TÉMA

Univerzita Karlova

Je to příběh nás všech, říká režisérka dokumentu o tragédii na filozofické fakultě

Obrovská traumatická situace by nás měla učit o traumatech mluvit, truchlit spolu a posilovat se díky sdílení těžkých okamžiků, říká režisérka a scenáristka Markéta Oddfish Nešlehová v souvislosti s loňskou tragédií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V dokumentu s názvem Jak to, že se svět nezastavil se společně s pozůstalými zamýšlí nad tím, jak jít dál a kde hledat naději. Režisérka zmínila, že s nadějí kouká i na novou generaci mladých lidí, která je podle ní fantastická. Dokument odvysílá ČT2 v sobotu od 20 hodin.
před 2 hhodinami|

Jourová bude prorektorkou Univerzity Karlovy

Bývalá eurokomisařka Věra Jourová se od ledna stane prorektorkou Univerzity Karlovy, záměr rektorky Mileny Králíčkové v pátek schválil akademický senát školy. Jourová by měla mít na starost rozvoj lidských zdrojů i nové technologie. Stane se také jednou z poradkyň prezidenta Petra Pavla.
13. 12. 2024Aktualizováno13. 12. 2024|

Přihlášky na většinu vysokých škol podražily

Poplatky za přihlášky na vysoké školy letos opět vzrostly. Oproti předminulému roku jsou dražší v průměru o sto korun. Jedna přihláška stojí průměrně 780 korun. Uchazeči tak často musí zaplatit i několik tisíc a náklady pak pokrývají brigádami.
12. 12. 2024|

Fond odolnosti podpoří psychiku studentů i akademiků Univerzity Karlovy

Univerzita Karlova (UK) založila fond určený k podpoře psychického zdraví a odolnosti studentů a akademických pracovníků. Fond téměř rok po střelbě na filozofické fakultě naváže na sbírku na pomoc obětem tragické události, která do konce září vybrala 88,1 milionu korun. Peníze budou směřovat i na Centrum resilience Univerzity Karlovy, které dbá na budování bezpečného prostředí.
9. 12. 2024Aktualizováno9. 12. 2024|

Hranice života i realita videoher. Čeští vědci dostali desítky milionů v evropských grantech

Evropská rada pro výzkum (ERC) udělila své konsolidační granty 328 žadatelům. Tyto granty v celkové výši 678 milionů eur jsou určeny na podporu vynikajících vědeckých pracovníků. Letos je získalo rekordní množství českých vědců – poprvé se tak Česku podařilo překonat například Belgii nebo Dánsko.
3. 12. 2024|

Vrchní žalobci potvrdili odložení případu střelby na filozofické fakultě

Vrchní žalobci potvrdili pravomocné odložení případu tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze. Serveru Novinky.cz to ve čtvrtek potvrdil ředitel odboru trestního řízení Vrchního státního zastupitelství v Praze Tomáš Turek. Takzvaný výkon dohledu nad touto kauzou provedlo vrchní zastupitelství na základě stížnosti příbuzného jedné ze čtrnácti obětí.
29. 11. 2024|

Na kvízy nelákají jen hospody. Pořádají je i univerzity a studenti mají zájem

Místo hospodských stolků přednáškové sály. Stále více univerzit pořádá takzvané pub kvízy a mezi studenty je o akce velký zájem. K Vysoké škole ekonomické nebo Karlově univerzitě v Praze se tak letos přidala i ČVUT. Pub kvízy na půdě univerzit organizují studentské spolky nebo i pedagogové. Podle studentů nejde jen o znalosti, ale také o seznamování nebo o pomoc zahraničním studentům se začleněním.
23. 11. 2024|

Čeští vědci pomohli odhalit původ většiny meteoritů dopadajících na Zemi

Výzkumníci z Univerzity Karlovy (UK) ve spolupráci s vědci z Francie, USA a Evropské jižní observatoře odhalili původ asi 70 procent meteoritů, které dopadají na Zemi. Počítačové modely vědců z Astronomického ústavu UK ukázaly, že nejvydatnějším zdrojem meteoritů jsou rodiny asteroidů nesoucí jména Massalia, Koronis a Karin. Meteoroidy, z nichž některé pak dopadají na Zemi jako meteority, vznikají při srážkách asteroidů obíhajících okolo Slunce, které se odehrály i před desítkami milionů let.
20. 11. 2024|

