Ministerstvo financí zveřejnilo nástin opatření, která mají ulevit podnikatelům. Pomohou i banky

Ministerstvo financí plánuje zmírnit dopady šíření koronaviru na drobné podnikatele a fyzické osoby plošným prominutím pokuty za opožděné podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob nebo prominutím pokuty za nepodání kontrolního hlášení k DPH. Vyplývá to z hlavních opatření takzvaného liberačního balíčku, které v pátek na internetu zveřejnilo ministerstvo financí. Možnost tříměsíčního odkladu splátek úvěrů občanům a drobným podnikatelům, kteří byli postiženi v souvislosti s šířením nákazy novým koronavirem poskytnou i banky.

Ministryně financí Alena Schillerová
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

První termín pro odevzdání daňového přiznání a úhradu daně je 1. dubna. V případě využití služeb daňového poradce je to 1. červenec. A právě 1. červenec se zřejmě stane termínem pro odevzdání všech daňových přiznání. Cílem posunu termínu je podle rezortu financí především omezit pohyb lidí na finančních úřadech.

„Ministerstvo financí v následujících dnech představí přesné parametry liberačního balíčku pro podnikatele a fyzické osoby, jehož cílem bude zmírnit dopady aktuální situace vyvolané šířením koronaviru a minimalizovat nutnost navštěvovat finanční úřady. V tuto chvíli probíhá operativní připomínkování se zástupci podnikatelů a odborných komor,“ uvedl mluvčí úřadu Michal Žurovec.

Snížení správního poplatku? 

Dále ministerstvo chystá snížení správního poplatku za podání žádosti o posečkání nebo splátkování daně z důvodů souvisejících s koronavirem ze 400 korun na 100 korun. Úřad rovněž plošně chce promíjet druhé pokuty 1000 korun za nepodání kontrolního hlášení bez nutnosti prokázat důvody související s koronavirem. Dnes je ze zákona automaticky promíjena první pokuta za 1000 korun. 

Ohlášená opatření jsou podle dřívějšího vyjádření partnera poradenské společnosti Apogeo Jiřího Žežulky logickým a správným krokem. „Uprostřed nejistoty představuje tento krok alespoň nějaký záchytný bod,“ uvedl. 

Tolerance úřadů u startu 3. a 4. vlny EET

Ministerstvo financí dále zopakovalo, že ze zákona není možné odložit start třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb od 1. května. Pokud však podle úřadu situace kolem koronaviru znemožní některým podnikatelům řádně se připravit na EET, bude finanční a celní správa při kontrolách postupovat citlivě a s tolerancí k případným zjištěným nedostatkům. „Podnikatelé dotčení koronavirem se například nemusí obávat sankcí, pokud z důvodu nařízené karantény nebudou schopni vyřídit vše potřebné včas,“ uvedlo ministerstvo. 

K prvnímu březnovému týdnu si o autentizační údaje k EET zažádalo deset procent živnostníků. Jde o 30 tisíc z celkového počtu 300 tisíc živnostníků, kteří musí EET od 1. května mít, sdělila již dříve Finanční správa.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ve středu uvedla, že podnikatelé také požadují odklad platby sociálního pojištění. To je ovšem v kompetenci ministerstva práce a sociálních věcí a podle Schillerové zatím není jasné, zda je odklad ze zákona možný. 

I když jsou navržená opatření v kompetenci ministryně financí, vláda v pátek v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu uvedla, že opatření jednotlivých ministerstev bude muset schválit kabinet.

Pomohou i některé banky

Některé banky poskytnou možnost tříměsíčního odkladu splátek úvěrů občanům a drobným podnikatelům, kteří byli postiženi v souvislosti s šířením nákazy novým koronavirem. Na opatření se ve čtvrtek shodlo prezidium České bankovní asociace. Podrobnosti se klienti podle ní dozvědí od své banky. Ty je podle ankety ČTK zatím nezveřejnily. Některé banky ale k opatření nehodlají přistoupit.

 „Vhodným nástrojem možných tíživých dopadů epidemie je v doložených případech poskytnout klientům možnost tříměsíčního odkladu splátek hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Primárně se přitom banky zaměří na klienty z řad zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, protože lze předpokládat, že právě na ně dopadne nejtíživěji,“ uvedla asociace.

Česká spořitelna umožní tříměsíční odklad splácení hypoték a spotřebitelských úvěrů klientům v zaměstnaneckém poměru a klientům z řad osob samostatně výdělečně činných. „Žádosti budeme přijímat elektronickou cestou. Jak přesně žádost podat, zveřejníme zanedlouho na webu a sociálních sítích,“ řekl ČTK mluvčí spořitelny Filip Hrubý.

Raiffeisenbank uvedla, že se bude snažit vyjít vstříc klientům, kteří se dostanou do finančních potíží. „Každý jednotlivý případ budeme posuzovat individuálně a na základě konkrétních okolností,“ uvedla mluvčí banky Petra Kopecká. ČSOB bude jednat v souladu s rozhodnutím asociace, nicméně o dalších podrobnostech se podle mluvčího Patrika Madleho teprve jedná.

Některé banky k tomuto kroku ale nepřistoupí. „V tuto chvíli neplánujeme plošné odkládání splátek spotřebitelských půjček a úvěrů. Už dnes našim klientům nabízíme možnost si splátku úvěru zvýšit, ale také snížit. Snížením splátky se pak prodlouží doba splácení,“ uvedla mluvčí Air Bank Jana Karasová. „Prohlášení prezídia ČBA chápeme pouze jako doporučení možných kroků, o kterých ale v tuto chvíli neuvažujeme,“ doplnila mluvčí Monety Zuzana Filipová.