Sporná napoleonská expozice po osmiměsíční pauze znovu otevřela

Slavkov u Brna – Více města, méně Napoleona. Takový recept zvolilo vedení Slavkova u Brna, aby mohlo po několikaměsíční pauze znovu otevřít expozici na tamním zámku. Tu v říjnu loňského roku nařídil zavřít Vrchní soud v Olomouci kvůli sporům, které radnice vede s autory původní předlohy výstavy. Město nyní expozici upravilo, nechalo vyměnit některé exponáty a přepsat doprovodné texty. Radnice ujišťuje, že se jedná o zcela novou výstavu a nic tedy nebrání jejímu otevření pro návštěvníky. Autoři původní expozice naopak tvrdí, že se nezměnilo téměř nic.

Už ne Napoleon – Austerlitz, ale nově Austerlitz - malé město velkých dějin. S takovým názvem se dnes po téměř osmiměsíční pauze otvírá expozice na slavkovském zámku. Kvůli sporům s autory původní předlohy, tzv. libreta, muselo město nechat expozici přepracovat. Vedení města slibuje, že se jedná o zcela novou podobu výstavy. „Jsem velmi rád, že opět můžeme zpřístupnit tyto zrekonstruované zámecké prostory a nabídnout ucelenou a moderní výstavu přibližující nejen tuto krvavou historickou epochu, ale i významné milníky našeho města,“ uvedl starosta Slavkova Ivan Charvát (ODS).

Původní napoleonský ráz nahradil podle radnice větší důraz na město Slavkov a jeho historii, mezi exponáty se objevily i předměty z depozitáře tamního zámku. Novou podobu výstavy už odsouhlasila jak firma SKR stav, která výstavu stavěla, tak i zástupci regionálního operačního programu (ROP), z něhož na projekt přitekla většina peněz.

Spory mezi městem a autory ale nekončí. Původní autoři, kteří si dnes výstavu přišli prohlédnout, tvrdí, že se nezměnilo téměř nic. „Ta výstava je v drtivé většině naprosto stejná,“ tvrdí autor původního libreta Jakub Samek. Poukázal i na to, že zatímco jim trvala příprava původní výstavy řadu měsíců, město tu současnou stihlo vytvořit za měsíc. „To si myslím, že je malý zázrak a pokus o zápis do Guinessovy knihy rekordů v oboru výstavnictví,“ dodal Samek.

Video Je nová expozice opravdu nová? Strany se neshodnou
video

Je nová expozice opravdu nová? Strany se neshodnou

Je nová expozice opravdu nová? Strany se neshodnou

Sporná expozice ve Slavkově znovu otvírá

Rozepře vznikla kvůli tomu, že autoři scénického námětu původní expozice nebyli s konečnou podobou spokojeni. Podle nich texty obsahovaly formální i obsahové chyby. Navíc místo cenných historických exponátů byly na výstavě jen méně zdařilé kopie, alespoň tak popsal jádro sporu Miroslav Jandora ze sdružení AusterlitzPro. „Filmy, které tam měly být a byly zaplaceny, tak měly úplně jiný obsah,“ dovysvětlil Jandor.

První výstavu Napoleon - Austerlitz otevřelo město v létě loňského roku. Krátce po otevření napadli autoři libreta konečnou podobu expozice u soudu. Ke kauze se dvakrát vyjadřoval brněnský krajský soud, který žalobu zamítl, Vrchní soud v Olomouci ale loni v říjnu vydal předběžné opatření o uzavření výstavy. Napoleonská expozice za 14 milionů korun tak zůstala od října za zavřenými dveřmi. Soud se bude případem znovu zabývat v srpnu.

Náklady na napoleonský projekt, který zahrnoval i opravu zámeckých koníren, se vyšplhaly na 55 milionů korun. Kvůli soudním sporům se loni v srpnu ve Slavkově konaly hned dvě konkurenční oslavy francouzského císaře. Jednu organizovalo město Slavkov, druhou historické sdružení.