Výsledky z laboratoří v praxi. Vznikl nový český institut pro výzkum rakoviny

2 minuty
Události: Vznik ústavu pro výzkum rakoviny
Zdroj: ČT24

Zlepšit diagnostiku a léčbu nádorových onemocnění by chtěli vědci v nově založeném Národním ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR). Ústav propojuje 71 výzkumných týmů z 11 pracovišť v Praze, Olomouci a Brně. Do konce roku 2025 na něj má jít asi 1,5 miliardy korun z evropských peněz programu Exceles, kterým ministerstvo školství podporuje špičkový výzkum. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) uvedl, že fungování ústavu by měl stát zajistit i po roce 2025.

„NÚVR je největším projektem české akademické onkologie. Vzniká síť excelentních pracovišť, která mohou efektivně spolupracovat a dosahovat lepších výsledků. Podobně u nás v klinické onkologii funguje celorepubliková síť komplexních onkologických center, která jsou mezi sebou provázána určitými pravidly a vzájemně komunikují,“ uvedl v pondělí hlavní koordinátor NÚVR a proděkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo. Onkologický výzkum se podle něj dosud nijak nekoordinoval a byl roztříštěn do jednotlivých institucí.

NÚVR povedou společně s ním také Marián Hajdúch z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Ondřej Slabý z Lékařské fakulty a Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Masarykovy univerzity v Brně. Hajdúch bude v projektu působit jako lékařský ředitel, Slabý jako vědecký ředitel. Do NÚVR se kromě toho zapojí vědci například z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (AV ČR), Ústavu molekulární genetiky AV ČR, Ústavu experimentální medicíny AV ČR nebo Masarykova onkologického ústavu.

Z evropských dotací 1,48 miliardy korun půjde podle zástupců projektu asi třetina na investice do modernizace zařízení. Pracovat budou vědci na pěti výzkumných programech. Půjde například o hledání nových genů zapojených do vzniku a rozvoje nádorů, vývoj nových léků a diagnostických postupů, jejich transfer a klinické testování. Ambicí zástupců NÚVR je výsledky z akademických laboratoří přenášet k lékařům a pacientům.

8 minut
Studio ČT24: Nový český institut pro výzkum rakoviny
Zdroj: ČT24

Dlouhodobý projekt

Fungování NÚVR by podle Hajdúcha mělo pokračovat i po skončení čerpání peněz z programu Exceles. „Udržitelnost projektu by měla být dlouhodobá,“ řekl. Slabý doufá, že na koordinaci výzkumu v onkologii půjdou vedle evropských dotací i peníze ze státního rozpočtu. „Je důležité i navýšení podpory institucionální,“ uvedl. Zajistit by ji podle něj měla hlavně vládní rada pro výzkum, vývoj a inovace.

To, že je důležité, aby NÚVR pokračoval i po roce 2025, zdůraznil také Balaš. „Každý soudný politik ví, že zbavit se takového projektu je mrhání peněz. Není možné plýtvat penězi na něco dočasného,“ řekl. Vláda by proto podle něj měla v dalších letech vyčlenit peníze na NÚVR i v národním rozpočtu.

Rakovina bude podle odhadů do roku 2035 nejčastější příčinou úmrtí v EU. V Česku je v současnosti celkově druhá po nemocích srdce a cév, u lidí do 65 let první. Zkušenost s rakovinou má v tuzemsku 700 tisíc obyvatel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
před 9 hhodinami

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 16 hhodinami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Víkend v Česku má být slunečný s teplotami kolem bodu mrazu

Nadcházející víkend v Česku má být většinou slunečný, s výjimkou jihozápadních Čech a Slezska. Teploty se mají udržet kolem bodu mrazu nebo lehce nad ním. Srážky meteorologové nečekají, sněžit může do neděle jen slabě na severu a severovýchodě země. Vyplývá to z informací na webu a facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od příštího týdne se má výrazně ochladit, častější bude na začátku nového roku nejspíš také sněžení.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Věčné chemikálie vymizí z obalů i oblečení. Důvodem jsou zdravotní rizika

Potravinové obaly, nepromokavé oblečení a nebo impregnační spreje. Všech těchto výrobků se bude brzy týkat zákaz takzvaných „věčných chemikálií“. Ten začne platit příští rok a zavádí harmonogram, kdy by první výrobky s těmito chemikáliemi měly mizet z trhu. Důvodem zákazu jsou zdravotní rizika, která tato skupina chemikálií přináší.
před 21 hhodinami

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
24. 12. 2025Aktualizováno24. 12. 2025
Načítání...