Bývalý prorektor Kovář svou cestu k profesuře opřel o plagiáty, uvedla etická komise

Etická komise Filozofické fakulty Karlovy univerzity došla k závěru, že se bývalý prorektor Martin Kovář dopustil plagiátorství – a navíc i s jeho dopomocí získal docenturu a profesuru. Ve čtvrtek to oznámila akademickému senátu. Na možné Kovářovo opisování upozornili loni tři doktorandi. Historik už na fakultě nepůsobí, obvinění z plagiátorství v minulosti odmítl.

Trojice doktorandů podala podnět s upozorněním na shody Kovářových publikací s prací anglicky píšícího historika Barryho Cowarda začátkem loňského prosince. Etická komise pak na svém prvním jednání 17. prosince uvedla, že předložené materiály zakládají důvodné podezření, že se Kovář plagiátorství dopustil.

Sám Kovář, který patnáct let vedl na fakultě Ústav světových dějin, namítal, že považuje své obvinění za neetické. Podobnosti v textech zdůvodnil tím, že se danému tématu – britské monarchii v 17. a 18. století – věnuje jen několik relevantních historiků. 

Odborníka na britské dějiny se navíc koncem ledna ve svých posudcích zastali dva čeští historici: Robert Kvaček a Jaroslav Pánek, které oslovil rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Podle Kvačka měl Kovář možná výrazněji formulovat vazbu svého textu na anglickou literaturu, interpretační přiblížení ale podle něj plagiátem není.

Spor o posudky

Několik desítek jiných historiků s tím ale nesouhlasí. Ve společném prohlášení tvrdí, že taková relativizace kritérií, jež odlišují samostatnou vědeckou práci od nepřiznaného přejímání cizího díla, může ohrozit principy české historické vědy.

Proti posudkům obou odborníků se ohradili i zástupci fóra Věda žije!, kteří je označili za snahu o ovlivňování komise. Podle nich je posouzení plagiátu spíše záležitostí etiky, nikoli odborné úrovně textu v konkrétním odvětví vědy. Nestrannost obou posudků zpochybnila i fakultní etická komise s tím, že o případu rozhodne samostatně bez zásahů rektorátu – a nyní se přiklonila na stranu doktorandů.

„Martin Kovář se ve čtyřech zkoumaných odborných textech opakovaně dopustil plagiátorství, a to jak v jeho obecném vymezení úmyslného přivlastňování cizí práce či její části bez uvedení jejího autora, tak ve smyslu platných předpisů Univerzity Karlovy a Filozofické fakulty UK,“ stojí v závěrech etické komise. „Analogický závěr také obsahují posudky zahraničních expertů.“

Martin Kovář
Zdroj: ČT24

Kovář podle komise opisoval rozsáhlé pasáže textů v knihách i studiích, které vznikaly v letech 1998 až 2018. „Plagiátorství bylo shledáno nejen v jednotlivostech, ale v přejímání celé struktury výkladů, v argumentaci i v dalších detailech,“ informoval po jednání senátu předseda komise Marc Niubo. Rozsah plagiátorství označil za šokující. Na svém stanovisku se podle něj shodla komise jednomyslně. 

Komise: Tituly docent a profesor získal Kovář neoprávněně

Podle závěrů etické komise je plagiátorství snadno prokazatelné pouhým porovnáním původních anglických textů s pracemi profesora Kováře. Zástupci akademické obce současně upozornili, že opisování nebylo jednorázové, ale odehrálo se opakovaně – a sporné texty navíc Kovářovi dopomohly k vysokým akademickým titulům.

11 minut
Etická komise: Bývalý prorektor Kovář se dopustil plagiátorství
Zdroj: ČT24

„Skutečnost, že práce byly podkladem pro jeho habilitační a jmenovací řízení, vede komisi k názoru, že tituly docent a profesor získal Martin Kovář neoprávněně,“ stojí v závěrech šetření. „Obě tato řízení je tak možné napadnout.“ Docenta jmenuje rektor vysoké školy, když kandidát splní požadavky habilitační komise. Profesora jmenuje prezident na návrh vědecké rady univerzity.

Podle Niuba by o dalším postupu měly rozhodnout orgány samosprávy univerzity. „Pakliže součástí habilitačního řízení (na docenta) je také původní vědecká tvorba – a tady se ukazuje, že tu původní vědecké práce nejsou, nebo minimálně část z nich je sporná – tak samozřejmě to znamená nedodržení nějakých podmínek,“ podotkl.

Členka komise Olga Lomová upozornila, že jde o zcela ojedinělý případ; komise nicméně připouští, že i tak vrhá špatné světlo nejen na fakultu, ale i na celou univerzitu a vysokoškolský svět. Univerzitu proto vyzvala k nastavení jasných pravidel, která by takové přestupky znemožňovala.

Rektor Zima rozhodnutí komise respektuje

V souvislosti s případem Kovář v prosinci rezignoval na funkci prorektora a ke konci roku odešel z fakulty. Na jednání fakultního akademického senátu ve čtvrtek nebyl, k věci se nechtěl vyjadřovat. „Pan profesor Kovář nebude do skončení prošetření celé věci všemi orgány UK poskytovat další komentáře,“ uvedl mediální zástupce univerzity Martin Ayrer.

Fakulta se s verdiktem komise ztotožnila. „Vedení Filozofické fakulty UK plně důvěřuje erudici a cti členů komise, argumentaci závěrečné zprávy přijímá a s jejími závěry souhlasí,“ řekl k tomu děkan Michal Pullmann. „Tímto vedení FF UK pokládá případ za uzavřený, jelikož profesor Martin Kovář k 31. prosinci 2018 ukončil dohodou pracovní poměr na Filozofické fakultě UK.“

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima prostřednictvím mluvčího školy Václava Hájka sdělil, že rozhodnutí komise považuje za velmi závažné a bude ho respektovat. „Jakékoliv obvinění z plagiování považuji za velmi vážnou věc a je nutné, aby se každé takové podezření velmi důkladně a nestranně prověřilo,“ uvedl rektor.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 19 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 7 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 8 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 8 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 9 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 12 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 13 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 14 hhodinami
Načítání...