Bývala účetní „odkláněla“ miliony z městské pokladny na svůj účet. Ve vězení stráví šest let

Za zpronevěru více než osmi milionů korun si bývalá účetní bohumínských městských organizací Anastazie Stoklasová odpyká ve vězení definitivně šest let. Rozsudek ostravského krajského soudu ve čtvrtek potvrdil olomoucký vrchní soud. Žena má podle verdiktu zaplatit také vzniklou škodu.

Vrchní soud tak zamítl odvolání ženy, která se domáhala nižšího trestu. Podle soudu peníze města zpronevěřovala zhruba 15 let a šlo navíc o promyšlené a plánovité jednání.

Podle předsedy senátu Milana Kaderky je trest přiměřený, zohledněno je i její doznání a předchozí bezúhonný život. „Je zde velký rozsah páchané trestné činnosti, je zde přes tisíc útoků. Šlo zprvu o drobné částky, později však sumy, které si obžalovaná přisvojovala, přesahovaly i desítky tisíc korun,“ uvedl předseda senátu.

Podle soudu selhaly do jisté míry i kontrolní orgány města. Žena však byla vnímána jako velmi erudovaná pracovnice, podezření bylo nulové. „Trest je úměrný všem okolnostem případu,“ doplnil soudce.

Stoklasové původně hrozilo až deset let vězení. Její obhájce žádal mírnější trest. „Na úřadě pracovala 20 let a samozřejmě selhala. Selhal však i úřad jako takový. Nešlo o sofistikovaný podvod, dal se odhalit. Je otázkou, proč úřady nejednaly kompetentně. Škoda mohla být pro úřad menší stejně jako trest pro mou klientku,“ uvedl. Stoklasová svého činu dnes velmi litovala. „Za ty tři roky, kdy jsem nevyšla z domu, změnil se mi život. Manžel odešel k jiné ženě, nemám právo vidět vnuky. Jsem na dně,“ řekla.

Mezi lety 2000 a 2015 pracovala Stoklasová v Bohumíně jako účetní příspěvkových organizací města, a to základní školy a mateřské školy Bohumín, mateřské školy se speciální třídou Bohumín - Nový Bohumín a Centra sociálních služeb Bohumín. Z pozice účetní mohla nakládat s penězi, čehož podle obžaloby zneužila.

Z cizích peněz zaplatila leasing vozu 

Celkem provedla několik set nezákonných operací v elektronickém bankovnictví, peníze školních zařízení posílala na své a další účty. Platila z nich například leasing vozu, stavební spoření či pojistky. Dlouhodobě přitom zneužívala důvěry ředitelek příspěvkových organizací, uvedl žalobce.

Soud ji poslal do vězení za zpronevěru a podvod, původně jí hrozilo až deset let. Podle soudu nezákonnými platebními operacemi obohacovala nejen sebe, ale i své rodinné příslušníky. Žena však tvrdila, že její rodina o tom, že se jedná o platby z jiných účtů, nevěděla. Její trestnou činnost odhalili zaměstnanci města při kontrole účetnictví.

V minulosti bohumínská radnice řešila také zpronevěru peněz úřednicí z majetkového odboru. Celkem si podle vedení města na své účty od roku 2005 do roku 2013 přeposlala až čtyři miliony korun. S penězi pro sebe počítala už při sestavování rozpočtu odboru. Město na nesrovnalosti přišlo při kontrole, kterou nařídilo, když se dozvědělo o zpronevěře v blízké Orlové.