Univerzity zahájily kontrolu prací protidrogové koordinátorky. Čelí podezření z plagiátorství

Univerzita Karlova v Praze a Univerzita Palackého v Olomouci zahájily kontrolu závěrečných prací vládní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové, která čelí podezření z plagiátorství. Podle informací, které se minulý týden objevily v médiích, jsou texty zhruba ze třetiny shodné s jinými zdroji. Výsledek kontroly očekávají školy v následujících týdnech.

Jarmila Vedralová
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

Podezření z plagiátorství se týká bakalářské práce, kterou Vedralová obhájila v roce 2001 na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Server Seznam Zprávy minulý týden uvedl, že podle specializovaných programů na odhalování plagiátů je zkopírováno nejméně 31 procent textu.

Diplomová práce ze studia managementu zdravotnictví, kterou v roce 2005 Vedralová završila své studium na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci (UP), pak údajně vykazuje podobnosti s jinými dokumenty až ze 36 procent. Vedralová to zatím nevysvětlila.

O titul Vedralová přijít nemůže, jde hlavně o etický problém

„Kontrola práce byla zahájena. Text se musí digitalizovat, zhruba do měsíce by mohly být známy výsledky,“ uvedla ve čtvrtek mluvčí univerzity v Olomouci Gabriela Sýkorová Dvorníková. Na Univerzitě Karlově by výsledek kontroly mohl být znám nejdříve koncem příštího týdne, řekl proděkan 3. lékařské fakulty UK David Marx.

I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let. Marx již dříve podotkl, že jde hlavně o etický problém.

Podnět pirátského poslance 

Podnět k prověření obou závěrečných prací Vedralové podal poslanec Pirátů Tomáš Vymazal. Piráti kritizovali volbu Vedralové do čela odboru protidrogové politiky i na post protidrogové koordinátorky z důvodu nedostatečné odbornosti. Do funkce nastoupila poté, co místo z osobních důvodů v létě 2018 po osmi letech opustil Jindřich Vobořil. Ten výběr Vedralové do funkce také kritizoval.

Kvůli podezření z plagiátorství v diplomových pracích loni odstoupili z vlády tehdejší ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a tehdejší ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). V obou případech potvrdily komise na vysokých školách, že jejich práce vykazují prvky plagiátu.

Podobně jako Vedralová i oni své práce na českých univerzitách odevzdali v době před rokem 2008, kdy se ještě plagiáty neodhalovaly pomocí speciálního softwaru.