Paříž postaví po více než 40 letech první mrakodrap. Radnice schválila kontroverzní „trojúhelník"

V Paříži dostala po vleklé soudní bitvě zelenou výstavba trojúhelníkového mrakodrapu. Sto osmdesát metrů vysoká budova o 42 patrech nazvaná „Tour Triangle“ se bude tyčit na jižním okraji francouzské metropole a bude v ní mimo jiné luxusní hotel a kanceláře. Podle francouzského tisku nebyla od výstavby Montparnasské věže v roce 1972 v Paříži postavena žádná takto vysoká budova. 

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Gonzalo Fuentes

Nová pařížská dominanta by měla být hotová do roku 2024, kdy se ve městě uskuteční letní olympijské hry. Mrakodrap se „sky barem“ na vrcholu a kulturním centrem navrhli švýcarští architekti Jacques Herzog a Pierre de Meuron, kteří stáli například za pekingským olympijským stadionem známým jako Ptačí hnízdo.

Stavba, která by měla začít příští rok, přijde na půl miliardy eur (téměř třináct miliard Kč) a vznikne díky ní asi pět tisíc pracovních míst. Bude se v ní nacházet hotel se 120 pokoji a kancelářské prostory o rozloze 70 tisíc metrů čtverečních. 

Trojúhelníkovou věž ovšem kritizovali místní obyvatelé a především ekologové, protože podle nich budova bude ekologicky velmi náročná a na okolí bude mít negativní dopad. Tři organizace se proto obrátily na správní soud, který ale jejich stížnost v pondělí zamítl.

Kontroverzní projekt už v roce 2014 odmítla pařížská radnice, později ho ale v pozměněné verzi těsnou většinou schválila.