Vězeňský lékař prodával psychofarmaka. Padly vysoké tresty ve výši 10 a 11 let

Bývalého lékaře ostravské věznice Heřmanice Antonína Strapinu poslal ostravský krajský soud do vězení na 11 let za nelegální obchod s léky. Psychofarmaka a léky na hubnutí, které jsou dostupné jen na předpis, lékař prodával i komplici Vlastimilu Hýžovi. Ten by měl strávit ve vězení 10 let. Rozsudky nejsou pravomocné.

Video Trest za nelegální prodeje léků
video

Trest za nelegální prodeje léků

Hýža je pak dále nabízel přes internet a utržil za ně více než 5,6 milionu korun. Soud v této kauze už rozhodoval podruhé.

Rozsudek, který padl minule, je totožný s minulým, který zrušil odvolací soud. „Požadoval, aby soud nižší instance doplnil důkazy a přesněji vypočítal, kolik Strapina nelegálním prodejem léků vydělal,“ doplnil redaktor České televize Jiří Loučka. Podle soudkyně si muž prodejem léků přišel na 5,6 milionu korun. 

„Jeden z jeho klientů se předávkoval psychofarmaky, které od něj obdržel, a dodnes má psychické problémy.“

Jiří Loučka

redaktor České televize

Oba obžalovaní prodali přes 5000 balení léků na předpis během tří let. Jednalo se o různé druhy medikamentů, například léky tlumící chuť k jídlu - Adipex, antidepresiva a léky tlumící úzkost, jako jsou Neurol, Lexaurin nebo Xanax.

Hýža měl s léky nelegálně obchodovat v letech 2014 až 2016. Podle obžaloby léky získával pomocí padělaných lékařských receptů.  

Hýža se u soudu přiznal. Bývalý vězeňský lékař Strapina se ale podle ČTK snažil hájit tím, že léky pouze nakupoval a s jejich nelegálním prodejem neměl nic společného. Za prodejem léků podle něj stál jeho bývalý zaměstnanec, který však již nežije. Strapina tvrdí, že si v objektu vedle svého domu chtěl pořídit a provozovat ambulanci pro movité klienty zaměřenou právě na léčbu depresí či pomoc s hubnutím, proto nakupoval ve větším množství léky.

Uvedl také, že v objektu se přihodilo několik havárií, během nichž byly léky za téměř tři miliony korun poškozeny a později měly být jeho bývalým zaměstnancem zničeny.   

Přes internet léky prodávala i další dvojice 

Minulý pátek soud v Ostravě poslal Jiřího Kusého a Pavlu Černou do vězení na 6,5 roku a 6 let za nezákonný obchod s léky na předpis. Přes internet podle obžaloby prodali léčiva, především léky na spaní či hubnutí, za víc než 4,6 milionu korun.

U jedné ženy se podle soudu dokonce podíleli na prohloubení její závislosti na lécích a vzniku psychických problémů, které vedly až k pokusu o sebevraždu.

Za několik let prodali dva obžalovaní okolo 236 000 těchto tablet a utržili téměř 3,5 milionu korun. Pavla Černá a Jiří Kusý se u soudu přiznali. Černá se hájila tím, že druhovi jen vypomáhala. Kusý zase tvrdil, že si závažnost svého jednání neuvědomoval.