Těžká zranění i několik mrtvých. Nedostatečná výbava milovníků sportů si vybírá krutou daň

Traumatologové Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) upozornili na prudký vzestup počtu vážných úrazů. Lékaři zaznamenali v jednom z nedávných týdnů také čtyři úmrtí. To vše jako následek nedostatečného vybavení sportovců, které by je chránilo před úrazy.

Video Nárůst počtu vážných úrazů
video

Nárůst počtu vážných úrazů

„Lékaři se domnívají, že podíl na velké úrazovosti má i dlouhá zima,“ zmínila redaktorka České televize Iva Piskalová s tím, že se podle zdravotníků milovníci adrenalinových sportů nemohli dočkat sezony a zapomněli na prevenci. „Vyjeli bez přileb a dalších základních ochranných pomůcek,“ dodala.

V posledních víkendech zasahovala rychlá zdravotnická služba v Moravskoslezském kraji denně až ve třech případech. „Pokud je víkend slunečný, je číslo až dvojnásobné,“ doplnila Iva Piskalová.

Loni v květnu se podle statistik v kraji těžce zranilo na 130 osob. Letos za stejné období jde o 148 případů. Nejhorší situace je pak u malých dětí. V prvním červnovém týdnu se jich vážně zranilo 25, letos je jich za stejné období o osm více. 

Podle zdravotníků přibývá i nehod cyklistů, kteří vyjedou bez přilby. Ve FNO aktuálně pečují rovněž o motorkáře. Na ARO se starají o čtyři osoby, které nezvládly svůj stroj.  

Fakultní nemocnice opět masivně investuje

Po roce 2009, kdy nemocnice proinvestovala zhruba miliardu korun, letos vydá nejvyšší částku za poslední roky. Půjde o 750 milionů korun. K nejvýznamnějším investicím patří výstavba parkovacího domu, dostavba pavilonu psychiatrie a také první etapa rekonstrukce centrálních operačních sálů.

Parkovací dům za zhruba 150 milionů korun by měl zlepšit podmínky parkování v areálu nemocnice, dokončen by mohl být v roce 2018. Objekt s 500 až 600 místy v zadní části nemocnice by měl sloužit právě zaměstnancům tak, aby se v areálu uvolnila místa pro pacienty.

Dostavba pavilonu psychiatrie by měla stát zhruba 200 milionů korun. Nemocnice předpokládá, že náklady pokryje s pomocí dotací, ať už evropských či státních. Současná psychiatrie má 25 lůžek, po dostavbě by se jejich počet měl zvýšit na 60.

FNO chce začít také s rekonstrukcí části centrálních operačních sálů, kterých má 16, jsou z roku 1993, a už tak neodpovídají potřebám nemocnice. Výstavbu chce hradit z vlastních prostředků a s pomocí státní dotace.

V letech 2015 a 2016 nemocnice proinvestovala či aktuálně dokončuje projekty za více než miliardu korun. V roce 2015 mířilo na investice téměř 606 milionů korun, loni více než 482 milionů korun. Loni se mimo jiné dokončovalo nové pracoviště PET/CT za 100 milionů korun, začal se dostavovat rovněž pavilon péče o matku a dítě za 130 milionů korun a renovovala se vnitřní část objektu plicní kliniky.