Banksy podpořil uprchlíky: Dívku z Bídníků rozplakal slzný plyn

Britský umělec Banksy se vymezil proti vyklizení části uprchlického tábora nedaleko Calais. Upozornil na video, které údajně dokumentuje, že policie zasáhla slzným plynem. Graffiti plačící dívky Cosetty z muzikálu Bídníci se objevilo naproti francouzské ambasádě v Londýně. Není to prvně, kdy se Banksy vyjádřil k uprchlické krizi. Nedávno přímo v takzvané „calaiské džungli“ zpodobnil Steva Jobse jako uprchlíka.

Video Zprávy ve 12
video

Dívku z Bídníků rozplakal slzný plyn

Technologický vizionář Steve Jobs byl totiž potomkem syrského emigranta. „Často jsme přesvědčováni o tom, že migrace odčerpává zdroje země, ale Jobs byl syn migranta,“ připomněl tehdy Banksy, který tvoří v anonymitě. „Ale Apple je nejvýdělečnější firma na světě, platí více než sedm miliard dolarů na daních ročně,“ dodal Banksy.

Právě z francouzského přístavního města Calais se snaží dostat do Velké Británie tisíce uprchlíků. Tábor u Calais zvaný „džungle“ je domovem asi 7000 migrantů, převážně ze Sýrie, Afghánistánu a Eritreje, kteří se chtějí dostat do Británie a začít tam nový život.

Banksy nedávno věnoval uprchlickému táboru v Calais prvky ze své instalace Dismaland, aby pomohl vybudovat příbytky pro běžence. Instalace parodující zábavní parky, která byla k vidění v jihoanglickém městečku Weston-Super-Mare, byla uzavřena v září.