Krnáčová nebude obhajovat post primátorky. Největší problémy jsem vyřešila, tvrdí

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) nebude v podzimních komunálních volbách obhajovat post v čele Prahy. Chce zůstat jen řadovou členkou hnutí. Uvedla to v rozhovoru pro deník MF Dnes. Krnáčová dlouhodobě čelila kritice, v poslední době i od předsedy hnutí Andreje Babiše.

Video Události
video

Události: Krnáčová nebude znovu primátorkou

„Rozhodla jsem se, že dál už pokračovat nebudu,“ řekla Krnáčová. Zdůvodnila to tím, že je unavená a chce se více věnovat rodině. O rozhodnutí prý přemýšlela několik měsíců. Ještě v březnu však v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedla, že ji práce pro Prahu „strašně baví“ a že by v ní ráda pokračovala. 

„Primátor se může svým mandátem prospat nebo chtít něco dokázat, a já jsem chtěla něco dokázat. Slíbila jsem, že vyřeším největší problémy, a to jsem dokázala,“ míní Krnáčová. Jako příklad uvedla nahrazení Opencard Lítačkou, pronájem Škodova paláce nebo schválení pražských stavebních předpisů.

Opozice Krnáčovou během jejího působení na postu primátorky kritizovala – například právě kvůli výběru právní kanceláře pro spor o nájemné ve Škodově paláci, zpoždění příprav stavebních předpisů nebo dlouhodobým sporům v koalici. Krnáčová musela řešit i neshody uvnitř ANO, klub hnutí vyjádřil Krnáčové v roce 2015 nedůvěru. Do sporů se pak vložil Babiš, po jehož zásahu se Krnáčová udržela v primátorské funkci.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová

Adriana Krnáčová (ANO)

primátorka Prahy

„Čtyři roky v této pozici je dost, bylo to vyčerpávající a mám v životě ještě jiné plány. Přišla jsem jako krizový manažer, který slíbil, že nějaké věci vyřeší, a ty jsem vyřešila.“

Adriana Krnáčová (ANO)

primátorka Prahy

Diplomatickou misi Krnáčová nepotvrdila

Krnáčová v rozhovoru pro MF Dnes připustila, že si řadu výtek zasloužila. „Domněnka, že primátor něco zařídí, je naprosto lichá,“ dodala. ANO používalo v předchozích komunálních volbách slogan „Lepší život v Praze? Prostě ho zařídíme“.  

O tom, že Krnáčová nebude v letošních volbách kandidátkou ANO na primátorku, se už delší dobu spekulovalo. V poslední době byla například kritizována, když v březnu po kolapsu dopravy na Žižkově kvůli opravám Husitské ulice prohlásila, že Pražané jsou ohledně dopravy „zpovykaní“. Předseda ANO a premiér v demisi Andrej Babiš pak řekl, že by Krnáčová měla více zvažovat slova a dopravní situaci osobně řešit.

Přestože se spekuluje o tom, že by se mohla přesunout do diplomacie, například na post velvyslankyně v Německu, Krnáčová to nepotvrdila. „Je hezké, že mi novináři plánují takovou budoucnost, ale s nikým jsem o tom nemluvila, nikdo mi to nenabídl,“ řekla. „Není dobré říkat hned, kam chci zamířit, musím si to rozmyslet, ráda bych se věnovala rodině.“

Adriana Krnáčová, první primátorka v historii Prahy, pochází z Bratislavy. V Česku žije už od poloviny 90. let. Vystudovaná kunsthistorička se věnovala výtvarnému umění, v letech 2001 až 2007 vedla českou pobočku protikorupční organizace Transparency International a později působila v PR. V politice se začala angažovat teprve v roce 2014, kdy se stala náměstkyní ministra vnitra pro veřejnou správu a legislativu a později primátorkou. 

Do primárek postoupili tři současní radní za ANO a Patrik Nacher

Krnáčovou by mohl vystřídat někdo ze čtveřice Patrik Nacher, Eva Kislingerová, Libor Hadrava nebo Karel Grabein Procházka, kteří získali nominaci do stranických primárek ANO. Ty proběhnou od 19. do 21. dubna.

Všichni se v posledních letech pohybují v prostředí pražské komunální politiky. Kislingerová, Hadrava i Grabein Procházka jsou v současnosti radními na pražském magistrátu. Patrik Nacher je nestraník, který byl loni za ANO zvolen do sněmovny i do pražského zastupitelstva v roce 2014. Před vstupem do politiky vystupoval proti bankovním poplatkům a založil server
www.bankovnipoplatky.com.