Platy ústavních činitelů, včetně politiků, porostou pomaleji. Počítá s tím úsporný balíček

3 minuty
Události ČT: Pomalejší růst platů státních zaměstnanců
Zdroj: ČT24

Vládní konsolidační balíček počítá mimo jiné s omezením peněz na platy ústavních činitelů a státních zaměstnanců. Některé úřady si přitom už dnes stěžují na nedostatek lidí i na to, že volná místa nemůžou kvůli nízkým platům obsadit či že noví pracovníci svá místa zase brzy opouštějí. Například soudy a státní zastupitelství od podzimu mluví o hrozícím kolapsu. Zaměstnanci v justici mají navzdory úsporám od ministra financí příslib zvýšení platů, které jsou pod úrovní zbytku státní správy.

Například tabulkový plat rejstříkové vedoucí na soudu je podle délky praxe od dvaceti do necelých třiceti tisíc, na osobní ohodnocení mají soudy málo peněz. A tvrdí, že se z nich stávají levná výuková centra.

„Sem nastoupí na rok, za rok se něco naučí, získají nějakou praxi a pak se přihlásí do advokátní kanceláře, kam nastoupí za dvojnásobek,“ uvádí Kristina Rohnová, vedoucí soudní kanceláře Obvodního soudu pro Prahu 2. 

Rejstříková vedoucí hlídá lhůty, zodpovídá za protokol ze soudního jednání nebo za to, že každý dostane včas obsílku. Často bývá pravou rukou více soudcům najednou. „Třeba u nás na oddělení jsme jenom tři a máme čtyři soudce,“ přibližuje Simona Jelínková, rejstříková vedoucí z Obvodního soud pro Prahu 2.

Úřednice trestního úseku se střídají i ve víkendových pohotovostech, třeba kvůli okamžitému rozhodování o vazbách. Někdy musí jedna od druhé práci převzít. „Nastává problém ve chvíli, kdy například někdo absentuje, ať už onemocníte vy, nebo rodinný příslušník, například dítě,“ popisuje Jelínková.

Platy v justici jsou pod úrovní zbytku státní správy. Dorovnání přislíbil ministr financí nejpozději do konce roku 2025, stát by mělo miliardu a půl.

Pomaleji porostou platy soudců či ministrů

Čtyři sta milionů chce naopak stát ušetřit na pomalejším růstu platů soudců, státních zástupců, ale i ministrů nebo zákonodárců.

„Bude ta dynamika i nižší, než jak je to u té snížené valorizace penzí, považujeme to za správné a chceme jít tímto způsobem i příkladem,“ řekl k tomu premiér a předseda ODS Petr Fiala.

Že bude snížení základny pro výpočet platů politiků součástí balíčku, přitom vláda při jeho představování neřekla. Do tiskové zprávy odstavec o ústavních činitelích přibyl o den později.

Návrh na zpomalení růstu platů ústavních činitelů
Zdroj: ČT24

„To musí být nějaké rozpory v pětikoalici, protože oni se na tom nemohli dlouhou dobu domluvit. My naopak, SPD jako opozice, jsme už na začátku tohoto volebního období podali návrh na zmražení platů ústavních činitelů,“ uvedl předseda poslaneckého klubu SPD a první místopředseda hnutí Radim Fiala.

„Návrh zákona je připraven, vedla se o tom politická jednání, právě se rozhodovalo, jestli bude stejné tempo, jestli 95,2 bude základ nebo 94. Nic v tom nehledejte,“ reagoval ministr financí a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.

„Andrej Babiš jako poslanec znovu podal návrh na zmrazení platů ústavních činitelů, nikdy to nedovolili zařadit,“ tvrdí exministryně financí a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Snížení základny pod trojnásobek průměrné mzdy by ale mohlo narazit u Ústavního soudu, který v minulosti zásahy do platů soudců opakovaně zrušil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Do sněmovních voleb se dle ČTK přihlásilo 28 uskupení

Do sněmovních voleb se letos podle dostupných informací přihlásilo celkem 28 uskupení. Je jich o šest více než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátní listiny 22 stran, hnutí nebo jejich koalic. Vyplývá to ze zjištění ČTK na krajských úřadech a pražském magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Volby se uskuteční 3. a 4. října.
12:16Aktualizovánopřed 22 mminutami

Blíží se konec podpory Windows 10. Co to znamená pro uživatele?

