Česká ekonomika by se kvůli celním válkám do recese dostat neměla, říká člen rady ČNB

Česká ekonomika by se neměla dostat do recese, zpomalení růstu pod potenciál ekonomiky ovšem může nastat. Vyplývá to z aktuálního vyjádření člena bankovní rady České národní banky Tomáše Holuba na debatě k brexitu a obchodním válkám. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vzrostla o 2,8 procenta, což je podle Holuba blízko dlouhodobě udržitelného maximálního růstu tuzemské ekonomiky.

Česká vláda letos podle Holuba přispívá svojí rozpočtovou politikou k růstu ekonomiky zhruba 0,5 procentního bodu. V příštím roce ale bude příspěvek vlády k ekonomickému růstu zřejmě menší.

„Debaty o rozpočtové politice české vlády sledujeme, ale expanze by měla být příští rok menší, takže ta dávka vitaminů by měla být menší než letos. A zároveň se na vývoji podepíše zpomalení v Německu,“ uvedl Holub. Dodal, že vývoj z posledních měsíců se zásadně neodchyloval od prognózy ČNB.

„Pokud nebude eskalovat geopolitické napětí, bude citelné zpomalení české ekonomiky, ale nebudeme následovat Německo do recese,“ uvedl i hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

V současnosti má podle Holuba česká ekonomika duální charakter, kdy vše navázané na zahraniční poptávku stagnuje nebo roste pomalu. Druhá část ekonomiky navázaná na domácí poptávku, hlavně sektor služeb, svižně roste. Holub upozornil, že zatímco oslabování exportu může postupně ovlivnit negativně celou ekonomiku, růst domácí poptávky export posílit nedokáže. „To, co se v posledních měsících dělo, se zásadně neodchylovalo od prognózy ČNB,“ dodal.

Kurz koruny, který proti odhadům centrální banky neposiluje, může přitom podle Holuba při současném vývoji německé a české ekonomiky představovat automatický stabilizátor. Průměrný kurz koruny ve třetím čtvrtletí byl podle Holuba 25,70 Kč/EUR, tedy o 30 haléřů slabší ve srovnání s odhady ČNB.

Důvěra investorů v německou ekonomiku v říjnu mírně klesla

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v říjnu dále zhoršila. Ukázal to průzkum, jehož výsledky zveřejnil institut ZEW. Jeho index důvěry klesl na minus 22,8 ze zářijových minus 22,5 bodu. Pokles je ale mírnější, než čekali analytici, kteří se obávají recese, uvedla agentura Reuters. Index měřící současný stav německé ekonomiky klesl na minus 25,3 bodu z minus 19,9 bodu minulý měsíc.

„Nedávná dohoda v obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou podle všeho v této fázi nezmírnila hospodářskou skepsi,“ uvedl šéf institutu ZEW Achim Wambach.

Americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil, že Washington a Peking dosáhly první fáze dohody. Analytici se však obávají, že oznámená dohoda je spíše jen dočasným příměřím.

Německé ministerstvo hospodářství v pondělí uvedlo, že německá ekonomika stagnuje a že pravděpodobně nesklouzne do dlouhodobé recese. Vláda prozatím odolává výzvám, aby ekonomice pomohla souborem podpůrných opatření.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Německá vláda předpokládá, že v celém letošním roce tempo růstu německé ekonomiky zpomalí na 0,5 procenta, zatímco loni růst činil 1,4 procenta. Příští rok se čeká růst o 1,1 procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 1 hhodinou

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 4 hhodinami

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 12 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 09:57

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025
Načítání...