Lepší než matrjošky. Mišík a Kubišová chtějí pouliční hudbu

Pouliční umělci v Praze od března nebudou smět hrát na vybrané hlasité nástroje. Novelu vyhlášky, kterou ve čtvrtek schválilo zastupitelstvo, kritizují někteří politici i profesionální hudebníci. Proti zákazu se vyjádřili Vladimír Mišík nebo Marta Kubišová.

Vladimír Mišík
Zdroj: ČTK/Kamaryt Michal

Novelu vyhlášky zakazuje použití elektrických zesilovačů, dud, saxofonů bez dusítek či bubnů, nedovoluje také vystoupení se zvířaty. Takzvaní buskeři by měli vystupovat každou hodinu na jiném břehu Vltavy, v lichou na levém a v sudou na pravém.

„Nevím, proč by se mělo hrát v sudé nebo liché hodiny, nemá to žádnou logiku a ničemu to nepomůže, jen to všechny odradí a nikdo hrát nebude,“ říká pouliční umělec Václav Kameník.

Hluk na Praze 1

„Hlavní problém vyhlášky je v tom, že kombinuje rozumné restrikce, kdy je každá sama o sobě prospěšná, ale dohromady likvidují pouliční umění,“ uvedla zastupitelka Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Naopak podporu změnám vyjadřovali zastupitelé z Prahy 1, která je negativními dopady buskingu, zejména hlukem, postižena nejvíce.

Video Události v kultuře
video

Praha omezuje pouliční umění

Kritizována je i přílišná konkrétnost vyhlášky, s níž vypočítává zakázané nástroje. „Mám vážnou obavu z toho, že bude docházet k častým konfliktním situacím mezi strážníky a buskery,“ řekl zastupitel Lukáš Manhart (TOP 09). Stranický kolega Petr Prchal v nadsázce doplnil, že bude nutné strážníky ze znalosti nástrojů přezkoušet.

„Bude tady smutno“

Pouliční muzikanty podpořili i jejich profesionální kolegové. „V New Yorku se všude hraje, v Paříži se hraje, všude ve světě je veselo, ale tady bude kvůli nějakému blbovi z magistrátu smutno,“ prohlásil jazzman Laco Déczi. Výzvu podpořily také Lenka Dusilová nebo Marta Kubišová.

Marta Kubišová

Marta Kubišová

zpěvačka

„Každý z nás může počítat s tím, že jednou bude buď začínat, nebo skončí na ulici, proto já muzikanty podporuji.“

Marta Kubišová

zpěvačka

„Pamatuji, kdy v ulicích Prahy bylo temně šedo a bolševické ticho. Hudba je pozitivní fenomén na rozdíl od krámků s matrjoškami a různým obdobně laciným turistickým haraburdím, kterému bohužel dáváte neúměrný prostor,“ vzkázal zastupitelům hudebník Vladimír Mišík.

Krnáčová: To není na věky

Podle primátorky hlavního města Adriany Krnáčové (ANO) chce vyhláška vyhovět hlavně obyvatelům městského centra. „Těch omezení je hodně, nicméně vycházeli jsme vstříc požadavkům občanů, kteří žijí a pracují na Praze 1,“ tvrdí primátorka Krnáčová.

Primátorka zároveň naznačuje, že může dojít k dalším úpravám: „Když se po roce ukáže, že vyhláška je příliš přísná, tak můžeme navrhnout změnu. To není na věky, ale myslíme si, že je to dobrý krok.“

Pouliční produkce je v ulicích Prahy povolena více než dva roky. K první změně ve vyhlášce sáhlo město loni. Vznikl seznam 18 míst, kde je busking zcela zakázán nebo částečně omezen. Zpěv či hra na hudební nástroj jsou už zakázány například v Celetné ulici, na Hradčanském náměstí a v Husově, Jilské a Karlově ulici. Tiché umělecké činnosti, jako jsou třeba pantomima nebo živé sochy, jsou na těchto místech povoleny.