradních dílů. Firma v brněnském závodě v září ukončí výrobu motorů a převodovek, řekl mediální zástupce Jan Kučmáš.
25. 7. 2024Aktualizováno25. 7. 2024|

Výroba aut překonala rekord

Výroba osobních aut byla v letošním prvním pololetí v Česku nejvyšší od vzniku státu. Automobilky v Česku vyprodukovaly 774 310 vozů, což je meziroční nárůst o 4,9 procenta. Vyšší byla také výroba nákladních vozidel a motocyklů, klesla naopak produkce autobusů. Podíl elektrických vozidel činil osm procent, informovalo ve čtvrtek Sdružení automobilového průmyslu (SAP).
18. 7. 2024|

Stavebnictví i průmysl prohloubily propad

Meziroční pokles stavební výroby v Česku po dubnovém zpomalení letos v květnu zrychlil na 6,8 procenta, uvedl Český statistický úřad. Meziměsíčně stavební produkce v květnu klesla o 5,1 procenta. Také průmyslová produkce zrychlila meziroční propad, a to na 3,2 procenta, v dubnu se snížila o 0,4 procenta. V meziměsíčním srovnání byl výkon českého průmyslu nižší o 2,2 procenta.
8. 7. 2024Aktualizováno8. 7. 2024|

Investice do čipů je klíčová, řekl Síkela. Příliš mnoho otazníků, oponoval Kolovratník

Česko čeká největší zahraniční investice v samostatné historii. Americká společnost onsemi chce v tuzemsku mít kompletní výrobu čipů, investovat plánuje 44 miliard korun. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) v Událostech, komentářích řekl, že když jde o největší investici v historii Česka, mělo by jít i o největší veřejnou pobídku. „Zatím jenom působíte otazníky,“ oponoval místopředseda sněmovního hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO).
20. 6. 2024|

Pro Rožnov je rozšíření výroby Onsemi mimořádná příležitost, míní starosta

Pro Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku je rozšíření výroby společnosti Onsemi podle starosty Jana Kučery (Nezávislí Rožnováci) mimořádná příležitost. Město s více než šestnácti tisíci obyvateli chystá rozšíření kapacity škol, školek, přibydou byty. Americký výrobce polovodičů oznámil, že do rozšíření výroby v tamním závodě investuje dvě miliardy dolarů, tedy asi čtyřicet šest miliard korun. Přibýt by měla tisícovka zaměstnanců, nyní jich v závodu pracují dva tisíce.
19. 6. 2024Aktualizováno19. 6. 2024|

Onsemi vyrábí mikročipy do aut, počítačů i vojenské techniky

Společnost onsemi, která stojí za rekordní investicí v České republice, patří mezi největší a nejvýznamnější výrobce polovodičů na světě. Firma se v minulosti například dostala do žebříčku Fortune 500, který seřazuje největší americké společnosti podle jejich hrubého obratu. Investice společnosti posílí také Evropskou unii, která se snaží v oblasti mikročipů vybudovat svou konkurenceschopnost vedle Asie a USA.
19. 6. 2024Aktualizováno19. 6. 2024|

Liberty Ostrava na sebe podala insolvenční návrh

Hutní společnost Liberty Ostrava na sebe podala insolvenční návrh. Ostravský krajský soud zpřístupnil insolvenční návrh, firmu v platební neschopnosti nechal vstoupit do řízení. Závazky po lhůtě splatnosti, které není společnost schopna plnit, převyšují pět miliard korun. Podle vládních představitelů má několik českých firem zájem hutní podnik koupit. Prioritou vlády, kraje i města Ostrava je, aby se společnost neroztříštila na menší firmy.
13. 6. 2024Aktualizováno13. 6. 2024|

Zbrojovkou v Polsku otřásla exploze

Zbrojovkou společnosti Mesko ve městě Skaržysko-Kamienna ve středním Polsku otřásl výbuch. Informovala o tom rozhlasová stanice RMF FM. V části podniku vyrábějícího palivo do raket následně vypukl požár, který už se podařilo uhasit. Na místě zemřel jeden člověk. Příčinu exploze vedení podniku nezná. Firma dodávala výzbroj polské armádě a některé své výrobky posílala i ukrajinským vojákům.
10. 6. 2024Aktualizováno10. 6. 2024|

