Na cestě. Psí láska táhne českou musherku sněhem, životem i do kin

Dvanáct set kilometrů, čtrnáct psů a jednu ženu sleduje dokument Psí láska. Filmařka Linda Kallistová Jablonská sledovala musherku a chovatelku huskyů během závodu v severním Norsku. Vznikl tak podle ní snímek o hledání štěstí a životní spokojenosti, i když v prostředí, které by mnohým přišlo náročné. Psí lásku představuje nyní trailer, celý dokument uvede festival Jeden svět.

Video Trailer: Psí láska
video

Trailer: Psí láska

Zdroj: Evolution Films

Velká část filmu se odehrává za polárním kruhem, kde se Jana Henychová pokouší jet nejdelší a nejnáročnější závod psích spřežení v Evropě – Finnmarksløpet. Jeho trasa, měřící 1200 kilometrů, vede napříč horami severního Norska v době, kdy teploty dosahují i minus 40 stupňů Celsia. Popasovat se s takovými podmínkami museli i dokumentaristé a jejich filmařská technika.

„Film ale vlastně vůbec není o mushingu ani o mé osobě. Přijde mi, že je hlavně o hledání spokojeného života a o rozhodnutí, které pak přináší své důsledky. Je o životě a cestě a je zvláštní, že zrovna o té mé,“ poznamenává protagonistka, jež víc než třetinu roku tráví o samotě v zasněžené krajině severní Evropy jen se smečkou svých psů.

Pod pěknými záběry krajiny a psů se podle ní ukrývá příběh o odhodlání, nezlomnosti, ale i šílenství a nepochopení. „Každý člověk si tam najde své problémy a to, co ve svém životě sám řeší,“ domnívá se. „Jsou i lidé, kteří tam nevidí nic, jen šílenou ženskou běhající se psy někde v Norsku,“ přiznává ovšem.

Psí láska (2020, režie: Linda Kallistová Jablonská)
Zdroj: Pilot Film

Jana Henychová se účastní také projekcí na lidskoprávním festivalu Jeden svět, který na začátku března promítne Psí lásku v premiéře. Do kin dokument vstoupí 23. dubna.