Začíná filmový Febiofest, hvězda Catherine Deneuveová na poslední chvíli účast zrušila

V pražském Obecním domě začíná ve čtvrtek 25. ročník filmového Febiofestu. Hlavním hostem měla být francouzská herečka Catherine Deneuveová, která však na poslední chvíli svou účast zrušila ze zdravotních důvodů. Cenu Kristián za celoživotní přínos převezme třiadevadesátiletý francouzsko-arménský skladatel, šansoniér a herec Charles Aznavour a také česká herečka Daniela Kolářová.

„Plánovaná návštěva herecké hvězdy Catherine Deneuveové byla zrušena nečekaně, bohužel onemocněla těsně před zahájením Febiofestu. Její agentka nám pár hodin před jejím nástupem do letadla oznámila, že ošetřující lékař jí bohužel cestu nedoporučil,“ uvedla ve čtvrtek mluvčí přehlídky Gabriela Vágnerová.

Deneuveová se měla zúčastnit slavnostního zahájení 25. ročníku Febiofestu a převzít na něm cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii. „Dohodli jsme se, že nás bude o jejím zdravotním stavu informovat. Pokud by to bylo jen trochu možné, rádi ji v Praze přivítáme kdykoliv v průběhu festivalu,“ doplnila Vágnerová.

Video Studio 6
video

Začne 25. ročník filmového Febiofestu

Speciální host přehlídky Charles Aznavour se sice proslavil hlavně jako hudebník, ale má za sebou také velmi obsáhlou filmografii. Před kamerou se poprvé objevil v menší roli ve filmu Válka kluků v roce 1936. V roce 1957 mu úspěch přinesl film Hlavou proti zdi. Další větší roli měl ve filmu Donchuani (1958), s Lino Venturou exceloval ve filmu Taxík pro Tobruk (1960). Jedním z nejslavnějších snímků, kde si zahrál, byl film Střílejte na pianistu (1960) režiséra Françoise Truffauta.

Jeho zatím poslední natočený film je drama Můj plukovník z roku 2006. Celkově účinkoval ve více než šedesáti filmech. Kromě toho se Aznavour se prosadil také jako skladatel filmové hudby. Mezi nejznámější filmy, ve kterých můžeme slyšet jeho hudební kompozice, patří Čas vlků (1969) nebo slavný Plechový bubínek (1979). V mnoha dalších filmech zní jeho písně, kterých za život složil víc než tisíc.

Cenu Kristián na úvod festivalu převezme také česká herečka Daniela Kolářová. Během přehlídky pak stejné ocenění čeká také na francouzského filmaře Arnauda Desplechina, který na festivalu uvede režisérskou verzi filmu Ismaelovy přízraky, a na jeho krajana Leose Caraxe, režiséra a scenáristu Milenců z Pont-Neuf nebo Holy Motors. In memoriam bude udělena pamětní medaile herci Jiřímu Kodetovi.

Marta Kubišová a Best of

Hlavní soutěžní sekci Nová Evropa, určenou pro debuty a druhé filmy, bude opět hodnotit porota složená z filmových fanoušků. Jejich předsedkyní se letos stala zpěvačka Marta Kubišová.

Distribuční (před)premiéry českých snímků najdou diváci v sekci Central Park. Panorama nabídne přehled oceňovaných titulů ze zahraničních festivalů. Poslední počiny zavedených režisérů představí Masters.

Na své si v dalším programu přijdou také fanoušci akčních a hororových filmů nebo asijské či balkánské kinematografie. Ke čtvrtstoletému výročí připravil Febiofest kolekci Best of, v níž promítne deset nejoblíbenějších snímků dosavadní festivalové historie.