Česko bude po Rusku vymáhat alespoň miliardu za Vrbětice, říká Schillerová

3 minuty
Události: Vymáhání škody po Rusku za výbuchy ve Vrběticích
Zdroj: ČT24

Česko bude po Ruské federaci vymáhat minimálně miliardu korun jako odškodnění za následky výbuchů ve Vrběticích. České televizi to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Vládu k tomu ostatně před časem vyzvala Poslanecká sněmovna. Někteří poslanci i experti na mezinárodní právo ale vidí jen malou šanci na úspěch.

Jediné prozatím vyplacené odškodné byly 3100 korun na osobu za opakované evakuace. Na státní náklady pak šlo roky trvající čištění území. I to bude chtít Česko zaplatit.

„Nejschůdnější cesta, která se jeví, je cesta mezinárodního odškodnění, dle mezinárodního práva, protože kdybychom šli cestou třeba náhrady škody spojené v rámci trestního řízení, bude to velmi na dlouho,“ uvedla Schillerová pro pořad Týden v politice.

Podle místopředsedy KDU-ČSL a předsedy sněmovního evropského výboru Ondřeje Benešíka bude vymáhání velice složité. „Je ale na českém státu, aby se o to prostě se ctí pokusil, protože toto si prostě nemůžeme nechat líbit,“ myslí si.

Miliarda, kterou vyčíslil resort financí, zřejmě ještě není konečná. Další požadavky můžou přijít ze zasaženého regionu.

„Bavíme se o tom principu, jak budeme tyto nároky upřesňovat,“ říká hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO). Podle něj se bude řešit třeba psychická újma nebo náhrada za nemožnost užívání majetku a škody na něm. „Bavíme se samozřejmě i o odstranění zatížení toho území od případné další ještě nezjištěné munice,“ uvádí Holiš.

Ministerstvo zahraničí chystá diplomatickou nótu

Řádově má jít o další stovky milionů. Podle ministerstva zahraničí by stát o odškodnění mohl požádat během týdnů až měsíců.

„Mezinárodní odpovědnost za protiprávní jednání orgánů Ruské federace bude vůči ruské straně uplatněna po ukončení a vyhodnocení konzultací v této věci s některými našimi spojenci. Ministerstvo zahraničních věcí připravuje na základě pokynu vlády diplomatickou nótu,“ vyjádřil se ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Část opozice by chtěla znát spíš závěry soudu, který by mohl určit i výši odškodnění. Další ale takový postup odmítají. „Chceme, aby české soudy řekly, kdo je viník, jakou míru zavinění v tom měla firma, která zbraně skladovala, jakou míru měl majitel, který areál provozoval, jakou míru měl možná někdo další,“ říká předseda poslanců SPD Radim Fiala.

„My se přikláníme, aby to bylo na základě stávajících mezinárodních smluv vymáháno co nejdříve. Není důvod čekat. Ten viník je podle všech indícií, které máme, jasný,“ myslí si místopředseda STAN Petr Gazdík.

Od chvíle, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) s odkazem na vyšetřování oznámili, že za vrbětickými výbuchy je stopa ruských agentů GRU, uplynuly v sobotu přesně tři týdny.

Tatáž jednotka ruské rozvědky GRU 29155 stála také za programem odměn pro afghánský Taliban. Vyplývá to z čerstvě odtajněných materiálů americké špionáže. Členové jednotky měli nabízet vysoké sumy za útoky proti americkým vojákům v Afghánistánu. Obvinění se objevilo už dříve, nové dokumenty ho potvrzují a propojují s aktivitami stejného ruského útvaru v Česku, Británii, Bulharsku a dalších zemích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Aktivisté protestovali vyvěšením transparentu na budovu MŽP

Několik členů Greenpeace ráno vylezlo na budovu ministerstva životního prostředí (MŽP) a rozvinulo transparent s nápisem Braňme přírodu. Protestovali tak proti tomu, že řízením resortu je od pondělí pověřen předseda Motoristů Petr Macinka. Na místě zasahovala policie, krátce před 18:15 na síti X uvedla, že aktivisti slezli a že jejich přestupkové jednání oznámí správnímu orgánu. Studenti také odpoledne demonstrovali na pražském Hradčanském náměstí i v některých krajských městech.
10:55Aktualizovánopřed 1 hhodinou

SledujteBabiš uvedl ministry do úřadů

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl do úřadů nově jmenované ministry. Do funkcí je předtím na Pražském hradě jmenoval prezident Petr Pavel.
11:14Aktualizovánopřed 2 hhodinami

SZIF už pozastavil dotace firmám z Agrofertu kvůli Babišovu střetu zájmů

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) pozastavil vyřizování žádostí o dotace firmám z holdingu Agrofert. Stalo se tak 9. prosince, kdy prezident Petr Pavel jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše premiérem, informovala nyní mluvčí fondu Eva Češpiva. Nadále podle ní platí, že situace bude trvat do doby, než Babiš střet zájmů právně vyřeší. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding respektuje rozhodnutí správních orgánů.
před 2 hhodinami

Energoaqua dostala pokutu pět milionů korun v kauze otravy Bečvy

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila rožnovské společnosti Energoaqua v přestupkovém řízení v kauze otravy řeky Bečvy pokutu pět milionů korun kvůli vypouštění odpadních vod. Podle inspektorů spáchala firma přestupek proti vodnímu zákonu. Odpadní vody vypouštěla v rozporu s povolením, uvedla ČIŽP. Firma s rozhodnutím nesouhlasí a podala proti němu odvolání k ministerstvu životního prostředí. Rozhodnutí tak zatím není pravomocné.
15:24Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Pomoc Ukrajině oslabí, píší v zahraničí o nové vládě

V Česku nově povládne koalice populistických a krajně pravicových či protiunijních stran, píší světové tiskové agentury a některá evropská média po jmenování ministrů kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO). Zmiňují mimo jiné ohrožení pomoci Ukrajině nebo čínskou zkušenost nového ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD).
před 6 hhodinami

K soudu míří kvůli první odhalené varně klefedronu osm lidí

Ostravský státní zástupce obžaloval skupinu osmi lidí, kteří údajně provozovali první nalezenou varnu drogy klefedron v Česku. Jednotlivým obviněným hrozí pět až patnáct let vězení. České televizi to sdělil ostravský krajský státní zástupce Libor Malý. Celníci odhalili varnu klefedronu letos v dubnu na Ostravsku. Při razii zajistili 953 kilogramů nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou.
před 7 hhodinami

Budeme transparentní a slušní, slíbil Babiš po prvním zasedání vlády

V pondělí jmenovaná vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) ve Strakově akademii absolvovala první, převážně koordinační jednání. Kabinet na něm jmenoval vedoucí úřadu vlády Tünde Barthu. Tiskovou mluvčí určil Karlu Mráčkovou. Zasedat bude vláda vždy v pondělí, oznámil Babiš.
09:36Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Prezident jmenoval vládu Andreje Babiše

Prezident Petr Pavel v pondělí v devět hodin ráno jmenoval v navrhovaném složení vládu Andreje Babiše (ANO). Ten předal hlavě státu nominace ministrů do vlády ANO, SPD a Motoristů po svém jmenování minulý týden. Ze zdravotních důvodů mezi nimi chybělo jméno poslance za Motoristy Filipa Turka. Pověření vést ministerstvo životního prostředí místo něj dostal předseda Motoristů a nově jmenovaný šéf diplomacie Petr Macinka.
06:50Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...