V Brně vznikne sál s akustikou světové úrovně. Na stavbě bude pracovat mezinárodní tým

Na akustice a vzhledu nového koncertního sálu v Brně začne pracovat mezinárodní tým kolem společnosti Nagata. Představitelé města a firmy Brněnské komunikace podepsali ve vile Tugendhat s projekční společností smlouvu. Mezinárodní tým projektoval například koncertní sál Walta Disneyho v Los Angeles nebo Labskou filharmonii v Hamburku. Vedení města by rádo sál otevřelo v roce 2021.

Projekční tým: Tomasz Konior, Jasuhisa Tojota a Petr Hrůša
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

V roce 2016 brněnští zastupitelé schválili memorandum o stavbě koncertního sálu a spolupráci s krajem a ministerstvem kultury. Současně vypsali soutěž na projekt interiéru budovy. Tu vyhrál tým mezinárodních odborníků společnosti Nagata. „Brno na tuto chvíli čekalo desítky let,“ řekla při podpisu smlouvy ve vile Tugendhat ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Filharmonie Brno má nyní sídlo v Besedním domě, který je kapacitně nedostačující.

Součástí týmu je špičkový akustik Jasuhisa Tojota, který pracoval na padesáti podobných projektech po celém světě včetně Labské filharmonie v Hamburku a Koncertního sálu Walta Disneyho v Los Angeles. Podle Tojoty je pro úspěch projektu klíčová spolupráce s architekty. „Já jako akustik se budu zabývat tvarem a materiálovým zpracováním sálu, oni vnějškovým vzhledem,“ řekl Tojota.

Generálním projektantem týmu bude Tomasz Konior, polský architekt a urbanista uznávaný například za koncertní sál v Katovicích, na kterém spolupracoval právě s Tojotou. Projektant stavební části bude Petr Hrůša, autor řady budov v Brně.

Sál má vzniknout mezi Veselou a Besední ulicí v centru Brna. Město tam nyní buduje jako první etapu stavby podzemní garáže. Letos budou hotové. Prvním úkolem projektantů je proto vymyslet napojení nadzemní části na garáže. „Doufám, že v příštím roce začneme na základě projektu stavět sál,“ řekl náměstek primátora Richard Mrázek (ANO).

Koncertní sál Labské filharmonie v Hamburku
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Christopher Gateau

Nový koncertní sál nabídne kapacitu přes 1200 míst a akustické parametry nejvyšší světové úrovně. Celkové náklady mají dosáhnout 1,276 miliardy korun. Podle memoranda z 1. října 2016 stát přispěje částkou 600 milionů korun, město Brno 562 miliony a Jihomoravský kraj 100 miliony korun. Na konečné vyjádření vlády se stále čeká.