Ministerstvo poslalo školám informace k očkování učitelů. Registrace má začít 27. února

Ministerstvo školství poslalo do škol informace k prioritnímu očkování školských pracovníků, sdělila mluvčí úřadu Aneta Lednová. První etapa registrací učitelů i nepedagogů má podle ministerstva začít v sobotu 27. února. Výběr pracovníků s přednostním právem na vakcínu budou mít na starosti ředitelé. Nejpozději ve čtvrtek obdrží školy unikátní kódy, kterými se při registraci bude ověřovat profese. Očkování bude dobrovolné, přihlašovat se k němu budou zájemci sami. Další fáze očkování zaměstnanců škol by se podle úřadu mohla spustit zhruba za tři týdny.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

V první etapě očkování zaměstnanců škol od 27. února mají mít podle ministerstva nárok na vakcínu lidé od 55 let, pracovníci zajišťující provoz školek, speciálních škol, výchovných ústavů, prvních a druhých tříd základních škol a školských poraden.

Dále pak i učitelé a nepedagogové, kterých by se v březnu mělo týkat plánované obnovení prezenční výuky části středoškoláků, žáků konzervatoří, vyšších odborných škol a devátých tříd základních škol. Konkrétní zaměstnance mají vytipovat ředitelé, uvedl úřad v materiálu.

Ostatní pracovníci škol sice budou mít stále přednost před dalšími zájemci o očkování, ale budou muset počkat na další etapu. Ministerstvo očekává, že by mohla následovat po dvou až třech týdnech. „Konkrétní termín záleží nejen na dostatku dávek, ale také na zájmu první skupiny zaměstnanců, který bude vyhodnocen po prvním týdnu po spuštění registrace,“ informoval úřad.

Zájemci o vakcínu budou muset předložit i potvrzení o práci ve škole

Ředitelé vybraným pracovníkům předají unikátní kódy, podle kterých se při registraci ověří příslušnost k profesi. Kódy školy dostanou do datových schránek nejpozději ve čtvrtek, uvedlo ministerstvo. Registrace na webu pak bude na samotných zaměstnancích. Ačkoli je očkování dobrovolné, úřad jim ho důrazně doporučil kvůli potřebě ochrany učitelů před covidem-19 i s ohledem na společenské postavení a vliv pedagogů ve společnosti.

Ministerstvo v materiálu také varovalo před pokusy o zneužití unikátního kódu pro zaměstnance škol. Upozornilo, že zájemci o vakcínu budou muset na očkovacím místě předložit i potvrzení od zaměstnavatele o své práci ve škole. Formulář potvrzení rovněž úřad poslal do škol.

V případě problémů s přihlášením do registračního systému se budou moct učitelé obrátit na linku 1121 nebo e-mail dispecinkocko@mzcr.cz. Návody na registraci k očkování naleznou také na webech, které připravily ministerstva zdravotnictví a školství. Ředitelé, kteří si nebudou vědět rady ohledně prioritizace zaměstnanců, budou moct ministerstvo školství kontaktovat telefonicky nebo e-mailem. 

Zaměstnancům škol by se měla podávat vakcína AstraZeneca, kterou kvůli nejasnostem o její účinnosti odmítají někteří senioři. Součástí balíku zaslaného do škol je proto i prezentace vakcinologa Romana Chlíbka s informacemi k této vakcíně. Její účinnost v prevenci onemocnění je podle Chlíbka 81,3 procenta.

Ministerstvo k očkování zaměstnanců škol připravilo rovněž propagační plakáty inspirované zřejmě německou kampaní na podporu očkování. Na plakátech jsou fotografie předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého či výherců soutěže o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos, kteří si drží vyhrnutý rukáv. 

O očkování je zájem

O očkování proti koronaviru mají velký zájem například učitelé ve školách, které zřizuje Pardubický kraj, jak potvdil jeho mluvčí Dominik Barták. Přímo v Pardubicích se nechá podle magistrátu očkovat 65 procent školských zaměstnanců.

„Zatím data školský odbor zpracovává. V kraji je patnáct tisíc pedagogických a nepedagogických pracovníků, předpokládáme, že očkovat se nechá deset tisíc z nich,“ upřesnil mluvčí kraje Barták.

Podle náměstka primátora Pardubic Jakuba Rychteckého (ČSSD) může počet zájemců narůst, až budou mít víc informací.

„Tlačíme na to, aby očkování bylo co nejdřív. Vnímáme to jako krok k tomu, aby se školy mohly otevřít. Někteří zaměstnanci se ptají na to, jaká to bude očkovací látka, kdy se bude očkovat, chtějí víc podrobností,“ řekl Rychtecký. 

Zájem o vakcinaci potvrzují i učitelé a další zaměstnanci v Královéhradeckém kraji. Přesné statistiky ale samosprávy nemají. „Královéhradecký kraj zájem školských pracovníků o očkování oficiálně nesleduje. Máme ale informace, že většina pedagogů i nepedagogických pracovníků o očkování zájem projevuje,“ řekl mluvčí kraje Dan Lechmann.

„Školy se seznamují s podmínkami, vnímají očkování jako potřebnou záležitost. Přejí si, aby se mohly děti vrátit do škol a všichni byli zdraví,“ dodala mluvčí hradeckého magistrátu Kateřina Šmídová. 

Ředitel Střední školy průmyslové, technické a automobilní v Jihlavě Miroslav Vítů ale upozornil, že zájem o očkování může ovlivnit negativní obraz vakcíny AstraZeneca, kterou některé země nepoužívají pro očkování nejstarších lidí. Zájem svých kolegů odhadnout zatím nedokáže. Před nějakou dobou byl podle něho asi poloviční. „Teď to ale odhadnout nedokážu, už uplynula nějaká doba. A vzhledem k AstraZenece je to téma trochu výbušné,“ řekl.