Zlín jako vzor architektury. Rodačka Eva Jiřičná převzala cenu a vzpomínala na dětství

Architektka a designérka Eva Jiřičná ve čtvrtek převzala Cenu města Zlína za rok 2018. Ocenění získala za celoživotní dílo v oboru architektury a za šíření dobrého jména svého rodiště. Světově proslulá autorka před měsícem oslavila osmdesáté narozeniny.

Eva Jiřičná ukazuje fotografie z dětství
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

„Vyrostla jsem s tím, že jsem byla pyšná, že jsem se narodila ve Zlíně. Můj tatínek tady začínal jako mladý architekt a celý život mi vykládal, jak Zlín a celá zlínská atmosféra a její přístup k moderní architektuře, jak to bylo strašně důležité jako historický počin,“ uvedla Jiřičná, která podle svých slov nikdy netušila, že se do Zlína někdy vrátí a bude tam pracovat.

Jiřičná je autorkou zlínského kongresového a univerzitního centra, navrhla také Vzdělávací komplex zlínské univerzity. Ve čtvrtek vzpomínala také na problémy při stavbách těchto objektů, například řešení akustiky v kongresovém centru, který slouží i zlínské filharmonii.

„Nikdo nemohl zaručit, že to bude fungovat. Neustále jsme zkoušeli vzorky, udělali jsme 82 vzorků akustického obkladu a šance byla půl na půl,“ uvedla architektka, podle které je vždy důležitá spolupráce týmu i lidí na stavbě.

„Říkám svým studentům, že pro architekta není důležitá jen komunikace s klienty a spolupracovníky, ale i s lidmi, co v dešti, zimě svařují nosníky na střeše. To jsou ti lidé, kteří nakonec odevzdají práci, kterou architekt nakreslí,“ uvedla Jiřičná. Dodala, že pořád fungují „zlaté české ruce“, které v kritické situaci dokážou pomoci.

Vzpomínky na dětský kožíšek

Architektka ocenila i měnící se vzhled Zlína, třeba nedávnou rekonstrukci obchodního domu a jeho okolí. „Těší mě každá věc, nedokážu říct, jestli město potřebuje školy nebo školky. Ale i nové chodníky nebo jakékoliv úpravy zahradní, všechno, co zlepší charakter města, je záslužná činnost,“ uvedla Jiřičná. Často prý Zlín při svých přednáškách v zahraničí zmiňuje. 

Proslulá architektka, která před měsícem oslavila osmdesáté narozeniny, prožila ve Zlíně jen několik let, poté se s rodinou přestěhovala. Dnes nad fotografiemi z raného dětství zavzpomínala na svou rodinu a Zlín, jak ho zažila ona. Například na kožíšek ušitý z králičích kůží, který nosila, procházky s rodiči nebo výlety do okolí.

Eva Jiřičná vystudovala architekturu na ČVUT v roce 1962 a dále pokračovala v postgraduálním studiu architektury na Akademii výtvarných umění. Od roku 1968 působí v zahraničí, především v Británii.

Mezi její významné realizace patří autobusový terminál Canada Water v Londýně, vstup a recepce londýnského Victoria & Albert Museum, interiér londýnské budovy pojišťovny Lloyds nebo vlajková prodejna módní značky Joseph, kterou navrhla v roce 1988. V Česku byla podle jejího návrhu postavena například oranžerie na Pražském hradě.