Smlouva na energie hrozila pokutou, pokud by ji chtěl klient v zákonné lhůtě zrušit. ČOI vyměřila firmě milionovou sankci

Česká obchodní inspekce (ČOI) udělila milionovou pokutu firmě České aukce za nekalé praktiky při uzavírání smluv na dodávky energií, sdělil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Firma podle něj používala smlouvy obsahující protiprávní článek, který pod smluvní pokutou znemožňoval klientům v zákonných lhůtách od kontraktu odstoupit. Jde o třetí podobně vysokou pokutu při prodeji energií domácnostem.

Podle mluvčího inspekce smlouvy obsahovaly závazek, že klient se pod pokutou čtyři tisíce korun zdrží jakéhokoliv jednání směřujícího proti plnění sjednaných dodávek. Nemohl tak například začít jednat s jiným dodavatelem nebo od smlouvy do 14 dnů odstoupit, na což má ze zákona nárok. „Měli jsme celou řadu stížností od spotřebitelů, které se potvrdily,“ uvedl Fröhlich.

Pro prodejce energií využívající nekalé praktiky se vžil pojem „energošmejdi“, vycházející z obecnějšího „šmejdi“, se kterým jako první přišel dokumentární film z roku 2013. Často se podle spotřebitelských organizací zaměřují hlavně na starší lidi a využívají různé triky jako například vydávání se za zástupce stávajících dodavatelů.

Energetický regulační úřad koncem března informoval o tom, že energetičtí šmejdi využívali pandemie koronaviru a v několika případech nabízeli roušky proti podpisu, přičemž ve skutečnosti šlo o podpis pod smlouvou o změně dodavatele energií.

ČOI se na kontroly v této oblasti v posledních letech zaměřuje. Již loni udělila milionovou pokutu společnosti Regionální energie a sankci 900 tisíc korun pro firmu Centrální výběrová řízení, která v minulosti čelila kritice za praktiky svých prodejců opakovaně. Její obchodníci se podle inspekce vydávali jak za zástupce ČOI, tak například společnosti ČEZ.

V poslední době na firmu upozornila i slovenská média, podle kterých se prodejci prokazovali legitimací státního energetického podniku SPP a využívali nekalých praktik. Firma v minulosti pochybení odmítla.

V Praze je podomní prodej úplně zakázaný

Například v Praze samospráva z důvodu nekalých praktik podomní prodej úplně zakázala. Jak sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman, letos město zatím eviduje dvanáct pravomocně vyřešených případů porušení zákazu, loni jich bylo za celý rok šestnáct.

Nejčastěji prodejci nabízejí právě levnější energie, výměnu zámků vstupních dveří a nově se objevila nabídka revize, seřízení či výměny oken. Magistrát letos udělil pokutu 60 tisíc korun pro firmu a 25 tisíc korun pro fyzickou osobu.

Problém energošmejdů má řešit novela zákona z dílny ministerstva průmyslu a obchodu, kterou schválila vláda v polovině března. Ve sněmovně zatím nebyla projednána.