Země EU vyzvaly Itálii, aby snížila dluh. A ukončily po letech řízení se Španělskem kvůli schodku

Členské země EU ukončily řízení, které bylo od roku 2009 vedené se Španělskem kvůli jeho nadměrnému schodku. Ministři financí v Lucembursku potvrdili, že Madridu se podařilo schodek dostat pod unijní referenční hodnotu tří procent. Itálii, u které nedávno Evropská komise začátek analogického řízení označila za oprávněný kvůli vysoké míře dluhu, dnes země vyzvaly, aby učinila kroky k jeho snížení.

Šéf euroskupiny Mario Centeno
Zdroj: Reuters Autor: Francois Lenoir

„Euroskupina (ministři financí zemí platících eurem) se shoduje s pohledem Hospodářského a finančního výboru a Evropskou komisí, že proces je v souvislosti se zadlužením oprávněný,“ uvedl k italské situaci šéf euroskupiny Mario Centeno. Diskuse k této otázce byla podle něj velmi krátká.

Česká ministryně financí Alena Schillerová na okraj jednání řekla, že vítá rozhodnutí Komise o tom, že postup vůči Itálii je namístě. Připomněla, že podle údajů Komise byl veřejný dluh Itálie loni 132,2 procenta hrubého domácího produktu, v Česku byl stejný údaj na hodnotě 32,7 procenta. Italské číslo je tak podle Schillerové „neuvěřitelné“.

„Velmi to vítám,“ řekla o pohledu Komise s tím, že pokud se všechny země připojily k Paktu stability a růstu a Česko má také vlastní zákon o rozpočtové odpovědnosti, tak se pravidla mají týkat i třetí největší ekonomiky Unie. Římu za porušení pravidel může hrozit i finanční sankce, ta však dosud nikdy nebyla udělena.

Dokud nebude Komisí nyní navržené řízení vůči Itálii skutečně spuštěno, není po pátečním rozhodnutí o Španělsku žádná země Unie uvnitř procedury pro nadměrný schodek. Na vrcholu krize eurozóny v letech 2010 a 2011 byl postup veden proti 24 členským státům Unie.