Komise vylosovala čísla pro krajské volby. „Šťastná“ sedmička připadla STANu, třináctka Zeleným

Státní volební komise vylosovala čísla, která budou mít jednotlivé kandidátní listiny v nadcházejících krajských volbách. Vládní ANO bude mít 50, jeho menší koaliční partner ČSSD 45, opoziční ODS zamíří do voleb s číslem 33. Číslo 7 považované za šťastné přiřkla komise parlamentnímu hnutí STAN, „nešťastnou“ třináctku Zeleným.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Miroslav Chaloupka

Do krajských voleb se přihlásilo 85 různých uskupení, v žádném kraji ale nenaleznou voliči v obálce tak vysoký počet volebních lístků. Kromě samostatných stran či politických hnutí kandidují také různé koalice sestavené pro konkrétní kraj. Jejich členové potom v dalších krajích kandidují samostatně nebo v jiné koalici. Tím se celkový počet kandidátek zvyšuje. V minulých krajských volbách jich v součtu bylo ještě více – 89.

Ze stran zastoupených v Poslanecké sněmovně se v rámci volebních koalic pokusí získat hlasy TOP 09, která v žádném kraji nekandiduje samostatně, tudíž figuruje pod různými čísly. Samostatně naopak budou ze sněmovních stran kandidovat ve všech regionech ANO, kterému losování přiřklo číslo 50, Piráti s číslem 19, SPD s 16 a KSČM s 63. ODS bude mít tam, kde kandiduje samostatně, číslo 33, ČSSD 45, KDU-ČSL 12 a STAN 7.

Jestliže sedmička je občas označována za „šťastné“ číslo, za jeho opak bývá považována třináctka. Tu vylosovala komise Zeleným. S číslem 1 jde do voleb hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita, nejvyšší číslo 85 připadlo uskupení Pro KRAJinu, které kandiduje pouze v Libereckém kraji.

Liberecký kraj je zároveň jediný, kde vítězství neobhajuje celostátní strana, nýbrž místní hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Kandidovat bude s číslem 20.

Čísly budou označeny hlasovací lístky volebních uskupení, která je mohou využít také ve volební kampani. Samotné hlasování proběhne 2. a 3. října. Souběžně s krajskými volbami bude ve třetině republiky i první kolo senátních voleb. Druhé kolo má následovat o týden později.