Sněmovní bezpečnostní výbor projednával případ Vrbětice. Ministerstvo financí chce vymáhat odškodnění

Možným zapojením ruské tajné služby do explozí v muničním areálu ve Vrběticích se v pondělí večer zabýval na mimořádném jednání sněmovní bezpečnostní výbor. Členové ale po jeho skončení nesdělili, k jakému závěru dospěli. Výsledek chtějí prezentovat v úterý. Starostové obcí z okolí Vrbětic vyzvali vládu k součinnosti v žádosti o odškodnění za následky výbuchu. Ministerstvo financí již připravuje právní kroky.

Vláda v pondělí jednala o materiálu kontrarozvědky a jeho odtajnění. Hamáček na pondělní dopolední tiskové konferenci po jednání s ministry zahraničí EU podotkl, že v otázce odtajnění proti sobě stojí zájem veřejnosti pochopit, co se stalo, a nutnost některé informace nevyzradit. Nakonec dokument odtajněn nebyl.

Rusko se podle Hamáčka bude bránit a nelze vyloučit, že se objeví i dokumenty, které mají českou verzi vyvrátit. „Je tu řada spekulací a dohadů a rychle přijdou i hybridní věci,“ varoval před šířením dezinformací.

Dozorující státní zastupitelství v Brně nechtělo v této fázi vyšetřování případu nic komentovat. Jeho postoj by podle dozorujícího státního zástupce Martina Malúše nezměnilo ani zveřejnění zprávy BIS. „Vzhledem k tomu, že prověřování jakékoliv trestné činnosti je ze zákona neveřejné, nemůžeme v této fázi řízení k případu poskytnout žádné další informace,“ konstatoval mluvčí krajského zastupitelství Hynek Olma.

K událostem se nakonec po pondělním jednání vlády vyjádřil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který uvedl, že vyšetřovatelé pracují s verzí, že cílem útoku ve Vrběticích byl materiál určený k převozu do Bulharska.

Schůze bezpečnostních výborů

Situací se v pondělí večer zabýval na mimořádném jednání sněmovní bezpečnostní výbor. Svolal ho jeho předseda Radek Koten (SPD).

„Dnes to nebudeme komentovat a poprosím vás o určitou shovívavost, protože k tomu máme své důvody,“ řekl po jednání člen výboru Jan Bartošek (KDU-ČSL). Ujistil, že pro tento postup existují důvody. Většina ostatních členů výboru, kteří z jednání odcházeli, rovněž odmítla cokoli bližšího říct. Výbor jednal asi tři hodiny.

Poslanec Pavel Žáček (ODS) řekl, že jednání bylo velmi podrobné. „Položili jsme řadu otázek. Myslím si, že valná část byla zodpovězena. A v tomto smyslu můžu říct, že jsme vzali na vědomí všechno, co padlo. A v zásadě, přestože to usnesení má být publikováno až k ránu, tak v podstatě jsme podpořili veškerá opatření, která byla přijatá a která přijata ještě budou,“ reagoval Žáček.

Uvedl, že jednání se zúčastnil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a všichni nejdůležitější představitelé zpravodajské a bezpečnostní komunity. Pozván byl například policejní prezident Jan Švejdar nebo ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek i ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. „To byla tak důležitá událost, že se k ní vyjadřovali všichni,“ dodal.

Jednat budou i další orgány, v úterý ve sněmovně zasedne například komise pro kontrolu civilní rozvědky nebo zahraniční výbor. Ráno se sejde také sněmovní branný výbor na společném jednání se Stálou komisí pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství (VZ). Je téměř jisté, že se o kauze povede debata i na sněmovním plénu.

Česká vláda reagovala na informace o podílu tajné služby GRU na dvou explozích munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 rozhodnutím o vyhoštění osmnácti pracovníků ruského velvyslanectví v Praze. Ti byli identifikováni jako členové ruských zpravodajských služeb.

