Turisté budou moci znovu do obory Jelenice, soud zrušil zákaz vstupu

Společnost Opavská lesní musí znovu umožnit lidem průchod oborou Jelenice v údolí řeky Moravice na Opavsku. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Oborou vede frekventovaná trasa využívaná hojně cyklisty a turisty. Firma pořádající komerční lovy usiluje o uzavření kvůli údajnému rušení zvěře.

Zákaz vstupu do obory vydal jako obecné opatření Městský úřad ve Vítkově. Soud ho zrušil s účinností od právní moci rozsudku, která nastane doručením úplného znění rozhodnutí účastníkům řízení.

„Proti tomuto rozsudku lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Nesplní-li povinný dobrovolně, co mu ukládá vykonatelné soudní rozhodnutí, může oprávněný podat návrh na soudní výkon rozhodnutí,“ uvedl soudce Jiří Gottwald v rozhodnutí. Kasační stížnost nemá odkladný účinek.

Starosta podal žalobu na vlastní úřad

Starosta Vítkova Pavel Smolka (SNK) rozhodnutí uvítal. „Je vidět, že spravedlnost ještě existuje. Veřejné blaho je nad soukromým zájmem,“ řekl. Dodal, že nejprve vznikla cyklostezka a průchod územím, až potom obora. „Od začátku věděli, že oboru budou provozovat s tímto břemenem,“ uvedl starosta, který s kolegy z Hradce nad Moravicí a Březové podal žalobu na vlastní úřad. Uzavření obory totiž na základě doporučení Krajského úřadu povolil letos v květnu odbor výstavby, územního plánování a životního prostředí vítkovské radnice.

Správní náměstek Opavské lesní Tomáš Bittner rozhodnutí odmítl komentovat. „Zatím rozhodnutí nemáme k dispozici. Jakmile jej dostaneme, prostudujeme jej, poradíme se s právníky a pak podnikneme další kroky,“ řekl.

Proti zákazu vstupu do obory vznikla petice

Spor o průchod a průjezd oborou vedou majitelé se zástupci okolních obcí od jara. Petici proti uzavření podepsalo od začátku března přes tisíc lidí. Opavská lesní, která v oboře pořádá komerční lovy, ji zavřela celoročně. Oboru začala firma stavět na pozemcích pronajatých od Lesů České republiky. Zkolaudovala ji v roce 2001, od roku 2018 pozemky Opavská lesní vlastní.

Úřady se záměrem privátní společnosti uzavřít veřejnosti téměř 300 hektarů lesních pozemků v údolí řeky Moravice zabývaly několikrát. Odbor výstavby, územního plánování a životního prostředí vítkovské radnice požadavek nejprve zamítl. Firma se odvolala ke krajskému úřadu a tamní úředníci uzavření schválili. Vítkovský úřad pak uzavření schválil.

Podle Smolky je ale pro obyvatele Vítkova a dalších měst a obcí v okolí zachování průchodnosti frekventované trasy důležité. Pokud by žaloba neuspěla u krajského soudu, byli zástupci obcí připraveni žalobu přesunout k vyšší soudní instanci, uvedl Smolka.

Obora Jelenice byla vybudována na místech původní panské obory, která byla zrušena v roce 1898.