Změna klimatu má dopad na lidská práva, varuje Jeden svět. Jako host přijede i režisér Sencov

Oceňovaný makedonský dokument Země medu zahájí už 22. ročník festivalu Jeden svět. Přehlídka snímků o lidských právech, která má v programu více než 130 titulů, začne pátého března v Praze, poté se přesune do dalších měst. Hostem bude třeba ukrajinský režisér a občanský aktivista Oleg Sencov. Hlavním tématem letošního ročníku je klimatická změna a její dopad na krajinu a životy lidí.

Video Studio ČT24
video

Festival Jeden svět se letos zaměřil na klimatickou změnu

Podle organizátorů má probíhající změna klimatu zásadní dopad také na lidská práva. „Minimálně posledních pět let jsme svědky i v české krajině dlouhodobého sucha a extrémních výkyvů počasí. Čili naše letošní téma je klimatická změna a její dopady na lokální krajinu i to, jakým způsobem se na tom všem podílí člověk. Nakonec jsme si vždy byli vědomi toho, že stav naší planety, přírody a životního prostředí se odráží také na stavu lidských práv,“ říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický.

Jako letošní festivalový slogan organizátoři vybrali úsloví „Až naprší a uschne“, které podle nich popisuje dvě stránky problému. „Ta první je, že s rostoucí teplotou a špatnou péčí voda v krajině dlouho nevydrží. Ta druhá je vzkaz, kterým jsme jako děti říkali ‚trhněte si nohou‘. Máme pocit, že ho vysílá řada politiků, kteří jsou u moci, mají v rukou osud planety a naší krajiny a měli by myslet na příští generace,“ pokračuje Ondřej Kamenický.

Česká soutěž a zahraniční hosté

Festival, který pořádá společnost Člověk v tísni, slavnostně zahájí snímek Země medu o makedonské včelařce a jejích divokých včelách. Mezinárodně oceňovaný film ukazuje poklidný život v souladu s přírodou, který ale naruší kočovná rodina.

V sekci Česká soutěž se představí například film Češi jsou výborní houbaři od Apoleny Rychlíkové, který se snaží podívat na lidské zacházení s krajinou očima návštěvníků z jiné planety, nebo hypnotický pohled na antarktické pláně FREM, který natočila Viera Čákanyová.

Na programu ale nejsou jenom filmy s environmentální tematikou a mezi českými dokumenty bude soutěžit také očekávaný snímek Barbory Chalupové a Víta Klusáka V síti o zneužívání na internetu nebo Postiženi muzikou, ve kterém Radovan Síbrt představuje kapelu The Tap Tap z pražského Jedličkova ústavu.

Řady projekcí se zúčastní tvůrci nebo protagonisté filmů. Kromě českých hostů dorazí například vietnamská písničkářka Mai Khoi, čínská režisérka Nanfu Wang, švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová, zvláštní zpravodajka OSN pro dostupné bydlení Leilani Farhaová nebo klimatolog Stefan Rahmstorf.

Dopolední představení pořadatelé už tradičně vyhradili pro školáky. „V Praze máme v podstatě už vyprodáno všech 15 tisíc míst. Za půl hodiny od spuštění se na projekce přihlásilo přes 12 tisíc dětí,“ řekl šéf programu Jeden svět na školách Karel Strachota.

Už 22. ročník přehlídky představí přes 130 dokumentů ze 60 zemí. Od 5. do 14. března je budou moci vidět diváci v Praze, poté se akce přesune do 35 dalších měst v České republice a také do Bruselu.

Člověk v tísni ocení tádžického právníka Jorova

Ocenění společnosti Člověk v tísni Homo Homini letos dostane tádžický právník Buzurgmehr Jorov, který ve své zemi zastupoval politicky pronásledované a byl odsouzen na 28 let vězení. Prestižní cenu za něj proto v březnu na festivalu převezme jeho bratr, aktivista a právník Džamšed Jorov žijící v exilu v Polsku.

Ocenění Homo Homini uděluje Člověk v tísni od devadesátých let osobnostem a skupinám, které se významně zasloužily o ochranu lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Loni cenu získala nikaragujská farmářka a aktivistka Franciska Ramírezová. Mezi laureáty z předchozích let pak patří například čínský literární kritik a disident Liou Siao-po, ázerbájdžánský právník Intigam Alijev nebo ruská organizace Výbor na obranu proti mučení.

Jorov veřejně odsoudil tádžickou vládu a státní orgány za porušování lidských práv a informoval o mučení, kterého se dopouští. Cenu dostane za odhodlání hájit základní lidská práva a zajistit spravedlivé soudní řízení pro všechny občany Tádžikistánu. Ocenění organizace Člověk v tísni jeho bratrovi předá ukrajinský filmový režisér, bývalý politický vězeň a držitel Sacharovovy ceny 2018 Oleg Sencov.