Ecce Pištěk. Alšova jihočeská galerie vystavuje nejen jeho Senzační realismus

Nahrávám video
Theodor Pištěk vystavuje v Alšově jihočeské galerii
Zdroj: ČT24

Oscarový kostýmní výtvarník, ale také uznávaný malíř Theodor Pištěk po téměř třiceti letech vystavuje v Alšově jihočeské galerii. Instalace nazvaná Senzační realismus vedle Pištěkových pláten ukazuje také obrazy amerických a evropských hyperrealistů.

Theodora Pištěka sice nejvíce proslavily filmové kostýmy, především k Formanově Amadeovi, za něž byl oceněn Oscarem, za svůj hlavní obor ale vždy považoval malbu. Jako malíř začínal se strukturální a geometrickou abstrakcí, pak se obrátil k realismu. V Alšově jihočeské galerii ho zastupují výhradně jeho nejznámější realistické práce, které tvořil hlavně od počátku sedmdesátých let dvacátého století do první poloviny další dekády.

Podle ředitele galerie Alee Seiferta návštěvníci uvidí všechna Pištěkova dostupná realistická díla z tohoto období. Například obrazy Adieu Guy Moll, Josef N. nebo Ecce Homo. Poslední z nich se váže k předchozí Pištěkově výstavě na jihu Čech v roce 1993. „Tehdejší výstava se zapsala do paměti mnoha návštěvníků. Mnozí si vybaví, že tehdy byl na obálce obraz Ecce Homo,“ připomněl Seifert.

Detailní pohled na Porsche

Sílu Pištěkovy tvorby vnímá Seifert v dokonalém detailu a promyšlené kompozici. Svůj názor ilustruje na obraze Racek, na němž výtvarník – mimo jiné také automobilový závodník – zachytil Porsche 959. „On ho dělal podle obrázku, který viděl v nějakém zahraničním časopise, protože to auto nebylo v té době ani v sériové výrobě. Maloval podle prototypu a baví mě ten detailní pohled,“ přiznává šéf galerie. Samotný automobil Porsche je pro srovnání v expozici.

Pištěkovy realistické obrazy ale především doplňují díla jeho souputníků, amerických a evropských hyperrealistů. Z muzeí ve Vídni, Budapešti či Koblenzi si galerie půjčila několik prací, jež vytvořili Jacques Monory, Gerhard Richter, Richard Estes nebo Gérard Gasiorowski.

Senzační realismus umístěný v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou si je možné prohlédnout do konce října. Je tak zároveň poctou k výtvarníkovým podzimním devadesátinám. Alšova jihočeská galerie má ve sbírce na deset Pištěkových velkých pláten.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Jednou měsíčně zdarma otevře dalších pět muzeí, oznámilo ministerstvo

V neděli zdarma otevřou stálé expozice Národního muzea, brněnského a opavského Moravského a Slezského zemského muzea, pražského a brněnského technického muzea. Oznámilo to ministerstvo kultury. Muzea, která patří mezi organizace zřizované tímto resortem, by tak měla být otevřena pravidelně každou druhou neděli v měsíci.
před 8 mminutami

Nebojíme se shodit své neúspěchy, říká možný objev roku Gufrau

Vytváří něco mezi rapem, RnB a elektronickou hudbou a občas je to prý experiment. Tříčlenné uskupení Gufrau patří k nejviditelnějším objevům posledního roku. Společně s Victorem Kalem mají šanci získat hned tři ceny Anděl.
před 8 hhodinami

Kulturní instituce a odbory požadují stejnou částku z rozpočtu, jaká byla loni

Zástupci živého i neživého umění a kulturních odborů požadují stejnou částku z rozpočtu jako v roce 2025. Vyzvou ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO) a ministra kultury Otu Klempíře (za Motoristy) k jednání. Po úterním jednání tripartity v kultuře to řekl prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký. V letošním státním rozpočtu se pro kulturu počítá s 17,6 miliardy korun. Oproti loňsku jde o osmnáctiprocentní pokles. Loni ministerstvo hospodařilo s částkou 21,52 miliardy korun. Klempíř uvedl, že má přislíbeno zhruba 180 milionů navíc.
před 20 hhodinami

Herec Travolta poprvé režíroval. Adaptaci vlastní knihy uvede v Cannes

Herec John Travolta režíroval svůj první film a debut uvede ve světové premiéře na letošním festivalu v Cannes. Tamní publikum jako jedno z prvních uvidí snímek s názvem Propeller One-Way Night Coach odehrávající se během zlatého věku komerčního letectví.
včera v 16:00

Nová alba: Nabroušená Suzi Quatro, přímočará Robyn a kritická Martinezová

Freedom, Sexistential a Hades jsou názvy tří nových alb, za nimiž stojí Suzi Quatro, Robyn a Melanie Martinezová. Dělí je nejen generace a žánr, ale také zcela odlišný hudební přístup.
včera v 14:12

Kadrnka točí film o Komenském před exilem, „nehraje“ ho Slovák Mitaš

Režisér Václav Kadrnka dokončuje celovečerní film Panna Sofia o Janu Amosovi Komenském. Sleduje jednu kapitolu ze života tohoto evropského myslitele. V hlavní roli se představí slovenský herec Marián Mitaš.
včera v 11:58

VideoMalý princ vyšel před 80 lety. Po Bibli je druhým nejpřekládanějším dílem

Přesně před osmdesáti lety vyšla ve Francii jedna z nejslavnějších knih na světě. Malý princ je po Bibli druhým nejpřekládanějším dílem všech dob, lidé ji čtou ve 450 jazycích. Nové, moderní vydání je teď na pultech francouzských knihkupectví. Mnoho Francouzů možná netuší, že autor knihu nenapsal ve Francii, ale v New Yorku. Vyšla až dva roky po jeho smrti. Má několik filmových podob, před dvěma lety například vzbudila pozornost animovaná verze. K jejímu věhlasu přispěl i dramatický život autora – zahynul tragicky, když jeho letadlo sestřelili za války Němci.
včera v 07:30

Sonda do historie. Pařízkova Amadoka uzavírá v Divadle X10 „ukrajinskou trilogii“

Po obrazech rozkladu Sovětského svazu v inscenaci Moskoviáda a líčení hrůz války v inscenaci Na západní frontě klid / Zelené koridory se mezinárodně oceňovaný režisér Dušan David Pařízek vrací na pražskou scénu s třetím ukrajinským příběhem. Tentokrát vycházel z rozsáhlého románu Sofije Andruchovyčové.
6. 4. 2026
Načítání...