Před Hlávkovou kolejí se připomněla důležitost dialogu

Lidé po celém Česku si v neděli připomínají 35. výročí sametové revoluce, s čímž je spojena řada pietních akcí. Datum je ale také spjato s rokem 1939, kdy probíhaly velké studentské protesty proti německé okupaci, které si navíc vyžádaly i oběti na životech. Pietním aktem u Hlávkovy koleje si lidé připomněli 85 let ode dne, kdy nacisté v okupovaném protektorátu Čechy a Morava uzavřeli všechny vysoké školy.
17. 11. 2024Aktualizováno17. 11. 2024|

Koncerty i dny otevřených dveří. Přehled akcí 17. listopadu

V neděli 17. listopadu se u příležitosti 35. výročí pádu komunismu v Československu koná po celé republice řada akcí. Lidé se mohou zúčastnit nejenom shromáždění, piet nebo průvodů, ale také koncertů, divadelních představení, výstav či svátečních běhů. Níže naleznete přehled některých z nich.
16. 11. 2024Aktualizováno16. 11. 2024|

Mládežnické organizace v dobách socialismu usilovaly o spojení člověka s KSČ

Jedním z klíčových hybatelů událostí 17. listopadu byla mládež. Studentstvo si v roce 1989 chtělo připomenout padesáté výročí událostí z roku 1939. Povolené shromáždění na Albertově tehdy zaštítila jedna z hlavních povolených mládežnických organizací z dob socialismu, kterou byl Socialistický svaz mládeže. Smyslem všech povolených organizací pro mládež bylo co nejsilnější propojení lidského života s komunistickou stranou. O vzniku a fungování mládežnických organizací v dobách socialismu i o tom, jakou roli hrály v událostech 17. listopadu 1989, hovořil historik z Ústavu hospodářských a sociálních dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Marek Havrlík.
15. 11. 2024|

Čeští vědci vysvětlili, proč papoušci září všemi barvami duhy

Mezinárodní tým vědců, včetně českých expertů, odhalil, co stojí za pestrým zbarvením papouščího peří. Zodpovědné jsou specifické pigmenty. Studie například prokázala, že pigment psittakofulvin, který je u papoušků zodpovědný za červené a žluté barvy, se vyskytuje ve dvou chemických formách. Vědci nově zjistili, že jeho specifické zabarvení závisí na molekulárních přeměnách řízených enzymem.
1. 11. 2024Aktualizováno1. 11. 2024|

Senioři se na univerzitě učí o virech a lécích

Nejnovější poznatky z farmakologie, medicíny a botaniky získávají účastníci kurzu Člověk a lék. Dvacet seminářů, které pořádá Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové, je součástí místní univerzity třetího věku.
24. 10. 2024|

Válka kontaminuje půdu i vodu, varují experti

S boji je spojeno velké chemické znečištění. Zapomíná se na to, že válka je špinavá a jedovatá, řekl na semináři Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR s názvem Environmentální dopady války na Ukrajině Tomáš Cajthaml z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Mezi hlavní chemická rizika války patří bojové aktivity, provoz a oprava techniky a poškozování infrastruktury.
23. 10. 2024|

Zachovat laické přísedící je dle Vávry otázka ryze politická. Je to žádoucí, míní Říha

Prezident Petr Pavel vetoval novelu zákona, podle které by soudy od ledna přestaly rozhodovat část sporů v senátech s laickými přísedícími, dříve známými jako soudci z lidu. Podle šéfa Soudcovské unie Libora Vávry je to otázka volby politiků. Účast laického prvku na soudním rozhodování je žádoucí, prohlásil Jiří Říha z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v úterních Událostech, komentářích.
4. 9. 2024|

HN: Padl první trest za schvalování střelby na fakultě

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil třiadvacetiletému muži trest 250 hodin veřejně prospěšných prací za to, že schvaloval střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK), uvedly pondělní Hospodářské noviny (HN). Podle deníku jde o první trest, který české soudy uložily za schvalování střelby na FF UK. Při tragédii před loňskými Vánocemi student školy zabil čtrnáct lidí a poté se zastřelil.
2. 9. 2024|

