Zproštění obžalovaných v kauze OKD posoudí Nejvyšší soud. Nejvyšší státní zástupce podal dovolání

Osvobození trojice mužů obžalovaných v případu souvisejícím s údajně nevýhodnou privatizací těžební společnosti OKD posoudí ještě Nejvyšší soud. Nejvyšší státní zástupce podal dovolání. Obžalobě čelí bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek a znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek k ceně státního podílu v OKD. Městský soud v Praze je pravomocně osvobodil v dubnu.

Rudolf Doucha, Pavel Kuta a Jan Škurek
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

„Dne 28. 6. podal dovolání nejvyšší státní zástupce,“ uvedla k případu mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová. Obžaloba tvrdí, že znalec Rudolf Doucha vytvořil hrubě zkreslený posudek, kterým výrazně ovlivnil ocenění OKD směrem dolů, jelikož do něj nezahrnul dceřiné firmy, různé další majetky a hrubě podhodnotil cenu čtyřiceti tisíc bytů vlastněných OKD. Hrozí mu za to až desetileté vězení.

Bývalým místopředsedům Fondu národního majetku Pavlu Kutovi a Janu Škurkovi, kteří vypracování posudku zadali, můžou soudy uložit až osm let vězení za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Všichni obžalovaní vinu odmítají.

Osvobození obžalovaných potvrdily dva soudy

Zprošťující rozsudek pro všechny tři obžalované vynesl loni v květnu Obvodní soud pro Prahu 2, následně ho letos v dubnu potvrdil Městský soud v Praze. „Obžalovaní nebyli ti, kteří stanovili časový prostor pro vypracování podkladů,“ podotkla předsedkyně odvolacího senátu Městského soudu Věra Trojanová.

Podle ní lhůtu pro vypracování podkladů pro jednání s kupcem, skupinou Karbon Invest, určila tehdejší vláda. „Že jsou to termíny naprosto šibeniční a krátké, na tom se shodli všichni znalci,“ upozornila soudkyně.

Prodej akcií OKD schválila v září 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Karbon Invest získala státní podíl za 4,1 miliardy korun. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena podílu nejméně 9,8 miliardy, a státu tak vznikla škoda přes 5,7 miliardy.

Karbon Invest prodal OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do dvanácti miliard korun.