Ivan Trojan s Českým lvem pro Šarlatána

Český lev za rok 2020 vzhlíží k Šarlatánovi, nejvíce si ale všímá Krajiny ve stínu

Nejlepším filmem roku 2020 podle cen Český lev je Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové, natočený v české koprodukci. V počtu sošek ale osmadvacátému ročníku vévodí černobílé drama Krajina ve stínu. Herecké ceny si odnáší Ivan Trojan, Magdaléna Borová, Petra Špalková a Jiří Mádl.

 

S nejvíce nominacemi vstupovala do vyhlašování Krajina ve stínu. Černobílý snímek o poválečném masakru Němců v jihočeské vsi natočil Bohdan Sláma. Do příběhu pro velká plátna těžké téma převedl Ivan Arsenjev, jemuž patří soška za nejlepší scénář. 

Slámův první historický film přinesl i hereckou cenu za vedlejší roli Petře Špalkové a za hlavní roli Magdaléně Borové. Také jejich postavy mají skutečné předobrazy. 

Akademici se zároveň ve většině shodli, že nejlepší kostýmy vytvořila Zuzana Bambušek Krejzková právě pro Krajinu ve stínu. Nejlepší je i minimalistická hudba, která v tomto dramatickém příběhu zní. Skladby na pomezí ruchů a hudby zkomponoval Jakub Kudláč.

Video Trailer: Krajina ve stínu
video

Trailer: Krajina ve stínu

Zdroj: Bontonfilm

Dalšího Lva si Krajina ve stínu připisuje díky střihači Janu Daňhelovi, jeho jméno se zároveň objevilo i v nominacích na nejlepší dokument (Alchymická pec). Dokumentárního Lva ale obdrželo nakonec V síti v režii Víta Klusáka a Barbory Chalupové. Snímek vzbudil velkou pozornost i u veřejnosti, upozorňuje na sexuální predátory, kteří na internetu oslovují nezletilé.

Nejlepším filmem je Šarlatán

Za střih byl na Českého lva Daňhel nominován, včetně aktuálního ročníku, už šestkrát, poprvé ale cenu obdržel až teď za práci na Krajině ve stínu. Stejným počtem nominačních nadějí si už prošel i zvukař Radim Hladík jr. A i on se dočkal až v aktuálním ročníku, kdy je podepsán pod dobovým dramatem Šarlatán Agnieszky Hollandové.

Polskou filmařku ocenili akademici Českým lvem za nejlepší režii. A zároveň Šarlatána, natočeného v české koprodukci, označili za nejlepší loňský film. Posuzovat snímek budou za týden také oscaroví akademici, 15. března se rozhodne, zda Šarlatán postoupí do finálového výběru prestižního zámořského ocenění.

Video Trailer - Šarlatán
video

Trailer: Šarlatán

Drama připomínající osud léčitele Jana Mikoláška, do jehož života zasáhly obě totality dvacátého století, zaujalo i díky kameře oceněného a oceňovaného Martina Štrby. Stejně tak se pro cenu i letos vrací Ivan Trojan. Představitel Mikoláška je nejlepším loňským hercem v hlavní roli. 

Dostalo se i na Modeláře, Havla a Marii Terezii

Ve vedlejší roli se z herců nejlépe uvedl Jiří Mádl. Ve snímku Modelář režiséra Petra Zelenky hraje bývalého rappera, který se dostane k přípravě bombového atentátu. Projev postavy Mádl odpozoroval od skutečného rappera – Kata.

Nejlepší masky vytvořili Adriana Bartošová a René Stejskal, a to u životopisného dramatu Havel, v němž se režisér a scenárista Slávek Horák vrátil do disidentského období Václava Havla. Horákovo drama přitom mělo čtrnáct nominací, stejně jako vítězný Šarlatán.

Za scénografii patří in memoriam ocenění Martinu Kurelovi, který spolupracoval na koprodukční výpravné minisérii Marie Terezie. Pravidla totiž v tomto ročníku otevřela možnost ocenit tvůrce a herce televizní tvorby i v netelevizních kategoriích. 

Televizní Lvy si odnáší Zrádci a Herec

Samostatné ceny pro televizní díla ale zůstaly. V kategorii nejlepší film nebo minisérie se z úspěchu může těšit režisér Peter Bebjak. Natočil minisérii Herec o talentovaném umělci, který je v padesátých letech vystaven charakterové i kariérní zkoušce.

Herce odvysílala Česká televize a lze si ho přehrát v iVysílání. Stejně jako krimiseriál Zrádci z drogového prostředí, který pro ČT vznikl v režii Viktora Tauše a zvítězil v kategorii nejlepší seriál.

Mimořádný počin v oblasti audiovize si odnáší hned tři projekty: Filmové muzeum NaFilm, internetový seriál #martyisdead, jehož si všimly i mezinárodní ceny Emmy, a platformy Film Naživo a Televize Naživo, které sdílí živou kulturu prostřednictvím kinematografických prostředků v době uzavření kin a divadel. 

Novinkou jsou ceny pro animovaný a krátký film

Letos poprvé byl Lev udělen i tvůrcům krátkých a animovaných filmů. Mezi krátkometrážními snímky zvítězila Anatomie českého odpoledne, která se opírá o skutečnou tragickou událost, kdy v roce 2018 v jezeře Lhota utonuli dva chlapci. Režisér Adam Martinec zvítězil se stejným titulem také v kategorii studentských filmů.

Historicky prvním držitelem Českého lva za animovaný film se stal Jan Balej. Jeho Barevný sen připomíná, jak lehko se dá svoboda ztratit a jak těžce se získává zpět. 

Video 28. Český lev - Ceny České filmové a televizní akademie za rok 2020
video

Záznam: Udílení cen Český lev za rok 2020

Lva za mimořádný přínos obdržel Hynek Bočan

Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii náleží režiséru a scenáristovi Hynku Bočanovi. „Beru to jako vděk za profesionalitu a poctivost při vyprávění příběhů,“ uvedl k ocenění laureát.

K filmu se dostal jako patnáctiletý v dramatu Olověný chléb, spíše než herectví ho ale přitahovala práce za kamerou. Začínal hořkými sondami do české duše (Soukromá vichřice, Čest a sláva, Pasťák), které mu za normalizace vynesly několikaletý zákaz práce.

Pokračovat mohl až v polovině sedmdesátých let a postupně natočil celou řadu snímků pro televizi i pro kina. K divácky nejúspěšnějším patří Parta hic, i když k té by se Bočan prý raději nehlásil, pravidelně reprízovaná je také jeho pohádka S čerty nejsou žerty. Po listopadu 1989 se Bočan vrátil k látkám Jiřího Stránského, které spolu připravovali už v šedesátých letech, nejrozsáhleji v mnohadílném seriálu Zdivočelá země.

Českého lva uděluje Česká televizní a filmová akademie (ČFTA). Při vybírání nominací hlasovali akademici o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmech i televizních dílech. Šanci získat sošku mělo nakonec dvacet sedm filmů a televizních počinů.