Pochyby rektora Beka. U deseti absolventů spustil řízení o odebrání titulu kvůli možnému plagiátorství

Rektor Masarykovy univerzity Brno Mikuláš Bek zahájil deset řízení o případném odebrání vysokoškolského titulu kvůli plagiátorství v diplomové práci. Případy teď bude posuzovat komise expertů. Rozhodnutí by mohlo padnout do konce roku.

Video Události
video

Deseti absolventům Masarykovy univerzity hrozí, že přijdou o titul

Mikuláš Bek, který v rektorské funkci končí, podepsal příslušná rozhodnutí minulý týden. Teď se připravují komise, které texty znovu posoudí. Budou se zabývat i tím, jakou „míru zavinění“ měl student a jakou jeho vyučující, který ho v diplomové práci vedl, upřesnil Bek. „Doufám, že tyto citlivé kauzy budou rozhodnuty do konce roku,“ dodal.

Odebrání titulu je možné u prací z posledních tří let. Desítka řízení začala po rozsáhlé kontrole, která se na plagiátorství zaměřila. Univerzita posuzovala 1226 bakalářských, magisterských a rigorózních prací z let 2000 až 2018. Z posledních tří let pocházelo 326 textů.

„Je to deset prací, kde jsem se rozhodl zahájit řízení o vyslovení neplatnosti vykonání závěrečné zkoušky nebo její součásti. Pořád to není rozsudek. Teď začíná řízení podle zákona,“ upozornil končící rektor. 

Kvůli opisování skončili loni ve vládě dva ministři

„Ke kontrole jsme se rozhodli v době, kdy se ukazovalo, že je v České republice těžké najít kandidáta na ministra, který by nebyl plagiátorem. Zpytovali jsme svědomí,“ řekl Bek. Narážel tak na dvě loňské kauzy, kdy kvůli opisování v diplomové práci v Babišově vládě záhy skončili ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce Petr Krčál (ČSSD).

Výsledky ukázaly, že opisování se víc objevuje v bakalářských pracích a u takzvaných aplikovaných oborů, tedy oborů zaměřených na praxi. Podle Mikuláše Beka mezi „nejvíc frekventované“ patří obory z pedagogické fakulty či bakalářské programy na právnické fakultě.

„Ukazuje se, že v aplikovaných oborech je pokušení přebírat rozsáhlé texty větší,“ vysvětlil Bek. Podle něj tak stojí za úvahu, zda by se měla v některých oborech dělat diplomová práce a zda by se studium nemělo spíš ukončovat klauzurními zkouškami.

Studenti špatně používají citace

Univerzita uvádí, že studenti nejčastěji nedostatečně označují převzaté pasáže a špatně používají citace. Nejvíc „prohřešků proti etice akademického psaní“ se objevuje v teoretických částech závěrečných prací, často se ale stává také to, že studenti do magisterské práce zahrnou velkou část své předchozí bakalářské práce.

Škola chce proti plagiátorství postupovat také společně s dalšími univerzitami. Zjistila totiž, že texty brněnských studentů využívají posluchači odjinud.

Řízení o případném odebrání titulu dokončí nový rektor Martin Bareš, který povede univerzitu od 1. září. Podle něj kontrola ukázala, že plagiátorství na Masarykově univerzitě není masový jev. „V podezření je méně než jedno procento prací,“ uzavřel Martin Bareš.

S plagiátorstvím mají zkušenost i další české univerzity, například Univerzita Karlova, kde loni přišel o titul absolvent Husitské teologické fakulty. Na největší české vysoké škole řešili za poslední tři roky zhruba padesát podezření z plagiátorství, ovšem ještě před obhajobou diplomových prací. Letos tu kvůli dlouholetému opisování skončil i prorektor a profesor historie Martin Kovář, o tituly ale nepřišel.