Rusko následně vyhostilo dvacet zaměstnanců české ambasády v Moskvě. Hamáček uvedl, že jej vysoký počet vyhoštěných pracovníků české ambasády překvapil. Bude jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o tom, zda je namístě další krok z české strany.

Zpravodaj polské veřejnoprávní televize TVP v Rusku Tomasz Dawid Jedruchów pro ČT v pondělí ráno uvedl, že Rusko si poslední roky vyhrazuje možnost odpovědi buď symetrické, tedy ve stejném počtu, anebo adekvátní –⁠ což je aktuální případ. „Rusko má v Česku dvakrát více diplomatů než Česko v Rusku, což znamená, že nejde vyhostit tolik lidí, takže právě proto vyhostí méně diplomatů, ale místo toho dodatečně více civilních zaměstnanců,“ vysvětlil.

Dodal, že toto vyhoštění zřejmě navíc nebude ani posledním krokem ruské strany vzhledem k tomu, že země obvinila Česko ze „zničení základů běžných vztahů mezi zeměmi“, jak uvedlo v prohlášení tamní ministerstvo zahraničí.

5 minut
Zpravodaj TVP v Rusku Jedruchów o reakcích Moskvy na výsledky vyšetřování výbuchu ve Vrběticích
Zdroj: ČT24

Podle Hamáčka, který nyní vede i ministerstvo zahraničí, může přehnaná ruská reakce vést k dalším krokům ze strany Česka. Babiš i Hamáček se vyslovili proti účasti ruské společnosti Rosatom na rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany a následně vláda firmu v pondělí odpoledne vyřadila ze seznamu uchazečů, které čeká bezpečnostní prověření.

Hamáček během pondělní videokonference informoval o vyhoštění ruských diplomatů také ministry zahraničí EU. Některé unijní země už daly Česku v této věci najevo svou podporu. Po jednání Hamáček uvedl, že Češi vyhoštění z Moskvy by se měli vrátit v pondělí večer.

Aktuální dění by podle Hamáčka nemělo zabránit jmenování náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka šéfem diplomacie. Jmenovat by ho měl prezident Miloš Zeman ve středu ve 14 hodin. 

Na stole naopak nyní není debata o ruské vakcíně Sputnik V, řekl vicepremiér. Minulou středu přitom ohlásil cestu do Moskvy, jejímž účelem mělo být jednání o dodávkách do Česka. V pátek cestu, kterou kritizovali premiér i opozice, zrušil.

Kvůli informacím o podezření na zapojení ruských agentů do výbuchů v muničním skladu vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy. Magistrát chce, aby se rozloha ruské ambasády vrátila do stavu před 21. srpnem 1968 a město tam obnovilo veřejně přístupnou zeleň. Vedení Prahy chce také snížit počet parkovacích míst vyhrazených pro velvyslanectví. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili radní.

„Budeme primárně jednat s vládou, protože pozemek je vlastněn diplomatickým servisem, který rozhodne, co se bude dít. Pozemek nyní není užíván v souladu s tím, jak by měl. Výzva odejde dnes (v pondělí – pozn. red.),“ řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Premiér Andrej Babiš požadavek Prahy nevyloučil a chce o něm jednat.

Ruské ministerstvo zahraničí pak v souvislosti s požadavky pražského magistrátu na vrácení části Stromovky využívané ruským velvyslanectvím připomíná Praze českou nemovitost v centru Moskvy.

Podle ruského ministerstva byl zmíněný pozemek v české metropoli poskytnut Sovětskému svazu na začátku 70. let minulého století na základě platných sovětsko-československých dohod. Současně připomnělo, že česká strana vlastní velkou nemovitost v oblasti Tverské ulice ruského hlavního města. Na zmíněné adrese se nachází Český dům.

