Střechu zámku v Plumlově zasáhl požár. Vyšetřovatelé nevyloučili úmyslné zapálení

Střechu jedné z budov zámeckého areálu v Plumlově na Prostějovsku zasáhl v noci požár. Oheň hasiči likvidovali v délce 30 metrů, na místě zasahovalo šest hasičských jednotek. Škoda je odhadnuta na osm až 12 milionů korun, řekl mluvčí hasičů Jan Ondruch. Vyšetřovatelé zatím nevylučují ani úmyslné zapálení.

Zdroj: HZS Olomouckého kraje Autor: HZS Olomouckého kraje

„Budou zjišťovat, co stojí za vznikem požáru. Na místo požářiště byl také přizván specialista se psem, který bude vyhledávat urychlovače hoření. Vyšetřovány budou všechny možné verze vzniku požáru a to technická závada, nedbalost a také úmyslné zapálení,“ řekla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Vyšetřování podle ní potrvá několik týdnů.

Při požáru byla zasažena střecha levého křídla nízkého zámku. Podle kastelána Pavla Zástěry šlo o technické prostory zámku, kde se nacházejí sklady.

Video Hořel střecha zámku Plumlov
video

Hořela střecha zámku Plumlov

Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Hořet začalo podle kastelána kolem jedné hodiny ráno. „Zámek rozdělujeme na vysoký a nízký. Vysoký zámek, kde se nacházejí také expozice, je v pořádku. Hořela střecha na východní straně nízkého zámku v délce zhruba 20 metrů. Ohnisko bylo v šopě, kde je sklad s palivovým dřívím,“ řekl kastelán. Podle něj tam není zavedena ani elektřina.

Zničena je po přesnějších odhadech krytina v délce až 25 metrů a vyměnit bude nutné také krovy v délce zhruba až 15 metrů. Podle kastelána větším škodám zabránili všímaví obyvatelé žijící pod zámkem, kteří uviděli dým a poté plameny a okamžitě zavolali hasiče. „Kdyby si toho všimli o hodinu později, byl by problém mnohonásobně větší,“ dodal.

V prostorách nízkého zámku jsou podle kastelána technické prostory, kanceláře či restaurace. „V místech, které zasáhl požár, byly pouze sklady a technické prostory,“ dodal kastelán.

„Přestože zámek Plumlov není spravován naší příspěvkovou organizací, tedy Národním památkovým ústavem, může ministerstvo kultury po zmapování rozsahu škod a jejich výše pomoci přes dotační programy.“

Daniel Herman

ministr kultury

Pomoc při likvidování následků škod nabídl i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). „Podle prvních informací požár poničil zejména technické zázemí plumlovského zámku, hlavní kulturní bohatství objektu snad zasaženo nebylo. Je třeba poděkovat zejména hasičům za záchranu velkých hodnot,“ řekl  ministr Herman.

Na místo vyrazili hasiči z celého okolí, zasahovala také výšková technika. „Velitelem zásahu byla v 1:59 hlášena lokalizace požáru, kdy se požár přestal šířit a síly a prostředky na místě zásahu postačovaly zabránit jeho dalšímu šíření. Likvidace požáru byla velitelem zásahu nahlášena v 5:12,“ uvedl mluvčí hasičů Ondruch. Dodal, že jednotky svým včasným zásahem uchránily majetek v hodnotě téměř 50 milionů korun.

Zámek byl v devadesátých letech předán do majetku města Plumlova. To ho dodnes opravuje.