Češi loni spotřebovali rekordní množství elektřiny. Země ale zůstává i významným exportérem energie

V Česku v loňském roce stoupla spotřeba i výroba elektřiny. Vyplývá to z aktuálních dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Tuzemská spotřeba elektřiny podle nich vzrostla meziročně o 0,2 procenta na 73,9 terawatthodiny (TWh), což je nejvyšší hodnota od roku 1981, od kdy jsou údaje k dispozici. Stoupla i výroba elektřiny, proti roku 2017 o 1,1 procenta na 88 TWh.

Na tuzemské výrobě elektřiny se podle Energetického regulačního úřadu tradičně nejvíce podílely uhelné elektrárny, které k produkci přispěly 45,1 TWh, meziročně o 0,8 procenta méně. Následovala výroba jaderných elektráren, která naopak proti předloňsku stoupla o 5,6 procenta na 29,9 TWh. Například výroba z fotovoltaických elektráren pak vzrostla o 6,6 procenta na 2,3 TWh.

Proti roku 2017 klesl vývoz i dovoz elektřiny. Export z Česka se snížil o 9,3 procenta na 25,5 TWh, import pak téměř o čtvrtinu na 11,6 TWh.

Ekologické Hnutí Duha upozornilo, že tato čísla však znamenají, že meziročně o necelých sedm procent vzrostl čistý export elektřiny z tuzemska, tedy přebytek vývozu nad dovozem. Česko opět potvrdilo pozici mezi největšími vývozci elektické energie na světě, poznamenal programový ředitel hnutí Jiří Koželouh.

V nadcházejících letech a desetiletích má spotřeba elektřiny podle optimalizovaného scénáře Státní energetické koncepce v Česku růst. Výroba se má pohybovat kolem 90 TWh za rok. Změnit se ale má struktura produkce. Podle nejreálnějšího scénáře koncepce má od druhé poloviny dvacátých let 21. století pocházet nejvíce elektřiny namísto z uhlí z jaderných zdrojů.