Vydatné deště v úterý zkropí hory v pohraničí. Poté nastane babí léto

V úterý čekají meteorologové vydatný déšť. Nejvíc pršet má v příhraničních oblastech od Jizerských hor přes Krkonoše a Jeseníky až po Beskydy. Spadnout tam může čtyřicet až sedmdesát litrů na metr čtvereční. Intenzivní srážky mohou v těchto oblastech mírně zvednout hladiny řek, vyplývá z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Po chladném a deštivém úterý by však mělo dorazit babí léto. Meteorologové očekávají, že bude trvat až do konce září.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Varování na velmi vydatný déšť platí pro oblasti Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice a Tanvald v Libereckém kraji, Trutnov a Vrchlabí v Královéhradeckém kraji, Jesenicko v Olomouckém kraji a Bruntál, Krnov, Frýdek-Místek, Jablunkov a Třinec v Moravskoslezském kraji. V několika dalších okolních příhraničních regionech, konkrétně na Liberecku, Šumpersku, v okolí Rýmařova, Rožnova pod Radhoštěm, Vsetína, Českého Těšína, Frenštátu pod Radhoštěm, Frýdlantu nad Ostravicí a Havířova platí méně závažná výstraha na vydatný déšť.

Srážky budou většinou ustávat v noci, ve Slezsku by měly vydržet do středečního poledne.

Hladina řek může stoupat

Současně platí v zasažených oblastech povodňová bdělost, tedy nejnižší stupeň povodňové aktivity.

Meteorologové upozorňují, že po vydatných deštích může voda přetékat přes komunikace, může se zanášet kanalizace, hrozí snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Řidiči by měli snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Lidé mají omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací.

Po vydatných deštích přijde babí léto

Po deštivém a chladném úterý se bude od středy postupně oteplovat, srážky do konce týdne také vymizí. Týdenní průměrná maxima kolem dvaceti stupňů Celsia meteorologové očekávají až do konce září. Vyplývá to z týdenní předpovědi a měsíčního výhledu počasí, které zveřejnil ČHMÚ.

Teploty postupně porostou až k sobotním maximům kolem čtyřiadvaceti stupňů. „Po velmi chladném konci srpna přichází se zářím oteplení, ale jen na hodnoty obvyklé pro tuto roční dobu,“ uvedl ČHMÚ. V následujících týdnech by měly průměrné teploty pozvolna klesat, ale zůstat blízko dlouhodobým průměrům.

Dlouhodobá průměrná teplota pro období mezi třicátým srpnem a šestadvacátým zářím je 14,5 stupně. Nejtepleji bylo v roce 1942, kdy průměr činil 17,4 stupně. Zatím nejnižší průměr 11,6 stupně Celsia meteorologové zaznamenali v roce 1996.

Průměrný úhrn srážek pro období následujících čtyř týdnů je 60 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1941 spadlo zatím nejméně srážek v roce 1959, kdy meteorologové naměřili jen dva litry na metr čtvereční. Nejvíce napršelo v roce 1995 s úhrnem 127 milimetrů.