Německá vláda zhoršila výhled ekonomického růstu na příští rok, krize ale zatím nehrozí

Německá vláda snížila odhad růstu domácí ekonomiky na příští rok na jedno procenta z dosavadních 1,5 procenta. Oznámilo to ministerstvo hospodářství, které ale současně dodalo, že největší evropské ekonomice nehrozí krize.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Martin Schutt

Pro letošní rok Berlín potvrdil dosavadní výhled, podle kterého se má hrubý domácí produkt (HDP) zvýšit o půl procenta. Loni HDP stoupl o 1,4 procenta.

„Hospodářský vývoj v Německu je v současnosti rozdělený,“ uvedl ministr hospodářství Peter Altmaier. Odvětví orientovaná na vývoz jsou totiž nyní pod tlakem kvůli obchodním konfliktům a odchodu Británie z Evropské unie, upozornil. Domácí ekonomika však zůstává v dobrém stavu. „Ale i když je výhled nyní utlumený, nehrozí žádná ekonomická krize,“ podotkl ministr.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem České republiky. Už na počátku měsíce zhoršily svůj odhad růstu domácí ekonomiky na letošní a příští rok také přední německé instituty. Ty letos čekají zvýšení HDP o 0,5 procenta a příští rok o 1,1 procenta.