Koronavirus ohrožuje ekonomiku. Odborníci se neshodují jak moc, propad hrozí Itálii, možná celému světu

Koronavirus, který se rozšířil z čínského Wu-chanu do celého světa, a nemoc Covid-19, kterou způsobuje, je sice především zdravotní hrozba, ale může být i hrozbou pro světovou ekonomiku. Jaké přesně bude mít následky, na tom se experti neshodnou. Dosud se virus objevil ve čtyřech z dvanácti největších ekonomik světa. Velké riziko představuje pro cestovní ruch či pro pohyb zboží.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Jak koronavirus ohrožuje ekonomiku?

Světový hospodářský růst kvůli koronaviru zpomalí. Jak výrazně, na tom se ale zatím málokdo shodne, různé odhady hovoří o desetinách procenta i jednotkách procent. „Je to dáno i tím, že nejsou dostupná žádná standardní makroekonomická data, která by umožnila standardní makroekonomické prognózování. V tuto chvíli jde spíše o komparativní analýzu, srovnání s podobnými výskyty v historii,“ poznamenal analytik Komerční banky Michal Brožka.

Například ekonom František Bostl ze Starteepo hovoří o riziku světové recese. „Už nyní máme nepřímo postižený region Německa, což je jeden z ekonomických motorů Evropy, druhý z nejdůležitějších motorů. Pokud by pandemie eskalovala nebo se ještě prohlubovala do jiných regionů, tak bychom se mohli bavit o potenciálním spouštěči nejen evropské, ale možná i globální recese,“ míní.

Itálie bez přeplněných ulic. Představa, která straší obchodníky

Recese podle některých odhadů hrozí Itálii, ve které se nákaza projevila zatím nejvýrazněji z evropských zemí. Například Reuters hovoří s odvoláním na vysoce postaveného úředníka ministerstva financí o možném propadu o 0,5 až 1 procento. Pátá nejnavštěvovanější země světa mimo jiné přichází o turisty. Ti v Itálii vytvářejí až 15 procent HDP. Jak velké obavy Covid-19 vyvolává, je patrné v lombardské metropoli Miláně, kde je takřka prázdno, ale i v Římě. Vyfotit si fontánu di Trevi bez lidí by byl za obvyklých podmínek zázrak, dnes je to bez problému možné.

Útlum ale v Itálii postihl i průmyslovou výrobu a nákladní dopravu. „Řidiči, kteří byli ještě před pár dny v zasažených oblastech, musí na pokyn šéfů zůstat doma. Hovoříme o stovkách, ne-li o tisících kamionů,“ uvedl místopředseda dopravních odborů Claudio Fraconti.

Burzy padají, investoři kupují zlato

V době, kdy se wuchanský koronavirus začal šířit rychleji mimo Čínu než v zemi, odkud vzešel, padají světové burzy – v týdnu zaznamenaly rekordní propad až o tři procentní body burzovní indexy v Německu i Spojených státech. Investoři se zbavovali akcií, naopak kupovali zlato a diamanty.

Podle analytika Brožky by se na případné zásahy měly začít připravovat vlády. „Z hlediska politiky je dobré, když od vlád zaznívá ochota poskytnout nějaké způsoby financování nebo provádět expanzi z hlediska hospodářské politiky. (…) Může se stát, že hospodářský útlum bude poměrně vysoký,“ podotkl.