Po masivním vzdušném útoku hoří v Moskvě rafinerie, Rusové devastují Charkov

Ruská protivzdušná obrana oznámila, že v noci zničila 158 ukrajinských dronů nad patnácti ruskými regiony. Podobná tvrzení však nelze nezávisle ověřit. V moskevské rafinérii po útoku vypukl požár, uvedl podle agentury Reuters starosta ruské metropole Sergej Sobjanin. V noci pokračovaly rovněž ruské dronové a raketové údery na Ukrajině. Místní úřady mluví o řadě mrtvých. Jen Charkov hlásí od rána deset zásahů. Podle britských zpravodajců navíc Rusové urychlili svůj postup směrem k Pokrovsku.
1. 9. 2024Aktualizováno1. 9. 2024|

Silné zimní blesky spustily dlouhotrvající hvízdání v okolí Země, popsali čeští vědci

Vlastnosti blesků, které způsobují hvízdavé tóny v okolí Země, prozkoumali dva čeští vědci ve spolupráci s finským kolegou. Zvláštní druh rádiových vln na slyšitelných kmitočtech zachytila finská polární observatoř před sedmi lety. Toto hvízdání tehdy způsobily tři rozdílné bouřky na africkém pobřeží Středozemního moře a v Norsku. Výzkum pomůže s pokrokem při zkoumání takzvaných hustotních trubic, které obklopují magnetickou siločáru propojující obě polokoule.
27. 8. 2024|

Zájem o univerzity třetího věku roste, táhne psychologie nebo IT

Zájem seniorů o univerzity třetího věku (U3V) roste. Například na Masarykově univerzitě v Brně jich minulý rok studovalo osmkrát víc než v roce 2001. Někde nestačí kapacity. Nejpopulárnější jsou přednášky z oblasti psychologie, dějin, zdravotnictví nebo sportu. A nově roste zájem také o kurzy související s informačními technologiemi. Pro nadcházející akademický rok připravily některé univerzity nové kurzy, například digitalizaci vzpomínek nebo ovocnářství.
3. 8. 2024|

Kobza při sledování summitu marně hledal slovo mír. Podle Zdechovského se ukázala soudržnost států NATO

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v pátečních Událostech, komentářích zhodnotil výsledky summitu Severoatlantické aliance pozitivně, myslí si, že Ukrajina dostala adekvátní pomoc. „Marně jsem při sledování summitu hledal slovo mír,“ namítl poslanec Jiří Kobza (SPD). Politici promluvili také o kampani v amerických prezidentských volbách. „Peníze by mohly být klíčovým faktorem, jestli Biden odstoupí,“ myslí si amerikanista Jiří Pondělíček, který byl dalším hostem této části debaty.
13. 7. 2024|

Staroegyptští písaři trpěli podobnými problémy jako dnešní úředníci

Každá práce se na lidském těle nějak projeví. Pokud se jedná o písaře, je jejich zaměstnání považováno spíše za nenamáhavé – ale přinejmenším ve starověkém Egyptě to tak nebylo. Jak tito písaři trpěli, ukazuje nový výzkum českých vědců.
28. 6. 2024|

Většina lékařských fakult letos přijala rekordní počet přihlášek

Pět z osmi lékařských fakult letos obdrželo rekordní počet přihlášek ke studiu všeobecného lékařství. Nárůst zaznamenávají především fakulty mimo Prahu, konkrétně v Plzni, Brně, Ostravě a Olomouci. Rekord zaznamenala i 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze, 3. lékařská fakulta UK obdržela druhý nejvyšší počet přihlášek po roce 2019. I organizátoři přípravných testů potvrzují zvýšený zájem o studium medicíny, který však může být alespoň z části způsoben tím, že na vysoké školy přicházejí početnější ročníky.
22. 6. 2024|

Oběti střelby na filozofické fakultě připomíná pomník. Vzniká centrum odolnosti

Je důležité, aby Univerzita Karlova (UK) i česká společnost byly odolné, připravené a dbaly na psychické zdraví, řekla rektorka UK Milena Králíčková na úvod zhodnocení šesti měsíců, které uplynuly od tragické střelby na Filozofické fakultě UK. Pro zvýšení odolnosti vysoké školy vzniká nové Centrum resilience. Zástupci univerzity i někteří pozůstalí si odpoledne oběti střelby připomněli minutou ticha a položením květin u dočasného pomníku.
21. 6. 2024Aktualizováno21. 6. 2024|

Mladé novorozené hvězdy bzučí kolem obří černé díry v centru galaxie jako roj včel

Čeští vědci se spolupodíleli na nové studii, která se podívala na pozoruhodnou „hvězdnou školku“, která se v roji pohybuje kolem obří černé díry, jež leží v srdci Mléčné dráhy.
17. 6. 2024|
Načítání...