Teploty v Česku ve čtvrtek šplhaly na dvacet stupňů. Rekordně teplá byla i noc

Česko zažilo mimořádné teplý den a rtutě teploměry na desítkách stanic pokořily dosavadní rekordy. Vůbec nejtepleji bylo na jihu Moravy, kde naměřili přes jednadvacet stupňů Celsia, vysoké hodnoty hlásilo i Zlínsko. Vysoké hodnoty přitom meteorologové evidovali už v noci, kdy rekordy padly na téměř šedesáti procentech stanic, které měří alespoň třicet let.

Ilustrační snímek
Zdroj: ČTK Autor: Lukáš Kaboň

Teplotní rekordy byly během čtvrtka pokořeny na 55 ze 154 stanic, které fungují přes třicet let. Nejvyšší teploty zaznamenaly jihomoravské stanice, rtuť teploměrů v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku vystoupala nejvýše, a to na 21,4 stupně Celsia. V Lednici na Břeclavsku naměřili 21,2 stupně a v Pohořelicích na Brněnsku rovných 21 stupňů.

Teplotní rekordy ve čtvrtek padly i na stanicích ve Zlínském kraji. Rekord padl třeba v Kroměříži, kde teploměry ukázaly dvacet stupňů Celsia, přitom dosavadní rekord z roku 2001 činil 17,2 stupně, ve Starém Městě na Uherskohradišťsku meteorologové zaznamenali 18,9 stupně Celsia (dosavadní rekord z roku 1990 tam byl 17 stupňů). 

Rekordy padly i na Kutnohorsku nebo jihu Čech

Pokud jde o střední Čechy, na měřicí stanici v Čáslavi na Kutnohorsku ve čtvrtek padl teplotní rekord z roku 1961, meteorologové tam naměřili 18,1 stupně Celsia. To je podle Marie Odstrčilové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) o 0,6 stupně více než před 59 lety. 

Nejvyšší teplotou naměřenou v regionu bylo 18,3 stupně Celsia v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku, rovných 18 stupňů ukázala i stanice v Poděbradech. Jediným teplotním rekordem v rámci stanic měřících déle než třicet let je však pouze hodnota z Čáslavi. Tamní stanice měří déle než 87 let.

V Jihočeském kraji padly ve čtvrtek teplotní rekordy na třech stanicích. Nejvyšší hodnotu naměřili v Třeboni na Jindřichohradecku, kde bylo 18,7 stupně. V Českém Krumlově naměřili 18,2 stupně Celsia a ve Strakonicích 17,8 stupně. Informovala o tom Eva Plášilová z českobudějovické pobočky ČHMÚ. 

Rekordně teplá noc v Praze

Výrazně vyšší teploty zaznamenali meteorologové i v nočních hodinách ze středy na čtvrtek, a to na většině stanic. Nová maxima pro noc ze středy na čtvrtek přepsalo i pět stanic s víc než stoletou historií včetně pražského Klementina, kde naměřili 10,5 stupně Celsia. 

 Hodnotu deset stupňů pokořila i stanice v Klatovech, v Teplicích meteorologové naměřili devět stupňů Celsia. V pátek by se mělo začít ochlazovat, o víkendu by mělo v noci dokonce i mrznout, teploty mají klesat až k minus šesti stupňům.