Starostové žádají odškodnění za následky výbuchu

Starostové obcí z okolí Vrbětic žádají vládu, aby zamezila nelegálnímu vlivu Ruska na území Česka. Chtějí také odškodnění za následky výbuchu.

„Konstatujeme, že poskytnuté odškodnění pozůstalým, vlastníkům z dotčených obcí a jiným občanů bylo dosud zcela nedostačující. Vyzýváme vládu ČR, aby nám poskytla součinnost při vymožení adekvátního odškodnění vůči zodpovědným osobám a případně zodpovědnému státu,“ uvedl starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák (STAN).

Ministerstvo financí již připravuje právní kroky k možnému vymáhání škody. Uvedl to premiér Babiš. Dodal, že škody přesahují jednu miliardu korun.

Text nazvaný „Vrbětická výzva: Už nikdy znovu!“ obsahuje body, které se týkají obcí, národní i mezinárodní úrovně kauzy. Mezi požadavky patří mimo jiné zabezpečení plnohodnotného pyrotechnického průzkumu, zabezpečení zasaženého území nebo zamezení nelegálnímu vlivu Ruska na území ČR.

Zastupitelstvo Zlínského kraje v pondělí také schválilo usnesení, ve kterém žádá vládu o urychlení a dokončení odškodnění občanů a firem, kteří utrpěli újmu v souvislosti s mimořádnou událostí ve Vrběticích.

Konflikt není dobrou zprávou pro české firmy, tvrdí svazy

Konflikt Česka s Ruskem považují za špatnou zprávu mnohé české firmy. Řekl to ředitel sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy Lukáš Martin. Pokud by se EU rozhodla zpřísnit sankce vůči Rusku, mělo by to dopad na vzájemný obchod, doplnil mluvčí Hospodářské komory ČR Miroslav Diro.

„Aktuální kauza a s ní spojená nejistota ohledně politického vývoje může způsobit především pozastavení nebo odložení projektů. Z dlouhodobého hlediska ovlivní pravděpodobně většinu zásadních průmyslových sektorů, ve kterých jsou české firmy v Rusku aktivní, tedy strojírenství, automobilový průmysl, energetiku nebo chemický průmysl,“ uvedl Martin.

Samo vypovězení ruských diplomatů nemá podle předsedy představenstva Komory pro hospodářské styky se SNS Františka Masopusta žádný dopad. Obchod mezi Ruskem a Českem ale následky této situace podle něj pocítí, a to především z pohledu politizace otázky z obou stran. „Na jedné straně si lze představit tendenci k jakýmsi sankcím, ale stejně tak je možné, že by se tato situace nemusela v obchodních vztazích promítnout nijak mimořádně,“ podotkl.

Česko-ruské obchodně ekonomické vztahy negativně poznamenalo uvalení embarga v roce 2014 ze strany Spojených států a EU vůči Rusku. Sankce se odrazily na prudkém poklesu českého exportu do Ruska. Martin očekává, že nyní tyto obchodní vztahy nezažijí tak velký propad.

K dění se v pondělí vyjádřili také rektoři vysokých škol. Považují za nepřípustné aktivity cizích států s cílem ohrožení Česka a jeho bezpečnosti nebo podkopávání demokracie. Uvedli to v prohlášení České konference rektorů. Vyzvali české politické představitele, aby současnou situaci brali vážně a bezodkladně ji řešili. Vysoké školy jsou podle nich připraveny podílet se na posílení bezpečnosti země a na obraně hodnot a principů, na kterých republika spočívá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 9 hhodinami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 9 hhodinami

„Věděla, pro co si jde.“ Projekt přibližuje osudy lidí popravených nacisty

Archiv bezpečnostních složek v pondělí spouští web věnovaný občanům Československa, které nacisté zavraždili na popravištích Třetí říše. Dosud nejrozsáhlejší takový projekt nejprve představí padesát biografií, další budou postupně přibývat.
před 9 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 9 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 14 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 15 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 19 hhodinami
Načítání...