Za nelegální obchody s léky devět let vězení. Překupník se odvolal

Na devět let poslal ve středu Krajský soud v Ostravě do vězení muže, který přes internet ve velkém prodával léky, jež jsou výhradně na lékařský předpis. Aby se k takovému zboží dostal, využíval padělané recepty. Rozsudek není pravomocný, třiačtyřicetiletý Vlastimil Hýža se na místě odvolal.

Už v červenci ho soud za podobnou činnost odsoudil k desetiletému trestu. Pokud obě rozhodnutí soudu nabudou právní moci, mohl by ve vězení strávit až 19 let.

Hýža s léky na předpis, nejčastěji šlo o léky na spaní, obchodoval dlouhodobě. Spolupracoval přitom i s dnes už bývalým ostravským vězeňským lékařem Antonínem Strapinou. Právě společně s ním byl už jednou odsouzen. Dnešní rozsudek se ale týkal období, kdy byl propuštěn z vazby po svém prvním zatčení. Tři měsíce po tom, co opustil celu, začal obchodovat s léky znovu.

Léky získával díky padělaným lékařským receptům. „Zajistili jsme řadu falešných razítek. Tiskopisy pro recepty si objednal přímo na své jméno v tiskárně,“ uvedla státní zástupkyně.

Podle obžaloby získal a nezákonně dál prodal v letech 2014 až 2016 léky na spaní v hodnotě zhruba 1,6 milionu korun. Žalobci tvrdí, že prodal 74 000 tablet na spaní, dalších víc než 1500 tablet u něj policie našla.

Hýža měl svého dodavatele 

Ve druhé kauze, kterou se stejný soud zabývá od roku 2012, je společně s Hýžou obžalován bývalý lékař ostravské věznice Heřmanice Strapina. Podle obžaloby svému komplici prodával léky se ziskem. Hýža je pak dále nabízel přes internet a utržil za ně více než 5,6 milionu korun.

Šlo o různé druhy medikamentů, například léky tlumící chuť k jídlu – Adipex, antidepresiva a léky tlumící úzkost, jako jsou Neurol, Lexaurin nebo Xanax. Podle obžaloby se jeden z odběratelů nelegálně prodávaných tablet stal na těchto lécích závislý.

Ostravský soud už dvojici dvakrát odsoudil. Naposledy letos v červenci. Lékař dostal jedenáctiletý trest, Hýža o rok nižší. Ani tento rozsudek není pravomocný.