Malá se při psaní diplomové práce zachovala neeticky, konstatovala univerzitní komise

Diplomová práce bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) o chovu králíků na Mendelově univerzitě v Brně z roku 2005 vykazuje v rešeršní části shody významného rozsahu s prací obhájenou na stejné univerzitě o dva roky dříve. Konstatovala to Etická komise Mendelovy univerzity, která diplomovou práci prozkoumala. Podle komise se Malá zachovala neeticky, o titul ale nepřijde. Řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze zahájit do tří let. Samotná exministryně zopakovala, že se mohla dopustit chyby, nikoli však úmyslného opisování. Vyhrocené situace lituje.

Taťána Malá
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Podle komise se Malá dopustila neetického chování, které bylo i v dané době považováno za disciplinární přestupek.

„Mendelova univerzita v Brně k případu zadala externí právní posudek, který měl posoudit případné další kroky školy. Z něj vyplynulo, že řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu je možné podle platných právních předpisů pouze v objektivní lhůtě tří let, v daném případě tedy nemůže být zahájeno,“ uvedla mluvčí univerzity Jiřina Studenková.

Autorem posudku je expert na správní právo František Korbel, který se v minulosti zabýval například složitou otázkou možnosti odebírání titulů na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, kde někteří politici získali titul za kratší dobu, než je obvyklé.

Bez úmyslu opisovat 

Malá v reakci poukázala na to, že podle komise šlo o shody v rešeršní části. „Hlavní část mé diplomové práce a závěry, které z ní plynou, komise nezpochybnila. Jasně jsem už dříve řekla, že jsem se chyby dopustit mohla, nikoli však úmyslného opisování. Jednala jsem podle pokynů vedoucího práce a je mi velice líto, že se celá situace takto vyhrotila. Za své chyby se omlouvám, ale opakuji, že jsem nejednala se zlým úmyslem,“ dodala Malá. 

Malá kvůli podezření z plagiátorství na začátku července rezignovala na post ministryně spravedlnosti. Obvinění se týkalo jejích diplomových prací na Panevropské vysoké škole v Bratislavě, kde vystudovala práva, a také na Mendelově univerzitě v Brně, kde psala práci o chovu králíků. Malá odmítá, že by úmyslně opisovala. „Pro mě je to osobně velmi citlivé téma a vnímám to jako křivdu,“ řekla tehdy.

Z funkce ministryně spravedlnosti odešla po 13 dnech. Stále zůstává na pozici náměstkyně hejtmana Jihomoravského kraje. Krajští radní jí po aféře vyjádřili plnou podporu. Ve vedení regionu má na starosti majetek a investice.

Kvůli opisování v diplomové práci skončil i ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). Pochybnosti se objevily i u diplomové práce ministra obrany Lubomíra Metnara, který ale kauzu ustál a omluvil se za nedostatečné citační zdroje.