Oficiální podpora operačního systému Microsoft Windows 10 skončí 14. října 2025. Systém tak nebude od firmy dostávat aktualizace nebo bezpečnostní záplaty. To může přinést komplikace či bezpečnostní rizika. Web ČT24 přináší odpovědi na základní otázky spojené s koncem podpory Windows 10.
před 24 mminutami

Hlavní líčení v kauze Dozimetr bude v září. Obvodní soud jej opět posunul

Obvodní soud pro Prahu 9 znovu posunul projednávání rozsáhlého případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP). Hlavní líčení začne v druhé polovině září. Uvedla to mluvčí soudu Barbora Chlostová. Počátkem července soud předpokládal, že hlavní líčení začne v srpnu. Důvodem dalšího posunutí termínu je, že spisový materiál je nyní na Vrchním soudu v Praze, který musí ještě rozhodnout o stížnosti proti usnesení ohledně podjatosti jednoho z členů odvolacího senátu, vysvětlila mluvčí.
před 4 hhodinami

V bitcoinové kauze začne kontrola státního zastupitelství

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) provede kontrolu nad výkonem dozoru státního zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci (VSZ) poté, co obdrželo podnět od ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS). Úřad podle ní od vrchního státního zástupce Radima Dragouna nedostává adekvátní odpovědi v takzvané bitcoinové kauze. Dragoun ale výtky ministryně odmítá. VSZ v Olomouci na její žádosti podle něho odpovědělo obratem a v rozsahu odpovídajícímu stadiu trestního řízení.
12:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Muže, který v Praze podpálil autobusy, obvinili ze žhářství i v Polsku

Až doživotí hrozí sedmadvacetiletému Kolumbijci, který podle polské kontrarozvědky ABW na pokyn ruské tajné služby podpálil loni v květnu dva polské sklady se stavebninami. Muž, obviněný v Polsku z teroristického činu, si nyní odpykává trest v Česku; v červnu ho pražský soud poslal na osm let do vězení za žhářský útok na pražský dopravní podnik. Mluvčí polského ministerstva vnitra Jacek Dobrzyński zdůraznil, že Kolumbijec stane i před polským soudem, napsal server Wirtualna Polska.
před 5 hhodinami

Policie našla ráno na pražském Albertově dvě těla

Na pražském Albertově našla v úterý ráno policie dvě těla. Příčinu a okolnosti úmrtí muže a ženy budou kriminalisté teprve zjišťovat, podle předběžných zjištění ale nebyli zavražděni, řekl mluvčí pražské policie Jan Rybanský.
před 8 hhodinami

Rakousko je připraveno jednat o vstupu do NATO. Občané si ale cení neutrality

Rakouská ministryně zahraničí Beate Meinlová-Reisingerová je připravena jednat o možnosti vstupu své země do NATO, řekla v rozhovoru pro německý list Die Welt. Připustila ale, že v parlamentu ani ve společnosti není pro tento krok většinová podpora. Podle analytičky z Institutu mezinárodních studíí FSV UK Zuzany Lizcové sice není vstup země do NATO aktuálním tématem, v posledních letech se ale vedou debaty, zda by Rakousko nemělo svůj postoj přehodnotit.
před 10 hhodinami

O Prague Pride debatovali Foldyna a Šebelová

Už 15. ročník festivalu Prague Pride začal v hlavním městě, letos s ústředním tématem Kde domov můj? Nejočekávanější událostí je sobotní průvod hrdosti, akcí se ale uskuteční přes 180. O podpoře LGBTQ+, poslání Prague Pride nebo přístupu k němu v Maďarsku v Událostech, komentářích diskutovali poslanci Jaroslav Foldyna (SPD) a Michaela Šebelová (STAN). Debatu moderoval Daniel Takáč.
před 10 hhodinami
Načítání...