Brněnský Zetor propustí více než polovinu zaměstnanců kvůli změnám ve výrobě

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors propustí ke konci července 160 lidí, tedy víc než polovinu ze současných tří stovek zaměstnanců. Jako důvod hromadného propouštění firma v tiskové zprávě uvedla změny ve výrobě. Zetor loni na podzim oznámil, že v Brně ukončí výrobu vlastních motorů a převodovek, zůstane vývoj, marketing, obchod a sestavování traktorů pro Evropu a USA. Změna výroby je naplánovaná od roku 2025.
23. 5. 2024Aktualizováno23. 5. 2024|

Areál bývalé obuvnické firmy Botas ve Skutči se mění v byty

Ve Skutči na Chrudimsku vzniká 24 nových bytů, a to v části areálu, kde se dříve vyráběly legendární botasky. Tradiční obuvnická firma Botas tam skončila před rokem. Nové bydlení by mělo být navíc pro lidi dostupnější. Město a soukromý investor totiž chtějí společně založit bytové družstvo.
17. 5. 2024|

Porcelánka v Klášterci nad Ohří po dvou stoletích končí. O práci přijdou desítky lidí

Společnost Thun 1794 z Karlovarska uzavřela porcelánku v Klášterci nad Ohří. Její výrobu začalo vedení firmy kvůli ztrátám omezovat už v minulých letech, o práci teď přišlo i zbývajících bezmála šedesát lidí. Vedení porcelánky věří, že se mu v dalších dvou podnicích podaří výrobu udržet.
13. 5. 2024|

Lidé ve Stráži pod Ralskem odmítají novou průmyslovou zónu. Areál bude udržitelný, tvrdí investor

Proti plánovanému průmyslovému areálu ve Stráži pod Ralskem vznikla petice. Odpůrci se obávají hlavně zvýšené dopravní zátěže a zhoršení životního prostředí. Zastupitelé města ale projekt přesto podporují. Vedení města tvrdí, že nová průmyslová zóna zajistí spoustu nových pracovních míst. Vzniknout má celkem pět objektů na ploše 160 tisíc metrů čtverečních.
4. 5. 2024|

Nechceme žít vedle baterkárny, opakují obyvatelé Dolní Lutyně

V Dolní Lutyni se konalo další setkání zástupců obce, kraje, zástupců projektu a místních obyvatel kvůli případné stavbě nové továrny na baterie do elektroaut. Druhá veřejná prezentace se nesla opět ve vyostřené atmosféře. Nové informace ale nezazněly. Podle investorů přinese gigafactory do regionu práci a okolním obcím peníze, místní ale namítají, že to bude na úkor půdy a okolní přírody. Místní obyvatelé zvýšenými hlasy zopakovali, že nechtějí žít vedle baterkárny.
29. 4. 2024|

Stíhačky F-35 vyrábí v Evropě jen Italové. V Cameri sestrojí i letouny pro českou armádu

Italské město Cameri na severu země je jediným místem v Evropě, kde se vyrábějí americké stíhačky F-35. Ty nedávno koupilo Česko a montážní linku navštívil loni v prosinci i prezident Petr Pavel. Česká televize dostala jako vůbec první televize možnost v závodě natáčet.
28. 4. 2024|

Na Moravu míří další investoři. V Mošnově se budou vyrábět elektrické vodiče, nové haly vyrostou i u Přerova

Na střední i severní Moravě vznikají nové průmyslové areály. Například v průmyslové zóně v Mošnově u Ostravy se momentálně dokončuje výrobní hala pro italského investora, kterým je společnost IRCE. Vyrábět se tam mají elektrické vodiče, a to pro elektromobily nebo domácí spotřebiče. Úplně nová průmyslová zóna vyroste také u Přerova, vyjde na zhruba tři miliardy korun.
27. 4. 2024|